کد خبر: ۴۳۴۴۰
۱۵:۳۱ -۱۳ مرداد ۱۴۰۱
نماینده انزلی در مجلس گفت: در بخش ماشین آلات در قسمت فرآوری مواد معدنی، ۸۰ تا ۹۰ درصد خودکفا هستیم، اما در بخش بهره‌برداری، مشکل داریم.

احمد دنیامالی

نشان تجارت - احمد دنیامالی، نماینده انزلی در مجلس یازدهم گفت: ایران به لحاظ ذخایر معدنی، ظرفیت و پتانسیل بالایی دارد. معادن برای اینکه به بهره‌برداری برسند و حجم عملیاتی که نیاز است صورت بگیرد تا فرآیند استخراج انجام شود، با هزینه زیادی توام است. از این‌رو، بخش خصوصی کمی وجود دارد که بدون حمایت دولت در پرداخت تسهیلات بانکی بتواند این کار را به سرانجام برساند.

وی افزود: برای موفقیت در عرصه‌های اقتصادی، بخش خصوصی را نباید به تنهایی دید. یعنی بخش خصوصی زمانی می‌تواند خود را اثبات کند که سیستم دولتی هم، پشتیبانش باشد. از این‌رو اگر قرار باشد حوزه معدن در ایران فعال شود و با آمارهایی که چندی پیش وزیر صمت، آقای سیدرضا فاطمی‌امین که گفته بود ۲۸ درصد معادن در سال ۱۴۰۰ غیرفعال شدند، روبرو نشویم، نیاز است افراد حاضر در بخش خصوصی را ویژه‌تر ببینیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: یکی از راه‌هایی که به ذهن من می‌رسد که می‌تواند حوزه معدن را متحول کند و سریع‌تر و بهتر بتوانیم به درآمدهای بالای معدنی برسیم، این است که دولت در پرداخت اقساط وام، با بخش خصوصی شریک شود. یعنی بخشی از سود بانکی را دولت متقبل شود، اما از بخش خصوصی بخواهد پس از استخراج و یا فرآوری، دولت را شریک کند.

دنیامالی اظهار داشت: سال‌ها صحبت از عدم‌خام فروشی می‌شود. یعنی این شعار را مطرح کرده‌ایم، اما در عمل همچنان خام فروشی ادامه داشته است. از این‌رو باید برای فرآوری مواد معدنی برنامه داشت. نیاز است در این راستا، سرمایه‌گذاری شود و در نزدیکی معادنی که ظرفیت بالایی دارند، واحدهای تولیدی که بتوانند آن مواد را فرآوری کند، تاسیس شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در بخش ماشین آلات در قسمت فرآوری مواد معدنی، ۸۰ تا ۹۰ درصد خودکفا هستیم، اما در بخش بهره‌برداری، مشکل داریم. با ماشین‌های راه‌سازی نمی‌توان عملیات بهره‌برداری را انجام داد. از این‌رو برای استخراج، نیاز به ماشین آلاتی داریم که شاید ظرفیت تولید آن در ایران خیلی وجود نداشته باشد، پس باید مسیر واردات را دنبال کنیم تا کار معطل نماند.

منبع: کانی مگ

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
0
0
فقط میگیم ظرفیت داریم. پس کو خروجی کارها؟؟؟؟؟؟؟؟
آخرین اخبار
گوناگون