کد خبر: ۴۲۶۹۸
۰۱:۴۴ -۰۳ تير ۱۴۰۱
نماینده ارومیه در مجلس یازدهم گفت: با راه انداختن کار در معادن، درآمد سالیانه کشور، رشد چشمگیر پیدا می‌کند که این کار، با یک نقشه راه عاقلانه و عالمانه، شدنی است. باید جلوی خام فروشی گرفته شود و معادن به دردبخور را با تلاشی جهادی، احیا کرد.

معادن و دولت سیزدهم

نشان تجارت - سیدسلمان ذاکر، نماینده ارومیه در مجلس یازدهم گفت: اینکه هفت درصد ذخایر معدنی جهان در ایران است، اما درصد ناچیزی به کار صنعت آمده است، به ضعف عملکرد وزارت صمت در بخش معدن برمی‌گردد.

وی افزود: بنده به خاطر کم‌کاری و بی‌توجهی به بخش معدن، دو بار از وزیر صمت سوال پرسیدم که از جواب‌ها قانع نشدم و علیرغم قول‌هایی که دادند، اما وعده‌ای عملی نشد.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی تصریح کرد: استان ما، سومین یا چهارمین استان از نظر ظرفیت معدن است. ۴۰۰ معدن داریم که یا به رکود دچار هستند یا در اسارات افرادی خاص قرار گرفتند و یا مسیر خام فروشی را در پیش گرفتند.

ذاکر با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب هم، نظر بر این داشتند که درآمدهای معدنی، جایگزین درآمدهای نفتی شوند، گفت: برای موفقیت در بخش‌ معدن و زیرمجموعه‌های آن مانند اکتشاف، استخراج، فرآوری، اشتغال و ارزآوری نیاز به تبیین یک نهضت است که متاسفانه دولت سیزدهم هنوز نتوانسته به این موضوع ورود پیدا کند و سازمان‌هایی مثل محیط زیست و منابع طبیعی و ده‌ها موضوع دیگر، باعث شده نتوانیم از این ظرفیت خدادادی بهره ببریم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به اینکه، فعال کردن معادن چقدر می‌تواند منجر به اشتغال‌زایی شود؟ گفت: اگر به معادن هر استانی، توجه شود، مشکل بیکاری ده‌ها هزار نفر حل و به تبع آن، با راه افتادن بازار، ده‌ها هزار نفر دیگر هم غیرمستقیم، شاغل می‌شوند.

وی یادآور شد: با راه انداختن کار در معادن، درآمد سالیانه کشور، رشد چشمگیر پیدا می‌کند که این کار، با یک نقشه راه عاقلانه و عالمانه، شدنی است. باید جلوی خام فروشی گرفته شود و معادن به دردبخور را با تلاشی جهادی، احیا کرد. اکنون در این راستا، خلاء قانونی نداریم، بلکه مشکل این است که نهضتی تبیین نشده و اراده‌ها به میدان نیامدند.

ذاکر در پایان خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که من، طرح استیضاح وزیر صمت را امضا کردم، اهمیت ندادن او و مجموعه‌اش به بخش معدن کشور است و همچنان به جد پیگیر موضوع هستم.

منبع: کانی مگ

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون