کد خبر: ۵۲۴۶۴
۱۶:۰۴ -۲۷ فروردين ۱۴۰۳

کاهش شدید سرانه مصرف لبنیات در ایران

مدیرعامل اتحادیه لبنی گفت: براساس آخرین آمار سرانه مصرف لبنیات به ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم رسیده است که برای دستیابی به سرانه مصرف قبلی حمایت‌های لازم در پرداخت یارانه باید صورت بگیرد.

نشان تجارت - علی احسان ظفری گفت: در شرایط کنونی بواسطه کاهش قدرت خرید مردم، اکثر واحد‌های لبنی متوسط و کوچک با ۱۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت اسمی خود فعالیت می‌کنند.

به گفته او، با توجه به فعالیت واحد‌های لبنی با حداقل ظرفیت، جذب شیر واحد‌ها پایین است، از این رو شیرخام تولیدی روانه کارخانجات شیرخشک می‌شود که متاسفانه شیرخشک هم به آن سوی مرز‌ها قاچاق می‌شود.

ظفری متوسط سرانه مصرف شیرخام در دنیا را ۱۸۰ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: براساس آخرین آمار سرانه مصرف لبنیات به ۴۰ تا ۵۰ کیلو رسیده است و همواره برآورد می‌شود که استمرار نوسان نرخ ارز و مشکلات تولید ناشی از افزایش هزینه‌های تولید و کاهش قدرت خرید خانوار منجر به تعطیلی واحد‌های لبنی و در نهایت کوچک شدن سفره خانوار منتج شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی با اشاره به تاثیر توزیع شیرمدارس در سرانه مصرف لبنیات گفت: توزیع شیرمدارس حداکثر ۴ تا ۵ درصد در ارتقای سرانه مصرف به شرط توزیع کامل اثر گذار است.

او با اشاره به راهکار‌های اساسی ارتقای سرانه مصرف لبنیات گفت: بنابر آمار سرانه مصرف لبنیات در سال ۸۹، ۱۲۰ کیلوگرم بوده که برای رسیدن به همین میزان و همچنین ایجاد رونق در صنعت دامپروری باید همانند قبل یارانه تخصیص دهد چراکه توزیع کالابرگ نتوانسته اثری در رونق این صنعت و ارتقای سرانه مصرف داشته باشد.

برچسب ها:
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
بهلول
|
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
1
0
كاشكى گوساله بوديم حداقل شيرگاوراميخورديم
آخرین اخبار
گوناگون