کد خبر: ۵۲۲۳۱
۰۸:۰۰ -۱۷ فروردين ۱۴۰۳

روزهای ترسناک در انتظار بازار ارز ایران/ انتخابات آمریکا، شاه کلید حل معمای دلار

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: خوشبینی یا بدبینی نسبت به حل مشکل تحریم‌ها و البته مکمل آن بحث FATF، بر وضعیت روانی و با فاصله زمانی تاثیر خود را بر بازار ارز می‌گذارد. نتیجه انتخابات آمریکا، از این منظر که حزب جمهوری خواه و به خصوص شخص ترامپ بانی لغو قرارداد برجام بود، می‌تواند بر قیمت ارز در ایران تاثیر بگذارد.

قیمت دلار

نشان تجارت - بازار ارز از همان ابتدای سال جدید تلاطم جدید قیمت را تجربه کرد و پس از حمله تروریستی اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، دلار به کانال ۶۴ هزار تومان هم وارد شد.

برخی از کارشناسان معتقدند که این صعود قیمت دلار مقطعی است و بازار ارز شاهد ریزش قیمت خواهد شد. از سوی دیگر برخی از فعالان این بازار چشم به نتیجه انتخابات آمریکا دوخته اند و تا آن زمان هر نرخ دلار را مقطعی می‌دانند.

رابطه خوشبینی یا بدبینی نسبت به حل مشکل تحریم‌ها با بازار ارز

در همین رابطه مرتضی افقه، کارشناس مسائل اقتصادی به تشریح تأثیر انتخابات آمریکا در وضعیت بازار و قیمت ارز در کشور پرداخت و به اقتصاد ۲۴ گفت: نقش اساسی در بازار ارز در حال حاضر بر عهده وضعیت تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: خوشبینی یا بدبینی نسبت به حل مشکل تحریم‌ها و البته مکمل آن بحث FATF، بر وضعیت روانی و با فاصله زمانی تاثیر خود را بر بازار ارز می‌گذارد. نتیجه انتخابات آمریکا، از این منظر که حزب جمهوری خواه و به خصوص شخص ترامپ بانی لغو قرارداد برجام بود، می‌تواند بر قیمت ارز در ایران تاثیر بگذارد.

افقه اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت دموکرات بایدن مسئله برجام حل شد، اما این موضوع نه در دولت روحانی و نه در دوره رئیس جمهور فعلی حل نشد؛ بنابراین از همین الان با توجه به اینکه نظرسنجی‌ها به شدت بر موفقیت ترامپ تاکید دارند، اثر روانی آن قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با روی کارآمدن احتمالی ترامپ، با توجه به نوع برخورد و سخت گیری حزب جمهوری خواه در رابطه با ایران، به طور قطع شاهد اثر روانی اقدامات آنها علیه ایران در بازارها خواهیم بود. البته در صورت انجام مانور‌های سیاسی خارجی از سوی دولت ایران قطعا این اثر تعدیل خواهد شد.

قیمت دلار

تاثیراستقراض مجدد دولت در بازار ارز

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: پیش بینی می کنم که با توجه به نوع بودجه بندی و استقراض مجدد دولت، حتی بدون در نظر گرفتن نتیجه انتخابات آمریکا نیز دچار شرایط نامطلوبی در نرخ دلار خواهیم شد.

افقه خاطرنشان کرد: دولت‌های اصولگرا معمولا در ابتدا تصور می‌کنند که می‌توان با تکیه بر منابع داخلی، کشور را اداره کرد، اما هم اکنون با توجه به خالی شدن تمام منابع داخلی، اگر دولت بایدن در انتخابات پیش‌رو آمریکا پیروز شود پیش‌بینی می‌کنم که دولت رئیسی درصدد حل مشکل تحریم‌ها برآید، اما اگر دولتی تندرو مانند هم حزبی‌های ترامپ در آمریکا روی کار آیند پیش بینی شرایط در ایران کمی دشوار است.

برچسب ها:
ارسال نظرات
آخرین اخبار
گوناگون