کد خبر: ۴۲۱۷۴
۰۸:۲۸ -۱۰ خرداد ۱۴۰۱
نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران با بیان اینکه در حال حاضر بازار خودرو در رکود کامل به سر می‌برد، گفت: با توجه به مصوبه آزاد شدن واردات خودرو، نوسان قیمت خودرو‌های داخلی در بازار کاهش یافته، اما خبری از ریزش قیمت‌ها نیست و بازار وارد رکود عجیبی شده که ادامه آن شوک قیمتی سنگینی را به همراه خواهد داشت.

کاهش قیمت خودرو

شان تجارت - فعالان بازار خودرو از سایه سنگین رکود در بازار ابراز نگرانی می‌کنند، اما این موضوع باعث کاهش قیمت محولات نشده و تنها کمی از نوسان قیمت خودرو‌های داخلی را کاسته است.

کارشناسان وضعیت می‌گویند بازار در وضعیت رکود قرار دارد و خرید و فروش چندانی صورت نمی‌گیرد، اما برای ثبات بخشی بیشتر به قیمت‌ها باید واردات خودرو هر چه سریعتر تعیین تکلیف وتعرفه آن کاهش یابد.

اسد کرمی نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران با بیان اینکه این روز‌ها بازار خودرو در رکود کامل به سر می‌برد و معاملات خودرویی به پایین‌ترین طرح درسال جاری رسیده، گفت: مصوبه آزاد سازی واردات خودرو عامل اصلی تثبیت نسبی قیمت خودرو در بازار شده است اما باید پذیرفت رکود، بحران بازار خودرو را کاهش نمی دهد بلکه در مدتی نه چندان طولانی باعث التهاب و شوک غیر قابل کنترل در بازار می شود.

به گفته کرمی؛ انتظار بازار به واردات خودرو و از سوی دیگر تمهیدات وزارت صمت برای کنترل فروش و قیمت خودرو ازسوی کارخانه‌ها باعث توقف روند افزایش قیمت‌ها در بازار شده است.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران با بیان اینکه سکوت خریداران و فروشندگان در بازار نباید خیلی طولانی شود، گفت: طبق اعلام وزارت صمت، سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با هدف ایجاد شفافیت و امکان عرضه عادلانه‌تر برای همه خودرو‌های تولیدی، آغاز به کار کرده است از این رو کنترل وزارت خانه و سایر ارگان‌ها و سازمان‌های ذی ربط بر موضوع قیمت محصولات تولیدی افزایش می‌یابد.


بیشتربخوانید: اقشار متوسط هم لوکس سوار می‌شوند؟ / چه زمانی خودرو‌های داخلی ارزان می‌شود؟


وی تصریح داشت: باید هرچه سریعتر وضعیت واردات خودرو تعیین و تعرفه کاهش یابد تا در این صورت خودرو‌های باکیفیت وارد بازار شود.

کرمی با تأکید بر اینکه قیمت محصولات در بازار ثابت شده، گفت: با سیاست‌های وزارت صمت، وضعیت قیمت خودرو‌های تولید داخلی در بازار همزمان با رکود معاملات، به ثبات رسیده، اما برای تداوم این وضعیت بازار نیاز به واردات محصولات متنوع‌تر دارد.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران گفت: امروز به دلایلی که مطرح شد قیمت‌ها کمی به ثبات رسید، اما ادامه این روند به سیاست‌های دولت باز می‌گردد در غیر این صورت کاهش نوسان قیمت محصولات در بازار مقطعی خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت ورود خودرو‌های خارجی به بازار و همچنین کنترل قیمت محصولات داخلی از سوی وزارت صمت، احتمال کاهش قیمت خودرو در بازار چقدراست، گفت: از دو سال گذشته بازار خودرو دچار شرایط عجیبی شده است، اما در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ با اعلام آزاد سازی واردات خودرو و عدم کاهش قیمت محصولات تولیدی، بازار در حال شکل گیری جدیدی بود.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران گفت: در هر صورت و با توجه به وضعیت قیمت دلار و نوسان قیمت مواد اولیه تولید، ریزش قیمت خودرو امکان ندارد.

کرمی ادامه داد: ثبات قیمت‌ها تا حد زیادی بحران وضعیت بازار را کاهش می‌دهد، اما ریزش قیمت محصولات داخلی خیلی دور از انتظار است.

منبع: اقتصاد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون