کد خبر: ۴۵۶۴۸
۰۹:۵۰ -۰۲ بهمن ۱۴۰۱
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛
فتح‌ا... توسلی با اشاره به تبعات نرخ دستوری ارز، گفت: به عقیده بنده، اقتصاد با این روش کار نمی‌کند، بلکه با فرمول کار می‌کند و بر اساس شاخصه‌ها فعالیت صحیح دارد. از این‌رو، شاخصه‌های اقتصادی کشور است که مشخص می‌کند قیمت ارز به چه صورت باشد.

بازار ارز

نشان تجارت - محمدرضا فرزین که به تازگی سکان ریاست کل بانک مرکزی را عهده‌دار شده، گفته که وظیفه بانک مرکزی، کنترل تورم و کنترل نرخ ارز است و این دو، متغیر‌های مهمی هستند که بانک‌های مرکزی وظیفه کنترل آن را دارند.

رئیس کل بانک مرکزی سیاست جدید ارزی این بانک را در سیاست تثبیتی می‌داند و معتقد است اگر ارز تثبیت شود، دغدغه فعالان اقتصادی کشور برطرف می‌شود. این در حالی است که کارشناسان اقتصادی، شرایط فعلی را عمدتاً نتیجه بنگاه‌داری دولتی و تخصیص غیرعلمی منابع می‌دانند.

همچنین کارشناسان معتقدند دولت جهت جلوگیری از بحران ونزوئلایی‌شدن اقتصاد ایران در دیدگاه اقتصادی خود نسبت به دولت‌های سابق برای تغییر پارادایم از اقتصاد دولتی به فراهم سازی بستر مناسب جهت ایجاد اقتصاد بازار آزاد و پیاده سازی صحیح و اصولی اصل ۴۴ قانون اساسی تلاش می‌کرد. اما رییس جدید کل بانک مرکزی در اولین مصاحبه خود گفته بود نرخ ارز در سامانه نیما به مبلغ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود. این اقدام حاکی از تکرار تجربه‌های شکست‌خورده ارز ۱۲۲۶ تومانی بهمنی و ۴۲۰۰ تومانی جهانگیری دارد.

فتح‌ا... توسلی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در همین خصوص به اقتصاد۲۴ گفت: مهم‌ترین موضوعی که می‌تواند به ساماندهی ارزی کمک کند، افزایش صادرات است، چراکه با افزایش صادرات و برگشت ارز به کشور، منابع ارزی کشور تقویت می‌شود. زمانی که منابع ارزی کشور تقویت شود، طبیعتاً ضمن تقویت جایگاه پول ملی، ذخیره ارزی و نیز ذخیره طلای کشور هم تقویت می‌شود.

وی افزود: از سوی دیگر اگر دولت بتواند تورم را کنترل و از چاپ بی‌مورد پول و تزریق آن به بازار جلوگیری کند، می‌تواند به این موضوع کمک کند، بدین طریق که ارزش پول ملی بالاتر رود و قیمت ارز متعادل شود.

نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس با اشاره به تبعات نرخ دستوری ارز، تصریح کرد: به عقیده بنده، اقتصاد با این روش کار نمی‌کند، بلکه با فرمول کار می‌کند و بر اساس شاخصه‌ها فعالیت صحیح دارد. از این‌رو، شاخصه‌های اقتصادی کشور است که مشخص می‌کند قیمت ارز به چه صورت باشد.

توسلی با اشاره به عوامل دخیل در نابسامانی نرخ ارز در بازار، اظهار کرد: طبیعتاً در این بین، دلال‌گری، واسطه‌بازی و خباثت دشمنان را نمی‌توان نادیده گرفت. عده‌ای در کشور مسئول این کار هستند که ارز را از کشور جمع و به خارج از کشور منتقل کنند. این افراد، دشمنان ما هستند، علاوه بر اینکه سرویس‌های جاسوسی هم در حال ضربه‌زدن به اقتصاد کشور ما هستند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه گفت: مهم‌ترین عامل در ساماندهی ارز، تقویت اقتصاد ملی و صادرات است. نکته بعدی، تاثیر نوسانات نرخ ارز در بحث صادرات و واردات است. در واقع صادرات و واردات نیز بر اساس شرایط ارزی است، یعنی فعال اقتصادی که می‌خواهد کالایی را صادر کند، با توجه به اینکه بخشی از ماده اولیه کالایش را باید از خارج وارد کند و نرخ ارز هم هر روز تغییر می‌کند، دچار مشکل می‌شود.

وی افزود: شرکتی هم که می‌خواهد کالای وارد شده را بفروشد با توجه به نوسانات نرخ ارز، کالا را نمی‌فروشد، چون پولی را که می‌خواهد به ارز تبدیل کند با توجه به عدم‌ ثبات نرخ ارز، متضرر می‌شود، بنابراین دیگر کالا را نمی‌فروشد. کسی هم که در بازار مشغول به فعالیت اقتصادی است، انگیزه‌ای برای ادامه کار ندارد، از این‌رو طبیعی است صادرات آسیب می‌بیند.

توسلی تصریح کرد: قیمت ارز و پول ملی جدا از هم نیستند و کنار هم قرار گرفته‌اند، به این معنی که اگر صادرات افزایش پیدا کند، قیمت ارز کنترل، مهار و متعادل می‌شود و قیمت ارز زمانی مهار می‌شود و صادرات زمانی افزایش پیدا می‌کند که واردات مواد اولیه با قیمت مناسب انجام شود و شرکت‌ها بتوانند فعالیت اقتصادی خود را انجام دهند؛ بنابراین این‌ها در یک زنجیره قرار دارند که باید به درستی بچرخند تا به عبارتی، ساعت منظم کار کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون