کد خبر: ۴۶۵۳۹
۱۰:۰۱ -۱۱ فروردين ۱۴۰۲
در نشان تجارت بخوانید

رضا زندی پور ؛ نیروی نظامی در پوشش اطلاعاتی

رضا زندی پور دوره‌های اطلاعات و ضداطلاعات و همچنین دوره دانشگاه جنگ و دوره ستاد فرماندهی را در آمریکا طی کرده بود و در طی دوران خدمتش به کشور‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و ایتالیا مسافرت نموده و آموزش‌های لازم را دیده بود.

رضا زندی پور

نشان تجارت - هدی کاشانیان: تیمسار سرتیپ رضا زندی پور دومین رییس زندان کمیته مشترک شهربانی و ساواک بود که در ۲۶ اسفند ماه ۱۳۵۳ توسط سازمان مجاهدین خلق ایران ترور شد.

بیوگرافی سرتیپ رضا زندی پور

«رضا زندی پور» فرزند عباس در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی در شهرستان آباده از توابع شهر شیراز متولد شد. وی دارای تحصیلات کلاسیک دیپلم و فارغ‌التحصیل دانشکده افسری بود که در تاریخ یکم خرداد ۱۳۵۲ به دستور محمدرضاشاه پهلوی به ریاست کمیته مشترک ضدخرابکاری حکومت پهلوی منصوب شد.

رضا زندی پور از افسران دفتر ویژه اطلاعات گارد شاهنشاهی بود که مدتی فرمانده توپخانه لشکر ۶۴ رضاییه بوده و توسط حسین فردوست برگزیده شد و از اوایل خرداد سال ۱۳۵۰ به ساواک مامور می‌گردد. در سال ۱۳۵۰ به دستور نعمت ا... نصیری، رییس ستاد جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در اصفهان می‌گردد و پس از مدتی به سمت مشاور مدیرکل اداره سوم ساواک (پرویز ثابتی) منصوب می‌شود و در اوایل خرداد ۱۳۵۲ پس از تصویب طرح ساواک توسط شاه به سمت رییس کمیته مشترک منصوب می‌شود.

تیمسار زندی پور یک نیروی نظامی بود تا یک نیروی اطلاعاتی، به همین علت کلیه امور کمیته توسط حسین زاده و عضدی اداره می‌شد. وی دوره‌های اطلاعات و ضداطلاعات و همچنین دوره دانشگاه جنگ و دوره ستاد فرماندهی را در آمریکا طی کرده بود و در طی دوران خدمتش به کشور‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و ایتالیا مسافرت نموده و آموزش‌های لازم را دیده بود.

مرگ سرتیپ رضا زندی پور

ترور تیمسار زندی پور رییس کمیته مشترک‏‏ از داخل زندان طراحی شد. در روز ۲۶ اسفند ماه ۱۳۵۱ چهار عضو سازمان مجاهدین، سرتیپ رضا زندی پور که با راننده خود رهسپار کار خود بود را در یکی از خیابان‌های فرعی خیابان فرح شمالی به گلوله بستند. سرتیپ زندی پور و راننده‌اش به نام اسدا... عطوفی در این ترور جان باختند. وحید افراخته، سیدمحسن خاموشی، مرتضی صمدیه لباف از خطرناک‌ترین افراد سازمان مجاهدین خلق به همراه تیم هفت نفری ترور، سرتیپ زندی پور و راننده‌اش را کشتند.

ارسال نظرات
آخرین اخبار
گوناگون