کد خبر: ۳۵۵۰۳
۰۹:۴۰ -۰۶ آبان ۱۴۰۰
نارمَک نام محله‌ای واقع در شرق تهران است. در گذشته دهی در ۹ کیلومتری جنوب شرقی تجریش و ۵ کیلومتری راه شوسهٔ دماوند به تهران بوده‌است.

قیمت مسکن در تهران

نشان تجارت - محلهٔ نارمک تهران یکی از مناطق تهران است که در جنوب ده نارمک ساخته شده‌است. نارمک یکی از مناطق خوش آب و هوا و سردسیری تهران به‌شمار می‌رود. این محله که در ضلع شمالی محلهٔ تهران‌نو و ضلع جنوبی و شرقی محلهٔ شمیران نو واقع شده، نارمک پیش از محله تهرانپارس در دههٔ ۲۰ توسط فرانسوی‌ها ساخته شد.

این محله در سال ۱۳۳۰ شمسی برای سکونت فرهنگیان آموزش و پرورش ساخته شد. این محله یکی از جدیدترین مناطق تهران است. در این منطقه از نه کوچه پس کوچه خبری است و نه از باغ‌های معروف تهران. ساختمان‌های قدیمی به ندرت در این منطقه قابل مشاهده می‌باشد. در این منطقه هیچ امامزاده‌ای وجود ندارد و تنها کلیسای محله به نام گریگورمقدس نیز قدمت زیادی ندارد.

این محله در ابتدا یک دهکده قدیمی و بسیار خوش آب و هوا در ۹ کیلومتری جنوب شرقی امامزاده صالح بوده که در مسیر لواسان، قرچک و رودبار قصران قرار داشته و تعداد ۱۰۰ نفر سکنه آن بوده اند. محصولات عمده این منطقه غلات و انار بوده و بیشتر اهالی آن به کار باغبانی و زراعت اشتغال داشتند. در این منطقه تعداد زیادی باغ انار وجود داشته و انار‌های آن به خوشمزگی و پرآبی شهرت فراوان داشته اند. کلمه نارمک هم به معنی مکیدن انار است. نارمک یعنی مکانی که انار‌های درشتی در آن می‌روید.

بازار هفت حوض از اول چهارراه سرسبز تا انتهای خیابان آیت ک ب میدان هفت حوض (نبوت) می‌رسد جز مراکز مهم خرید، تفریحی (البسه-پارچه-بوتیک -مانتو-فست فود...

پاساژ‌های نبوت، امرالدستار، سون سنتر. طوبی، کویتی ها... در این خیابان (آیت) واقع شدند

این محله توسط بزرگراه رسالت به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده‌است، قسمت جنوبی آن در منطقهٔ ۸ شهرداری و قسمت شمالی در منطقهٔ ۴ شهرداری واقع شده‌است و دارای ۱۰۰ میدان (که ۱۳ میدان در قسمت شمالی و ۸۷ میدان در قسمت جنوبی) می‌باشد. همچنین میدان هفت حوض در نارمک جنوبی حالت مرکزی و تجاری دارد. قسمت شمالی که دارای هوای مطبوع‌تری است در منطقهٔ ۴ شهرداری واقع شده‌است، بازار مبل دلاوران از مراکز تجاری نارمک شمالی است.

تعدادی از میدان‌ها از مدائن تا سامان و کوچه‌های نارمک شمالی نیز جزو مناطق اعیان‌نشین و گران قیمت شهر تهران نیز محسوب می‌شوند.

این محله دارای مسجد‌های بسیار است که یکی از مساجد معروف آن مسجدجامع نارمک در خیابان سمنگان است، مسجد معروف دیگر آن مسجدالنبی است که در میدان نبوت واقع است.

نارمک از شمال به بزرگراه شهید زین‌الدین و جنگل‌های لویزان و شیان، از جنوب به خیابان دماوند و محله تهران‌نو منتهی می‌شود. نارمک از غرب و شرق بین دو بزرگراه واقع شده‌است، از غرب به بزرگراه امام علی و از شرق به بزرگراه شهید باقری متصل می‌گردد.

خیابان‌های مهم آن آیت (۳۰ متری نارمک)، برادران صادقی. هنگام، شهید ثانی (۴۶ متری نارمک)، گلبرگ (جانبازان)، گلستان، دماوند، سامان (بختیاری)، سمنگان، دردشت، فرجام، سراج، دلاوران، مدائن، چمن، جویبار، لادن، رضوان، مهر (رودباری)، مرجان (محقق امین)، مهرگان (صادقی)، شیرمرد (سهیلیان) و آبادان (غیاثی پور) است.

میدان رسالت، میدان هفت حوض، میدان هلال احمر، میدان الغدیر از میدان‌های مهم نارمک هستند. دانشگاه علم و صنعت ایران که یکی از دانشگاه‌های مطرح ایران در سطح جهان است و قدمت نزدیک به یک قرن دارد در این محله واقع شده‌است.

از بیمارستان‌های نارمک می‌توان به بیمارستان انصاری واقع در خیابان شهید ثانی و بیمارستان ارامنه واقع در میدان ۸۶ اشاره کرد.

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محله نارمک آبان ماه ۱۴۰۰ + جدول

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون