کد خبر: ۴۷۰۰۷
۰۸:۵۷ -۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۲
نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: برخی از اقدامات وزارت صمت مبنی بر کاهش و یا تثبیت قیمت‌ها در بازار خودرو مقطعی است و تنها برای گذر از یک بحران اقدام به یک سری کار‌ها می‌کند از این رو نمی‌توان به آینده وضعیت قیمت‌ها خوش بین بود.

قیمت خودرو

نشان تجارت - با افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها، به نظر می‌رسد بازار خودروی سواری نیز به آرامش برسد چراکه گران شدن محصولات کارخانه‌ای منجر به افزایش تولید خواهد شد. خودروسازان تعهد داده‌اند متناسب با افزایش قیمت کارخانه‌ای محصولات خود، افزایش تولید داشته باشند، البته این موضوع هنوز از سوی خودروسازان تأیید نشده است، چون انتظار افزایش بیشتر قیمت‌ها را داشته اند.

به هر حال بازار امروز خودرو با کاهش هرچند اندک قیمت‌ها به سمت آرامش کوتاه مدت رفته است و خریداران با تکرار وعده‌های وزارت صمت در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار هستند.

اسد کرمی، نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران در گفتگو با اقتصاد ۲۴ وضعیت بازار خودرو را چنین تشریح کرد: ریزش جزئی قیمت‌ها در برابر افزایش چند درصدی قیمت محصولات داخلی باز هم به نفع خریدار واقعی است.

وزارت صمت در اجرای تصمیمات خود یک نظر داشته باشد

به گفته اسدی، وزارت صمت با طرح یکپارچه خودرو و ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو داخلی به دنبال کنترل و تثبیت قیمت در بازار پُر متقاضی خودرو است. البته این طرح تا حدودی توانست قیمت خودرو‌ها را کاهش دهد، اما نتوانست جبران جهش چند ده یا چند صد میلیونی قیمت خودرو‌های داخلی را کند.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران گفت: برخی از اقدامات وزارت صمت مبنی بر کاهش و یا تثبیت قیمت‌ها در بازار خودرو مقطعی است و تنها برای گذر از یک بحران اقدام به یک سری کار‌ها می‌کند از این رو نمی‌توان به آینده وضعیت قیمت‌ها خوش بین بود.

این فعال صنفی با تأکید بر اینکه اگر وزارت صمت طرح یکپارچه خودرو را ادامه دهد شاید بتواند قدری از تنش قیمت‌ها در بازار را کم کند، گفت: تغییر در تصمیمات با اعمال دستور العمل‌های جدید وضعیت بازار خودرو را به این شرایط فعلی در آورده است. وزارت صمت باید در اجرای یک طرح جامع مصمم باشد و اگر قرار به تصمیم‌های جدید باشد قطعاً موقعیت قیمت‌ها در بازار با توجه به وضعیت تولید بدتر خواهد شد.

بازار همچنان در شوک افزای قیمت هاست

کرمی گفت: طی هفته‌های اخیر قیمت خودرو‌های داخلی ۱۰ تا ۱۵ درصد در بازار ریزش داشته است، اما این کاهش قیمت منجر به افزایش خرید و فروش خودرو در بازار نشده است.

وی با اشاره به اینکه افزایش چند صد میلیونی قیمت خودرو‌های داخلی شوک بزرگی به بازار وارد کرد، گفت: امروز خریدار با نگاه به قیمت‌های یکسال گذشته انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را دارد این در حالی است که فروشندگان نیز قصد کوتاه آمدن ندارند و به دنبال سود بیشتر از فروش خودرو خود هستند. از این رو خرید و فروش خودرو در بازار همچنان در بی رمقی بسر می‌برد.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران تأکید کرد: وزارت صمت با افزایش تولید خودرو می‌تواند بازار را به سمت کاهش قیمت ببرد. امروز شاید در ظاهر بازار خودرو آرام‌تر از قبل شده، اما ارزانی چند میلیون تومان در برابر گرانی چند صد میلیون تومان یعنی کاهش قیمت!

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون