کد خبر: ۴۵۴۲۵
۱۰:۲۷ -۱۳ دی ۱۴۰۱
رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر مطرح کرد:
رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه تقاضای سرمایه گذاری برای طلای آب شده و سکه به طرز عجیبی بالاست، گفت: زمانی که قیمت طلا و سکه دچار التهاب می‌شود، شاهد یکسری معاملات و تقاضا‌های کاذب برای سرمایه گذاری در بازار هستیم وگرنه دلیلی ندارد که قیمت سکه طی یک روز ۵۰۰ هزار تومان گران شود.

قیمت سکه و دلار

نشان تجارتقیمت طلا در بازار روز دوشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱ در حالی شاهد ثبات بود که سکه به طرز عجیبی گران شد. در لحظه تنظیم این خبر قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۸۵۲ هزار تومان رسید. سکه امامی با ۴۰۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به روز یکشنبه وارد کانال ۲۰ میلیون تومانی شد و به ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته، به ۱۹ میلیون تومان رسید. نیم سکه نیز دوباره از ۱۲ میلیون تومان عبور کرد و به ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید و افزایش ۵۰۰ هزار تومانی را تجربه کرد. ربع سکه نیز که به شدت دچار حباب قیمتی شده با افزایش قیمت ۱۰۰ هزار تومانی ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی شد.

حمله سکه بازان به بازار سکه

هرچند قیمت طلا و سکه از قیمت دلار و انس جهانی سیگنال می‌گیرد، اما با وجود ثبات نسبی در قیمت دلار و انس جهانی، قیمت سکه دچار التهاب شد؛ به طوری که سکه تمام بهار آزادی گرانی ۵۰۰ هزار تومانی را تجربه کرد. مشاهدات اقتصاد ۲۴ از بازار طلا و سکه نشان می‌دهد انتظارات تورمی و تقاضای سرمایه گذاری در التهاب قیمتی سکه و طلا بی تاثیر نبوده و سکه را وارد فاز جهش قیمتی کرده است.

اما سوال اصلی این است که قیمت طلا و سکه در روز‌های آینده و به خصوص در شب عید ۱۴۰۲ چه سمت و سویی را در پیش خواهد گرفت؟

عرضه سکه کاهش یافت؟

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در این رابطه به اقتصاد ۲۴ گفت: تقاضای طلای آب شده و سکه در حالی افزایش عجیبی داشته که برای مصنوعات طلا تقاضای همیشگی و طبیعی وجود دارد.

ابراهیم محمدولی در مورد دلیل افزایش قیمت عجیب سکه در روزی که شاهد ثبات قیمت طلا و دلار هستیم، گفت: هم تقاضا بر رشد قیمت سکه موثر بوده است و هم عرضه. عرضه سکه کمتر از تقاضاست که موجب شده قیمت سکه روند افزایشی را طی کند.

چرا مردم به خرید سکه روی آورده اند؟

این کارشناس بازار طلا و سکه در مورد دلیل افزایش تقاضا در بازار گفت: در شرایطی که بازار طلا و سکه دچار نوسانات قیمتی می‌شود، از نگاه ما یکسری خرید‌ها یا تقاضا‌های کاذب انجام می‌شود وگرنه دلیلی ندارد که سکه در یک روز شاهد افزایش قیمت ۵۰۰ هزار تومانی در طول دو ساعت باشد.

محمدولی با اشاره به اینکه یکسری معاملات کاذب در بازار طلا و سکه ایجاد شده است، ادامه داد: برخی سرمایه گذاران عجولانه عمل می‌کنند و به محض اینکه می‌بینند طلا و سکه کمی کاهش قیمت را تجربه کرده (همانند روز یکشنبه که شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم) به منظور کسب سود شروع به خرید سکه و طلای آب شده می‌کنند که همین خرید‌های عجولانه و معاملات کاذب موجب افزایش تقاضا و در نهایت افزایش قیمت می‌شود.

سکه بازان باز هم سود کردند

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با اقتصاد ۲۴ تصریح کرد: کسانی که پول یا سرمایه‌ای دارند، بازار‌ها را رصد می‌کنند تا جذاب‌ترین بازار را برای سرمایه گذاری برگزینند و شرایط حالِ حاضر بازار‌ها و نوسانات قیمت طلا و سکه موجب شده برخی از آب گل آلود ماهی بگیرند و سکه را مأمن خوبی برای سرمایه گذاری بیابند.

محمدولی ادامه داد: هرچند روز شنبه به دلیل کاهش قیمت دلار در بازار غیررسمی، قیمت طلا و سکه کاهشی شد و سکه دو کانال سقوط کرد، اما امروز شاهد برگشت قیمت سکه به مدار افزایشی بودیم.

آیا آرامش به بازار طلا و سکه برمی گردد؟

این کارشناس بازار طلا و سکه با بیان اینکه کلید برگشت به عقب قیمت‌ها در بازار طلا و سکه در دست بانک مرکزی است، گفت: قیمت دلار به میزان محدودی نسبت به روز یکشنبه نوسانات افزایشی داشته که امیدواریم مسئولان بانک مرکزی بتوانند جلوی نوسانات دلار را بگیرند تا بازار‌های مختلف از جمله بازار طلا و سکه روی آرامش را به خود ببینند.

محمدولی در مورد پیش بینی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه در شب عید ۱۴۰۲ به اقتصاد ۲۴ گفت: تقاضای سکه و طلا از اواسط بهمن ماه همانند روند هر ساله افزایش می‌یابد، زیرا جشن‌ها و مراسمات در ایام عید و تعطیلات بیشتر از قبل می‌شود و به همین دلیل از اواسط بهمن ماه مردم برای آن جشن‌ها و سنت‌ها و رسم و رسومات خود وارد بازار طلا و سکه می‌شوند و تقاضای جدید به طور قطع می‌تواند بر قیمت‌ها تاثیر بگذارد. امیدواریم بازار در این ایام خوب باشد و داد و ستد مصنوعات طلا هم رونق بگیرد، اما نوسان درون آن ایجاد نشود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون