کد خبر: ۲۳۹۶۳
۱۵:۰۶ -۰۶ اسفند ۱۳۹۹
مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح طلب مطرح کرد
یک چهره سیاسی اصلاح طلب گفت: جبهه اصلاحات به جای اینکه وارد انتخابات شود و شکست بخورد می‌تواند در سایه بنشیند و تماشاچی باشد و رصد کند و به نقد عملکرد دولت و مجلس انقلابی بنشیند.

مهدی آیتی

نشان تجارت - «مهدی آیتی»، فعال سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان عنوان کرد: اصلاح طلبان بعد از قضایای ۹۲ دو شاخه شدند و امروز نیز در این طیف دو دستگی وجود دارد، چون جمعی معتقدند ما باید همیشه در صحنه باشیم و در انتخابات‌ها شرکت کنیم حتی اگر اقلیت باشیم و ببازیم. خود خاتمی چنین اعتقادی دارد تاج زاده نیز چنین اعتقادی دارد. بهزاد نبوی و این طیف چنین تفکری دارند و می‌گویند ما حتی باید برای کرسی‌های حداقلی نیز باید مبارزه کنیم.

او افزود: نظر دیگری هم وجود دارد، اصلاح طلبانی که عقیده دارند وقتی که ما هیچ شانسی برای برنده شدن نداریم و مسابقه برابر نیست چرا باید در این مسابقه که شرایط برای هر دو جناح برابر نیست، شرکت کنیم. شرایط و خط شروع و پایان باید برای هر دو گروه مساوی باشد و شرایط مکان و زمان باید یکی باشد.


بیشتر بخوانید: چرا امر داوری در ایران ناموفق است؟


آیتی تاکید کرد: ما در مسابقه‌ای شرکت می‌کنیم که از ابتدا معلوم است شرایط برای دو طرف یکسان نیست و شرایطی که برای ما درست کرده اند با شرایطی که برای رقبای ما درست شده، مساوی نیست، بنابراین این نظریه ما را به اینجا می‌رساند که ما در انتخابات ۱۴۰۰ شانسی برای برنده شدن نداریم و رای کمی می‌آوریم این رای پایین به اصلاح طلبان و این جبهه و اعتبار اصلاحات آسیب می‌زند.

او اضافه کرد: بهتر است بگوییم ما در این دوره تماشاچی هستیم و برای رصد کردن اصولگرایان می‌رویم. من طرفدار این نظریه هستم و عقیده دارم شرایط نابرابر است و این مسابقه عادلانه نیست و باید اجازه بدهیم، اصولگرایان که مجلس را گرفته اند و قوه قضاییه را در دست دارند به شکل یکدست، دولت و کشور را در اختیار بگیرند و کل کشور در دست آن‌ها باشد و ما وارد مطالبات بشویم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: جبهه اصلاحات به جای اینکه وارد انتخابات شود و شکست بخورد می‌تواند در سایه بنشیند و تماشاچی باشد و رصد کند و به نقد عملکرد دولت و مجلس انقلابی بنشیند.

او افزود: ما اگر نقدی هم داشته باشیم در حوزه حد مجاز است.

آیتی با اشاره به وضعیت احمدی نژاد در پی نقد اصلاح طلبان ادامه داد: ما دولت احمدی نژاد را نقد می‌کردیم اگر همان نقد‌ها نبود موجب نمی‌شد احمدی نژاد در دور دوم آنطور تک و منزوی باشد و دوستان و یاران وفادار خود را از دست داد. احمدی‌نژاد در نهایت مقابل رهبری ایستاد و خودش را ضایع کرد و دیگر از دور سیاسی خارج شد امروز حرف‌های او هیچ ارزش سیاسی ندارد. در دور دوم هیچ یک از یاران او نبودند و همه رفتند، چون وقتی مقابل رهبری ایستاد خط قرمز را رد کرد.


بیشتر بخوانید: دوچرخه‌سواری شهری، طرحی شکست‌خورده! + فیلم


آیتی خاطرنشان کرد: اصلاح طلبان در نقد و برملا کردن خلاف‌های دولت احمدی نژاد نقش اساسی داشتند، ولی اصولگرایان حتی در مجلس هم حمایت می‌کردند و قصد داشتند تا آخر حمایت کنند که نشد.

او در پایان گفت: اگر جبهه اصلاحات متحد باشد و در سایه بنشیند و رصد کند می‌تواند ناظر و انتقاد‌های قدرتمند داشته باشد و هر روز از دولت و مجلس انقلابی مطالباتی جدید داشته باشد. این دولت و مجلس زیر سوال خواهد بود و باید به ما بگویند که بحث زندانیان سیاسی چه می‌شود بحث آزادی مطبوعات و آزادی قلم و عقیده و آزادی ادیان و اقلیت‌ها چه می‌شود بحث معیشت چه می‌شود مبارزه با فساد چه می‌شود. ما ده‌ها مساله مهم در کشور داریم و اصلاح طلبان می‌توانند در این جبهه مانور بدهند و جایگاه خود را مستحکم کنند و برای دوره‌های بعدی انتخابات آماده شوند.

منبع: برنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
محمود یزدانی
|
Canada
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
0
0
ضمن تشکر باید گفت گنجاندن عناوین مطالب قبلی در بین نوشته ها ایده خوبی. پیروز باشید
نبض بازار
گوناگون