کد خبر: ۴۳۹۵۹
۱۶:۲۱ -۱۹ شهريور ۱۴۰۱
عضو هیات رییسه مجلس بیان کرد
حسینعلی حاجی‌دلیگانی گفت: اگر شاهد تفکیک وزارت صمت باشیم فقط یک رییس جمهور نیاز است که هر روز اختلافات دو وزارت صنعت و معدن و بازرگانی را حل کند و به نظر من، این اتفاق به نفع کشور نیست.

تفکیک وزارت صمت

نشان تجارت - محمد آیتی: در مجلس هشتم بود که اکثریت نمایندگان مجلس با ادغام دو وزارت صنعت و معدن و بازرگانی، موافقت کردند. حال پس از گذشت یک دهه از این تصمیم، به نظر می‌رسد دولت سیزدهم، اراده بر تفکیک این وزارتخانه بزرگ دارد، به طوری که رییس مجلس، دو ماه پیش در حاشیه پیگیری طرح استیضاح وزیر صمت از قول رییس جمهور به نمایندگان و مخصوصاً استیضاح‌کنندگان اعلام داشت که صبور باشند، زیرا بناست طی دو ماه آینده با تفکیک وزارت صمت، دو وزیر به مجلس معرفی شوند.

در همین رابطه، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر گفت: بنده مخالف تفکیک وزارت صمت هستم، زیرا تازه قرار است تا حدی تولید ملی جان بگیرد.

وی افزود: اگر شاهد تفکیک وزارت صمت باشیم فقط یک رییس جمهور نیاز است که هر روز اختلافات دو وزارت صنعت و معدن و بازرگانی را حل کند و به نظر من، این اتفاق به نفع کشور نیست.

عضو هیات رییسه مجلس تصریح کرد: من یک پیشنهاد دادم که تصور می‌کنم اجرای آن بتواند به وضعیت کنونی، نظم و نسق دهد؛ ما می‌توانیم در استان‌ها، بخش بازرگانی را از بخش صنعت و معدن جدا کنیم و با قرار دادن دو مدیرکل، اوضاع را تا حدی بهبود ببخشیم.

حاجی‌دلیگانی اظهار داشت: از آن‌جایی که در استان‌ها، سیاست‌گذاری کلان صورت نمی‌گیرد، می‌توان دو اداره کل داشت و به نوعی شاهد اختلافات هم نخواهیم بود.

عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان در پاسخ به این پرسش که آیا بر سر اینکه تفکیک وزارت صمت در قالب طرح باشد یا لایحه، بین مجلس و دولت اختلاف است؟ گفت: به نظر من، این رییس جمهور است که باید تصمیم بگیرد. آقای رئیسی مدت‌ها پیش نامه‌ای را در خصوص تفکیک وزارت صمت به کمیسیون اجتماعی فرستادند و اعلام داشتند ما مسئولیت بار مالی حاصل از تفکیک وزارت را قبول می‌کنیم. از این‌رو، یعنی همان طرح مجلس دهم را می‌توان دنبال کرد و کار را به نتیجه رساند.

وی با اشاره به اینکه تفکیک وزارت صمت نمی‌تواند در تضاد با شعار چابک‌سازی دولت باشد، افزود: باز هم اعلام می‌کنم، من با تفکیک مخالفم، اما اگر هم تفکیک صورت بگیرد، معنی‌اش این نیست که دولت روندی علیه چابک‌سازی را دنبال کرده است.

حاجی‌دلیگانی در پایان خاطرنشان کرد: باید منتظر ماند و دید در هفته‌های آتی چه خواهد شد، اما فضای عمومی مجلس در این رابطه که تفکیک صورت بگیرد یا نه، خیلی نزدیک به هم هست و نمی‌توان از الان گفت مجلس نظرش مثبت یا منفی است.

منبع: اقتصاد۲۴

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون