کد خبر: ۲۹۳۸۸
۱۹:۳۱ -۰۹ خرداد ۱۴۰۰
مبلغ وام زیاد می‌شود یا تعداد آن؟
خوشبختانه پرداخت وام ضروری سال ۱۴۰۰ سازمان تامین اجتماعی از آن پرونده‌هایی است که ربطی به انتخابات پیشرو ریاست جمهوری و تغییر دولت ندارد و آنطور که فعالان صنفی کارگران بازنشسته می‌گویند در همین روز‌های پیشرو و پیش از برگزاری انتخابات بسته خواهد شد.

وام بازنشستگان

نشان تجارت - پرداخت وام ضروری به مستمری بگیرانی که اغلب درآمدی ناچیز دارند نباید ربطی به انتخابات و تغییر دولت داشته باشد خصوصا اگر اعتبارات این وام پیش از شروع سال ۱۴۰۰ معین شده باشد، اما کیست که نداند بی ربط‌ترین مسائل به وقت موسم انتخابات برهم تاثیرگذار نشوند؟

با این حال هم علیرضا حیدری نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و هم علی دهقان‌کیا رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران در گفتگویی جداگانه می‌گویند: که روال پرونده وام ضروری بازنشستگی سال ۱۴۰۰ سازمان تامین اجتماعی درحال طی شدن است و به احتمال زیاد طی روز‌های آینده نام نویسی از متقاضیان آغاز خواهد شد.

علیرضاحیدری، نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در این باره می‌گوید: برای سال ۱۴۰۰ اعتبار وام ضروری به دو هزار و ششصد میلیارد تومان رسیده است و برای همین شاید در مقایسه با وام ضروری سال ۹۹ قیمت هر فقره ۵ میلیون تومانی افزایش یابد.

با این حال علی دهقانکیا رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران در مورد آخرین وضعیت وام ضروری سال ۱۴۰۰ می‌گوید: با پیگیری تشکل‌های صنفی سازمان تامین اجتماعی اعتباروام را افزایش داده است، اما ممکن است ارزش وام‌های برای امسال افزایش نیابد و در مقابل قریب ۵۰۰ هزار سهیمه وام جدید در اختیار مستمریبگیران واجد شرایط قرار بگیرد؛ سال ۹۹ مجموع اعتبار وام‌های ضروری بالغ دو هزار و دویست میلیارد تومان بود و باید دید که طی روز‌های آینده سازمان تامین اجتماعی چه تصمیم نهایی را در این خصوص اتخاذ خواهد کرد.

اقدام به نام نویسی و ثبت درخواست برای دریافت وام ضروری مطلبی است که مسئولان هردو تشکل اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون کارگران بازنشسته شهرستان تهران راجع به آن اینطور می‌گویند: به محض اینکه سازمان تامین اجتماعی دستور العمل پرداخت وام ضروری را صادر کرد؛ کارگران بازنشسته می‌توانند برای نام نویسی اینترنتی اقدام کنند، برای همین تا قبل از ابلاغ و اجرایی شدن دستورالعمل پرداخت وام ضروری نه مراجعه حضوری به دفاتر کانون و اتحادیه و نه سرکشی اینترنتی یا تماس تلفنی تاثیری به حال کسی ندارد.

تاکید وافر مقامات صنفی تشکل‌های رسمی کارگران بازنشسته برای این است که در شرایط کنونی عمده خانوار‌های بازنشسته در زمره گروه‌های درمعرض ابتلا به بیماری کرونا هستند و برای همین هرگونه مراجعه بی موقع به دفاتر کانون‌ها می‌تواند تبعات ناخوشایندی به دنبال داشته باشد.

پرداخت وام ضروری به کارگران بازنشسته یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی در سال‌های گذشته بوده است؛ به صورت مشخص اعتبار این وام‌ها از دو سال پیش به این طرف از مبلغ سه میلیون تومان برای هرفقره به پنج میلیون تومان افزایش یافته است؛ هرچند در سال‌های گذشته برخی کانون‌های بازنشستگی از اختیارات خود استفاده کرده اند تا با کاستن از مبلغ سهیمه وام‌های تعیین شده این تسهیلات را در اختیار شمار بیشتری از متقاضیان قرار دهند.

با این حال هموراه مبلغی که بابت وام ضروری به بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت شده است در بهترین حالت معادل یک برج حداقل مستمری بوده است که سازمان تامین اجتماعی به بازنشستگانش پرداخت می‌کند.

به گفته فعالان صنفی بازنشستگان از هر دو طیف مستقل و رسمی با وجود ناچیز بودن مبالغ وام‌های ضروری اغلب مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی ناگزیرند تا برای جورکردن هزینه‌هایی مثل پول پیش رهن خانه، هزینه درمان و. نسبت به نام نویسی و دریافت این وام اقدام کنند.

منبع: اقتصاد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون