کد خبر: ۳۵۸۷۰
۰۸:۵۹ -۱۸ آبان ۱۴۰۰
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: طرح رتبه بندی معلمان پس از تصویب، در یک سال نمی‌تواند عقب‌افتادگی ۱۰ ساله در این بخش را جبران کند، اما وقتی قانون و نظام‌نامه آن نوشته می‌شود، متناسب با اعتباری که ما برای آن درنظر گرفتیم به همان اندازه اجرا می‌شود.

طرح رتبه بندی معلمان

نشان تجارت - محمد آیتی: طرح رتبه بندی معلمان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان باید به مرحله اجرا دربیاید.

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که تدوین آن مدت‌ها زمان برده بود، آذر سال ۱۳۹۰ به تصویب شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی رسید و توسط رییس‌جمهوری وقت ابلاغ شد.

ماه‌هاست یکی از بحث‌های مهم و البته دغدغه معلمان کشور این است که عاقبت طرح رتبه‌بندی معلمان به کجا ختم خواهد شد؟ از این‌رو به نظر می‌رسد این طرح با چالش‌هایی روبروست و برخی نمایندگان در مجلس صحبت از بار مالی آن و دستان خالی دولت می‌کنند و معتقدند این کار در واقعیت خیلی شدنی نیست.

به همین واسطه به سراغ دو تن از اعضای کمیسیون آموزش مجلس رفتیم تا نظرات آن‌ها را دراین باره جویا شویم.

معلمان را بیش از این چشم انتظار نگذاریم

مهدی اسماعیلی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: طرح رتبه بندی معلمان حاصل یک کار علمی است که به نوعی باید آن را ارج‌گذاری به جایگاه حرفه‌ای معلم دانست.

وی افزود: ما هر وقت معلمان را تکریم کنیم، طبیعتاً از خیرات و ثمرات آن، همگان بهره می‌بریم. طرح رتبه بندی معلمان سالیان سال است که این قشر زحمتکش را چشم انتظار گذاشته است. یکی از افتخارات مجلس یازدهم این است که به طرح رتبه بندی معلمان ورود جدی پیدا کرده و در حال بررسی با نظر مساعد هستیم.

نماینده میانه در مجلس تصریح کرد: این طرح پس از تصویب در یک سال نمی‌تواند عقب‌افتادگی ۱۰ ساله در این بخش را جبران کند، اما وقتی قانون و نظام‌نامه آن نوشته می‌شود، متناسب با اعتباری که ما برای آن درنظر گرفتیم به همان اندازه اجرا می‌شود و ان‌شاالله برای سال‌های بعدی که وضعیت بودجه‌ای بهتر شود به صورت کامل‌تر روی به اجرای آن می‌آوریم.

اسماعیلی یادآور شد: امیدوارم این طرح زودتر به سرانجام برسد و انتظار معلمان بیش از این طولانی نشود. همچنین شایعاتی در بیرون به گوش می‌رسد که منابع این طرح آماده نیست، اما ما که در کار هستیم و در کمیسیون آموزش مدت‌ها روی طرح کار کردیم می‌دانیم که این حرف‌ها اینطوری‌ها هم که بیان می‌شود، نیست؛ بند بند طرح علمی و اصولی دیده شد.

اطلاعات افراد مخالف با طرح رتبه بندی معلمان درست نیست

شیوا قاسمی‌پور، نماینده مریوان نیز گفت: بخشی از طرح رتبه بندی معلمان شامل منابع مالی می‌شود و اصل مطلب، حفظ شان و جایگاه معلمان و فرهنگیان است که باید به آن توجه ویژه شود.

وی افزود: معلمان ما نباید اینقدر دغدغه معیشتی داشته باشند، چون با این سبک زندگی دیگر نمی‌توانند آنطور که باید و شاید روی کارشان تمرکز کنند و همین باعث شده بسیاری از آن‌ها زیر خط فقر باشند و روی به شغل‌های دیگر بیاورند و این یعنی کاهش کیفیت آموزشی.

عضو کمیسیون آموزش مجلس اظهار داشت: طرح رتبه بندی معلمان با دقت و خرد جمعی در کمیسیون بررسی شده و در آن، منابع مالی‌اش بر اساس واقعیت‌های درآمد دولت تعیین شده است. اینکه عده‌ای می‌گویند اجرای این طرح همراه با بار مالی سنگین برای دولت است به هیچ عنوان قابل قبول نیست و در یک جمله باید گفت اطلاعات درستی به دستشان نرسیده است.

اجرای بخشی از طرح رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۱

قاسمی‌پور در پایان خاطرنشان کرد: با قدرت ایستاده‌ایم تا این طرح را تصویب کنیم. دیگر نمی‌خواهیم شاهد این همه مشکلات معیشتی معلمان باشیم. به امید خدا، طرح پس از تصویب، برای نیمه دوم سال جاری لحاظ خواهد شد و مابقی را هم در سال ۱۴۰۱ به نتیجه خواهیم رساند.

منبع: جامعه24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون