کد خبر: ۴۷۰۴۸
۱۴:۰۲ -۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۲
در نشان تجارت بخوانید

نکات مهم هنگام خرید خانه چیست؟

انتخاب مناسب و رعایت قواعد خرید خانه می‌تواند باعث رضایت و آسایش خاطر بلندمدت شود و نادیده گرفتن این نکات هنگام بازدید ساختمان می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان، خریدار را پشیمان کند.

نکات مهم هنگام خرید خانه چیست؟

نشان تجارت - هدی کاشانیان: بسیاری از افراد در مسیر معامله و خرید خانه ضرر می‌کنند در حالی که فرآیند پیچیده‌ای نیست. اما دلیل آن چیست؟ علت این موضوع این است که افراد، اطلاعات کافی و مورد نیاز در این زمینه را ندارند و هیمن کافیست تا احتمال متضرر شدن را بالا ببرد. بنابراین لازم است پیش از ورود به فرآیند خرید و فروش با راه‌ و چاه‌های مسیر آشنا شوید؛ در این صورت، هیچ‌چیز دیگر دشوار و ضررآور نخواهد شد.

انتخاب مناسب و رعایت قواعد خرید خانه می‌تواند باعث رضایت و آسایش خاطر بلندمدت شود و نادیده گرفتن این نکات هنگام بازدید ساختمان می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان، خریدار را پشیمان کند. در ادامه بعضی از نکاتی که هنگام بازدید از ملک جهت خرید باید رعایت شود را با هم بررسی می‌کنیم:

۱- توان مالی: از نکات کلیدی خرید خانه، این است که پیش از اقدام برای خرید، هزینه‌ای که می‌توانید برای خرید خانه پرداخت کنید را به صورت دقیق مشخص کنید. این کار کمک می‌کند تا بدانید دقیقاً به چه میزان وام نیاز پیدا می‌کنید. گاهی اوقات بانک‌ها با در نظر گرفتن شرایطی خاص به شما حواله خرید مسکن می‌دهند، اما با این شرط که منزل شما برای مدت طولانی در گرو بانک باقی خواهد ماند و نمی‌توانید با آن هیچ گونه معامله‌ای انجام دهید. با این وجود گرفتن حواله‌های بانکی سود زیادی نیز دارد. علاوه بر بانک‌ها، موسسات بسیاری نیز وجود دارند که با در نظر گرفتن شرایطی خاص، به متقاضیان مسکن وام می‌دهند. البته باید پیش از گرفتن هر نوع وامی به طور دقیق تحقیق کنید که کدامیک از آن‌ها برای شما به صرفه‌تر خواهد بود.

۲- کوچه: هنگام بازدید از یک ملک بهتر است به کوچه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد دقت خاص داشته باشید، چون بعضی کوچه‌ها باریک و تنگ هستند و در نتیجه رفت و آمد در آن‌ها دشوار است. این مسئله به خصوص هنگام اسباب‌کشی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. برخی کوچه‌ها بسیار پر رفت و آمد هستند. اگر ساختمان پزشکان یا رستورانی در آن کوچه قرار داشته باشد، احتمالاً باید انتظار سر و صدای زیادی از آن کوچه داشته باشید. اگر ملک مورد نظر در کوچه‌ای شلوغ قرار داشته باشد، باید شلوغی‌های مداوم و مزاحمت در رفت و آمد را به جان بخرید.

۳- همسایه‌ها: همسایه خوب، نقش مهمی در آرامش یک خانه دارد. چراکه همسایه خوب و بی‌حاشیه از مهم‌ترین مولفه‌های خرید ملک است. حین بازدید از یک ملک در این مورد تحقیق کنید که خانه در کدام محله قرار دارد. باید همسایه‌های اطراف یک خانه ویلایی یا ساکن در آپارتمان، زمان بازدید ساختمان را در نظر داشت. داشتن یک همسایه خوب از داشتن یک خانه خوب مهم‌تر است. حتماً موقع بازدید از ملک وضعیت همسایه‌ها را نیز بررسی کنید.

۴- دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی: برای بسیاری از افراد، دسترسی به ایستگاه‌های تاکسی، اتوبوس‌های شهری و حتی مترو اهمیت بالایی دارد. این مساله حتی ممکن است برای کسانی که از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده نمی‌کنند، یک ضرورت قلمداد شود. دسترسی داشتن به ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی می‌تواند یک امتیاز مثبت برای ملک مورد نظر باشد.

۵- عرض ورودی ساختمان: اگر برایتان مهم است، مبلمان، کتابخانه، کمد، یا یخچال ساید بای سایدتان به راحتی از ورودی ساختمان رد شود، دقت کنید که عرض ورودی باید حداقل ۱۱۰ سانتی‌متر باشد. بهتر است که در ورودی ساختمان، دو لنگه باشد. در هنگام بازدید ساختمان به عرض راهرو‌ها و سقف نیز دقت کنید و از قبل، اندازه وسایل بزرگ خود را که قرار است وارد آن خانه کنید را داشته باشید. هنگام بررسی خانه، اندازه ورودی، سقف و راهرو‌ها را برای عبور لوازم منزل یادداشت کنید.

۶- عمر خانه: این موضوع توسط بازرس خانه حتماً بررسی می‌شود، اما یکی از مهم‌ترین مسائلی است که حتماً باید قبل از خرید خانه بدان توجه کنید. به طور مثال یک سقف شینگل حدود ۱۵ الی ۲۰ سال عمر می‌کند. تعویض سقف یکی از پرهزینه‌ترین امور در نوسازی است و هزینه آن بستگی به اندازه خانه دارد. علاوه بر آن نوع متریالی که برای ساخت آن استفاده شده نیز حائزاهمیت است. یک سقف شینگل آسفالتی عمر بالایی دارد، اما تعویض تایل‌های آن نیازمند هزینه بالا است.

۷- وضعیت واحد‌ها در هر طبقه: همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد، تعداد طبقات آپارتمان و نیز تعداد واحد‌های هر طبقه اهمیت به سزایی دارد. تعداد واحد‌های کمتر، برابر است با سر و صدا و خرابی کمتر و بهداشت محیطی بیشتر. به علاوه، معمولاً آپارتمان‌هایی که درب ورودی آن‌ها رو به یکدیگر باز می‌شود، طرفدار کمتری دارد. همچنین فاصله واحد‌های یک آپارتمان از هم و مناسب بودن مساحت هر طبقه نیز مهم است.

نکات مهم هنگام خرید خانه چیست؟

۸- وضعیت ایمنی ساختمان: اگر قصد خرید ملکی را دارید که کار ساخت آن کاملاً تمام شده است، سخت می‌توان از وضعیت ایمنی ساختمان به طور کامل مطمئن شد. هنگام بازدید از ملک، یک کارشناس خبره با خود به همراه ببرید تا بتواند اطلاعات ساخت را از مالک جویا شود. گزینه اصلی در این مرحله، اعتماد کردن به مالک و بررسی ادعا‌های او است. می‌توانید با بررسی نقشه ساختمان، بررسی کیفیت ساخت، ستون‌های واحد‌های مسکونی و ستون‌های پارکینگ از میزان ایمن بودن ساختمان در مقابل حوادثی مانند زلزله تا حدودی مطمئن شوید. ایمنی ساختمان به خصوص در مقابل زلزله یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی است که باید هنگام خرید در نظر بگیرید.

۹- حفظ حریم خصوصی: مشرف نبودن در‌ب‌های ورودی به یکدیگر، عایق صدا بودن و پنجره‌های دوجداره می‌توانند در حفظ حریم شخصی شما موثر باشند.

۱۰- پارکینگ: یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به آپارتمان‌نشینی، پارکینگ است. در مورد پارکینگ، هنگام بازدید از ملک بهتر است به نکاتی دقت شود. مسقف بودن پارکینگ یا اینکه در فضای باز باشد، اهمیت زیادی دارد. پارکینگ مسقف به دلیل حفظ خودروی شما از آفتاب، باران یا برف ارجحیت دارد. همچنین، هر چه شیب ورودی پارکینگ کمتر باشد، آن پارکینگ مناسب‌تر ساخته شده است. در پارکینگ برخی آپارتمان‌ها، مکانی برای خودروی اضافه یا مهمان در نظر گرفته شده است. این مورد یک مزیت به حساب می‌آید.

۱۱- کنتور آب، برق و گاز: فراموش نکنید که حتماً در مورد مجزا بودن کنتور آب، برق و گاز جویا شوید. اگر کنتور‌ها جدا نبود، حتماً از مدیر ساختمان یا مشاور املاک در خصوص نحوه محاسبه هزینه‌ها بپرسید.

۱۲- شارژ ماهیانه: هر چه شارژ ماهیانه کمتر باشد، امتیاز مناسبی برای یک ملک نیست. مبلغ شارژ ماهیانه باید با نیاز‌ها و مخارج ساختمان، ساکنین و شما هماهنگی داشته باشد. در غیر این صورت هنگام بروز هر گونه مشکل اعم از خرابی و تعمیرات، همه اهالی آپارتمان با مشکل مواجه می‌شوند. بنابراین، بهتر است حین بازدید از ملک در این مورد اطلاعات دقیقی کسب کنید.

۱۳- بهترین طبقات در آپارتمان: معمولاً طبقات اول و آخر بدترین طبقات و طبقات میانی برای زندگی بهتر هستند. در طبقه اول رفت و آمد بیشتر اتفاق می‌افتد و نیز امنیت پایین‌تری نسبت به سایر طبقات دارد. طبقه آخر نیز در برابر گرما و سرما آسیب‌پذیرتر است. همچنین به هر دلیلی اگر آسانسور مشکلی پیدا کند یا برق برود، ساکن طبقات بالا باید پله‌های زیادی را بگذراند تا به مقصد برسد.

۱۴- کف‌پوش: یکی از قسمت‌های مهم هر ملکی، جنس کف‌پوش استفاده شده در آن است. هر کف‌پوشی روش‌های شست و شو، مراقبت و ظاهر متفاوتی دارد. از مزایا و معایب جنس‌های مورد استفاده برای کف‌پوش مطلع شوید تا بتوانید با دید بازتری برای خرید خانه اقدام کنید.

۱۵- سیستم سرمایش و گرمایش: حتماً به صورت کامل سیستم سرمایشی و گرمایشی را هنگام بازدید از ملک برای خرید بررسی کنید. استفاده از سیستم‌های برقی در شهر‌هایی که تعرفه مصرفی برق کمی ندارند می‌توانند در ماه‌های بسیار گرم یا بسیار سرد، جیب شما را به راحتی خالی کند. اگر ملک مورد نظر از کولر آبی یا بخاری استفاده می‌کند، حتماً از مناسب و باز بودن مجاری آن‌ها مطمئن شوید.

نکات مهم هنگام خرید خانه چیست؟

۱۶- نورگیر بودن ملک: بودن نور طبیعی کافی درون یک خانه می‌تواند بسیار مفید باشد. نور طبیعی و روشنایی خانه هم بر روی خُلق و روحیه افراد اثر مثبتی می‌گذارد و هم از نظر زیبایی شناسی و نیاز کمتر به مصرف برق می‌تواند مفید باشد. هنگام بازدید از ملک برای خرید، یک بار در ظهر و یک بار در غروب از خانه بازدید کنید تا نورگیری آن را به خوبی تماشا کنید. بهترین نورگیری را ابتدا ملک‌های جنوبی و سپس ملک‌های شمالی دارند. می‌توانید در این باره از مالک یا مشاور املاک پرس و جو کنید.

۱۷- بالکن: قسمت بالکن در آپارتمان‌ها می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. در صورتی که بالکن در کنار آشپزخانه باشد می‌تواند کمک بزرگی برای پخت و پز باشد و یا می‌تواند به محلی برای پرورش گل و گیاه تبدیل شود. بالکن گاهی می‌تواند نقش یک کمد یا انباری کوچک را نیز برای خانه شما بازی کند.

۱۸- دیوارپوش‌ها: جنس، رنگ و کیفیت دیوارپوش یک خانه تاثیر زیادی بر افرادی که وارد آن ملک می‌شوند دارد. در حال حاضر دیوارپوش‌هایی که قابل شست و شو نیستند محبوبیت زیادی ندارند و سختی زیادی برای مالک یک ساختمان دارند. از این‌رو، از جزییات جنس دیوارپوش مطمئن شوید تا اینکه مجبور نشوید بعد از خرید ملک، مجدداً برای تغییر دیوارپوش هزینه‌ای بپردازید.

کلام آخر

زمانی که تصمیم به خرید خانه‌ای را گرفتید، لیستی از مواردی که باید تعمیر شوند، تهیه کنید و دقت داشته باشید که کدام‌شان با صرف اندک هزینه، خریداری و در زمان کم تعمیر می‌شوند و کدام‌شان نیاز به تعمیر اساسی دارند، کدام خرابی زندگی شما را مختل می‌کند و کدام یک آن‌قدر اساسی و مهم نیست.

خرید ملک، چون کاری بزرگ است و به صورت طبیعی مثل برخی کالاها نمی‌توان سریعاً آن را تغییر داد، دقت در آن بسیار مهم و حائزاهمیت است و افراد باید توجه کنند که در هنگام بازدید از ملک‌ها تا رسیدن به خانه مورد نظر، درگیر عجله و احساسات نشوند. همچنین خردجمعی در انتخاب واحد مسکونی هم می‌تواند به لحاظ فنی و روانی به صاحب ملک، آرامش دهد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار
گوناگون