کد خبر: ۴۶۸۴۱
۲۱:۰۸ -۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۲
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی:

قیمت لوازم خانگی افزایش ۱۵ درصدی داشته است

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی خاطر نشان کرد: برخی تولیدکنندگان افزایش قیمت ۵ تا ۱۵ درصدی بدون دریافت مجوز را اعمال کردند و لیست جدید قیمت‌ها بعد از عید هنوز منتشر نشده است.
لوازم خانگی
نشان تجارت - اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی دولت را مسئول مهار تورم در کشور معرفی کرد و گفت: تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نمی‌توانند نقشی در مهار تورم ایفا کنند. درگام نخست باید قیمت مواد اولیه تولید صنعت لوازم خانگی مهار تا بتوان کالا را تامین تا بتوان مانع رشد بی‌رویه قیمت‌ها در این صنعت شد.
 
بخش‌هایی از گفت و گوی پازوکی را در ادامه می‌خوانید:
 
صنعت تولید برخی اقلام لوازم خانگی وارد کشور نشده است و هم اکنون ۳۰ درصد نیاز بازار به ماکروفر در داخل کشور تولید می‌شود همچنین نتوانستیم در تولید قهوه‌جوش، اسپرسوساز و برخی لوزام ریز خانگی بازار را تامین کنیم.
 
سازمان حمایت ملاک تعیین قیمت لوازم خانگی در بازار است؛ بازار را نمی‌توان ملاک قیمت‌گذاری کالا در نظر گرفت و وقتی سازمان حمایت در سامانه ۱۲۴ قیمت‌گذاری را انجام بدهد می‌توان در آن زمان بررسی کرد که آیا افزایش قیمت در لوازم خانگی اعمال شده است؟ یا خیر؛ هر چند در بازار واقعیت چیز دیگری است.
 
افزایش قیمت لوازم خانگی پیش از شروع سال جدید آغاز شد، برخی تولیدکنندگان افزایش قیمت ۵ تا ۱۵ درصدی بدون دریافت مجوز را اعمال کردند و لیست جدید قیمت‌ها بعد از عید هنوز منتشر نشده است.
یک عبارت بسیار در بین مردم رایج شده است که اگر قسطی بخری بردی؛ از سوی دیگر بانک‌ها به جای سرمایه‌گذاری در تولید، تسهیلات را به سمت خرید هدایت کردند در این شرایط کاسب نمی‌تواند با این تورم به‌صورت اقساط بلندمدت و کوتاه‌مدت کالا بفروشد، اما وقتی بانک در کنار خریداران قرار می‌گیرد قدرت مانور افزایش و این مسئله در رکود بازار فروشندگان خرد تاثیر گذاشته است.
 
رشد تولید، احداث خط جدید و سرمایه‌گذاری در صنعت لوازم خانگی انجام شده است. اما پرسش اصلی این است که آیا باوجود انجام این اقدامات توانستیم بازار را تامین و قیمت‌ها را ثابت نگه داریم؟ آیا زحمت تدوین برنامه کوتاه مدت و میان مدت و انجام آن را به جان خریدیم؟ یا اینکه فقط به فکر تجویز مسکنی برای بیمار بودیم.
 
دولت برای تولید خودرو تسهیلات و ارز ویژه تخصیص می‌دهد، اما نمی‌دانم چرا نظارتی بر قیمت فروش خودرو در بازار ندارند و خودرو در بازار آزاد با این قیمت‌های نجومی معامله می‌شود و تعزیرات سراغ متخلفان نمی‌رود این در حالیست که افزایش ۲ تا ۳ درصدی فروش لوازم خانگی در بازار جریمه‌های سنگین برای فروشندگان به‌همراه می‌آورد.
 
۳۰ درصد نیاز صنعت لوازم خانگی به قطعات از طریق واردات تامین می‌شود، ارز برای واردات قطعات لوازم خانگی تامین نیست؛ بنا به قول یکی از تولیدکنندگان کالاهایشان در گمرک مانده و دولت پول برای ترخیص این کالا‌ها به آن‌ها پرداخت نمی‌کند.
 
مواد اولیه تولید نباید در بورس عرضه و در آنجا بفروش برسند چراکه مبنای قیمت‌گذاری کالا‌ها در بورس بر مبنای دلار تعیین می‌شود؛ اینجا این پرسش مطرح است که آیا ما در کشور بر مبنای دلار به کارگران حقوق پرداخت می‌کنیم که باید قیمت مواد پتروشیمی، فولاد، مس در بورس باید برمبنای دلار تعیین و به فروشندگان فروخته شود.
ارسال نظرات
آخرین اخبار
گوناگون