کد خبر: ۳۳۳۱۶
۱۷:۴۸ -۱۰ شهريور ۱۴۰۰
روند قیمت‌ها در بازار موبایل در روز‌های آغازین شهریور در حالی پابه پای دلار صعودی بوده که این افزایش قیمت بیشتر در بین تلفن‌های همراه برند سامسونگ و شیائومی محسوس بوده است. این در حالی است که فعالان بازار موبایل معتقدند اگر دلار به روند صعودی خود ادامه دهد قیمت تلفن همراه همچنان گران خواهد شد.

افزایش قیمت گوشی موبایل

نشان تجارترصد اقتصاد ۲۴ از قیمت گوشی موبایل در بازار نشان می‌دهد با تغییر کانال دلار و رد شدن آن از مرز ۲۸ هزار تومان، قیمت تلفن همراه به تدریج افزایشی شده و این افزایش در برند‌های پرفروش بازار یعنی سامسونگ و شیائومی محسوس بوده است. این در حالی است که رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی معتقد است به دلیل اینکه واردات موبایل با ارز نیمایی است، با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، قیمت گوشی گران نمی‌شود.

اما این سوال مطرح است که آیا قیمت موبایل دوباره کاهش خواهد یافت و آیا خریداران منتظر ارزانی دوباره گوشی باشند یا خیر؟

شیائومی و سامسونگ، پیشتاز گرانی

مشاهدات اقتصاد ۲۴ از بازار موبایل نشان می‌دهد گوشی‌های پرفروش سامسونگ تا ۲۰۰ هزار تومان گران شده اند. گوشی گلکسی A۱۲ سامسونگ که ۳.۸۵۰.۰۰۰ تومان قیمت داشت، به ۳.۹۵۰.۰۰۰ تا ۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان رسیده است.

همچنین گلکسی A۲۱s سامسونگ از ۴.۳۵۰.۰۰۰ به ۴.۵۲۰.۰۰۰ تومان رسیده است.

افزایش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی گوشی‌های شیائومی

در بین مدل‌های پرفروش شیائومی نیز پوکو ایکس ۳ شیائومی از حدود ۶.۵۰۰.۰۰۰ تومان به ۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است. همچنین گوشی موبایل شیائومی Redmi Note ۱۰ Pro ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت رم ۸GB با افزایش قیمتی ۲۰۰ هزار تومانی از ۸.۹۰۰.۰۰۰ به ۹.۱۰۰.۰۰۰ تومان رسید.

همچنین گوشی می ۱۰ تی پرو شیائومی، پرچمدار شیائومی در ایران که پیش از این ۱۴.۹۰۰.۰۰۰ تومان قیمت خورده بود در حال حاضر به ۱۵.۲۰۰.۰۰۰ تومان رسیده است.

کاهش تقاضای تلفن همراه در بازار

یکی از فعالان بازار تلفن همراه در گفتگو با اقتصاد ۲۴ گفت: قیمت همه برند‌های تلفن همراه از اواسط هفته گذشته با روند افزایشی دلار، گران شده است.

این فروشنده بازار چارسو با بیان اینکه این گرانی از ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان در برند‌های مختلف متغیر است، ادامه داد: گرانی موبایل بیشتر در برند‌های سامسونگ و شیائومی نمود پیدا کرده است. هرچند گوشی‌های اپل نیز اندکی گران‌تر شده اند، اما در مقایسه با سامسونگ و شیائومی، این گرانی کمتر بوده است.

وی در ادامه گفت: با افزایش قیمت موبایل در بازار، تقاضای تلفن همراه کم شده است.

گوشی ارزان نخواهد شد

این فروشنده تلفن همراه با تاکید بر اینکه از سه روز پیش این گرانی بیشتر بوده است، گفت: با توجه به اینکه قیمت تلفن همراه در بازار با قیمت دلار رابطه مستقیمی دارد اگر دوباره قیمت دلار افزایش یابد، شاهد گرانی گوشی خواهیم بود.

این فرد با توصیه به خریداران گوشی گفت: گوشی یک کالای مصرفی است و نمی‌توان برای خرید منتظر شد، زیرا چشم انداز قیمت ارز در کوتاه مدت مشخص نیست؛ بنابراین متقاضیان هر زمان نیاز به گوشی دارند باید آن را خریداری کنند. این در حالی است که به نظر نمی‌رسد قیمت ارز در کوتاه مدت ثبات یابد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون