کد خبر: ۳۶۸۱۰
۱۲:۰۰ -۱۴ آذر ۱۴۰۰
نایب رئیس اتحادیه فروشندگان طلا تشریح کرد
نایب رئیس اتحادیه فروشندگان طلا تهران معتقد است؛ قیمت سکه روز دوشنبه، پس از پایان تعطیلی بازار‌های جهانی تعیین می‌شود. هر تغییر و افزایش قیمت سکه طی روز جاری ساختگی و سوداگرانه است.

افزایش قیمت طلا

نشان تجارت با ابهام در نتیجه مذاکرات وین بار دیگر قیمت سکه و دلار را صعودی شد. سکه علی رغم حرکت نزولی قیمت طلای جهانی به کانال ۱۳ میلیون تومان رسید.

بازارهای مختلف در داخل کشور چشم به نتیجه مذاکرات برجامی دوخته و در این بین قیمت مسکوکات تابع نرخ ارز به روند صعود خود ادامه داد.

محمد‌ کشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان طلا تهران در خصوص چرایی جهش قیمت سکه گفت: همزمان با دلار ۳۰ هزار تومانی قیمت سکه نیز پس از رکود چند ماهه به قیمت گذشته رسید و رکورد جدیدی را در افزایش نرخ در سال ۱۴۰۰ زد.

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان طلا تهران می‌گوید: عامل اصلی تعیین کننده قیمت سکه در بازار قیمت دلار است. با توجه به گرانی دلار، مسکوکات نیز با افزایش قیمت مواجه شده و تا روز دوشنبه همین شرایط ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: اونس جهانی در بازار عملکرد منفی داشته است و قیمت هر اونس جهانی ۹ دلار کاهش داشته، اما قیمت‌ها در بازار طلا و سکه به کاهش اونس جهانی واکنش نشان نداده و به دلیل افزایش قیمت دلار به بالاترین رقم طی یکسال گذشته رسید. به دلیل تعطیلی بازار‌های جهانی و مذاکرات تا دوشنبه، قیمت سکه در کانال ۱۳ هزار تومان باقی خواهد ماند.

کشتی‌آرای در پاسخ به این پرسش که قیمت و بازار سکه طی هفته جاری چگونه ارزیابی می‌شود، گفت: پیش‌بینی قیمت طلا و سکه بسیاردشوار و گاه غیر ممکن است. قیمت طلا و سکه به افزایش قیمت دلار واکنش نشان می‌دهد و باید دید در روز‌های آینده قیمت دلار چه مسیری خواهد داشت و به چه قیمتی می‌رسد.

نایب رئیس اتحادیه طلا تهران تصریح داشت: اگر تغییری در نرخ ارز ایجاد شود و روند کاهش قیمت از کانال ۳۰ هزار تومان آغاز شود می‌توان منتظر فاصله گیری قیمت سکه از کانال ۱۳ هزار تومانی بود.

کشتی‌آرای گفت: هر گونه تغییری در قیمت دلار تأثیر خود را بر بازار سکه خواهد گذاشت.

وی تأکید داشت: قیمت گذاری و شایعه پراکنی از سوی فروشندگان طلا و سکه و حتی دلار نمی‌تواند روند قیمت سکه را تغییر دهد. فروشنده سکه به دنبال منفعت خود از بازار است و هیچ یک از پیش بینی‌ها در بازار قابل استناد نیست.

نایب رئیس اتحادیه طلا تهران ادامه داد: بازار باید در شرایط موجود و شاخص‌های اقتصادی ارزیابی و تعیین شود. طبق شاخص‌های اقتصادی و تحلیل بازار، فعلاً بازار‌های جهانی تا روز دوشنبه تعطیل هستند و با توجه به توقف موقت ادامه مذاکرات برجامی، هرگونه معاملات قیمتی در بازار تا روز دوشنبه بدون تغییر باقی خواهد ماند.

وی تأکید داشت: طی این یکی دو روز (تا بازگشایی بازار‌های جهانی) هر گونه تغییر قیمت سکه ساختگی و سوداگرانه خواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون