کد خبر: ۵۲۰۵۲
۱۹:۳۰ -۰۸ فروردين ۱۴۰۳
سهم خانه‌های نوساز در معاملات بازار مسکن تهران، ظرف هفت سال گذشته ۱۵ درصد آب رفته است. در همین مدت شاهد رشد خریدوفروش خانه‌های قدیمی‌ساز بودیم.

بازار مسکن

نشان تجارت - قیمت مسکن در تهران ظرف سال گذشته به شکل تقریبی از متری ۶۶ میلیون به متری ۸۳ میلیون افزایش پیدا کرد. رشد تقریبا ۱۷ میلیونی قیمت هر متر خانه در تهران، به معنی افزایش ۲۵ درصدی است و باعث می‌شود ارزش یک خانه ۱۰۰ متری در پایتخت به‌طور متوسط نزدیک هشت میلیارد و ۳۰۰ میلیون باشد.

آخرین گزارش‌های رسمی از تحولات بازار مسکن تهران مشخص می‌کند خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر که معمولا با یک اتاق خواب ساخته می‌شوند، بیشترین سهم را از معاملات تهران دارند و برخلاف سال‌های قبل، دست‌گذاشتن روی آپارتمان نوساز اولویت بی‌چون و چرای خریداران نیست.

قیمت مسکن در تهران چقدر است؟

قیمت مسکن در تهران براساس آخرین داده‌های رسمی که روز ۲۸ اسفند پارسال روی خروجی مرکز آمار ایران قرار گرفت، به متری ۸۳ میلیون و ۳۱۲ هزار تومان رسید. این عدد را به‌عنوان متوسط قیمت هر متر آپارتمان مسکونی در ذهنتان داشته باشید وگرنه در مناطق بالای شهر قیمت خانه تا دو برابر این رقم‌ها بالا می‌رود و چیز‌های دیگری مثل امکانات واحد، موقعیت واحد و هزار آیتم کوچک و بزرگ دیگر در تعیین قیمت خانه تاثیر دارد.

قیمت آپارتمان ۱۰۰ متری در تهران به این ترتیب همزمان با آخرین روز‌های سال ۱۴۰۲ به شکل متوسط چیزی نزدیک هشت میلیارد و ۳۱۲ میلیون تومان تخمین زده شد، اما این عدد برای یک خانه مشابه در منطقه یک به ۱۷ میلیارد و ۴۷ میلیون تومان رسید. چون در منطقه یک که محله‌های معروفی مثل نیاوران، زعفرانیه و ... دیده می‌شود، متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی تا متری ۱۷۰ میلیون و ۴۷۱ هزار تومان بالا رفته است.

قیمت مسکن در ارزان‌ترین نقطه تهران نیز به طور متوسط متری ۴۵ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان محاسبه شده است. این عدد برآیندی از معاملات صورت‌گرفته در بازار مسکن منطقه ۱۸ تهران است و به بهمن امسال تعلق دارد. یعنی خرید خانه ۱۰۰ متری در این بخش از تهران که جنوب شهر واقع شده، حول‌وحوش چهار میلیارد و ۵۳۱ میلیون هزینه داشته است.

تغییر قیمت خانه‌های تهران در یک سال

قیمت خانه‌های تهران در سال ۱۴۰۲ براساس آمار‌هایی که در دسترس وجود دارد، به طور متوسط نزدیک متری ۱۷ میلیون افزایش پیدا کرده است. بااینکه در ماه‌های ابتدایی پارسال، اخبار مربوط به معاملات رسمی بازار مسکن تهران سانسور می‌شد، نهایتا در نیمه دوم سال متوجه شدیم میانگین قیمت خانه‌های معامله‌شده در فروردین ۱۴۰۲، متری ۶۶ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان بوده است.

متوسط قیمت خانه‌های تهران بعد تقریبا یک سال به متری ۸۳ میلیون و ۳۱۲ هزار تومان تبدیل شد و دقیقا متری ۱۶ میلیون و ۸۷۲ هزار تومان ارتقا پیدا کرد. افزایشی که معادل رشد ۲۵ درصدی قیمت خانه‎‌های تهران است. اگر ابتدای سال گذشته در پایتخت روی یک خانه ۵۰ متری و نقلی دست می‌گذاشتید، متوسط قیمت‌ها دوروبر عددی نزدیک سه میلیارد و ۳۲۲ میلیون تومان بود.

تغییر تاکتیک خریداران در بازار مسکن تهرانقیمت مسکن در مناطق یک تا شش تهران که اصطلاحا بالای شهر واقع شده‌اند، بیش از میانگین کل شهر است.

گزارش تحولات بازار مسکن تهران که معمولا به شکل ماهانه از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود، از آذر ۱۴۰۲ آپدیت نشده و جزئیات مهمی از زیروبم معاملات آپارتمان‌های مسکونی دراختیار خریداران و فروشنده‌ها قرار نمی‌گیرد. با این حال همان آمار‌های مربوط به آذرماه مشخص می‌کند، واحد‌های ۶۰ تا ۷۰ متر با ۱۵.۱ درصد سهم، بیشترین فراوانی را در معاملات تهران داشتند و واحد‌های ۵۰ تا ۶۰ متر و واحد‌های ۴۰ تا ۵۰ متر از این حیث در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

خرید خانه نوساز یا خانه‌هایی با نهایت پنج سال عمربنا، اولویت فقط ۲۸ درصد خریداران بوده است و قریب ۲۱ درصد معاملات، بابت خانه‌هایی با عمربنای بالای ۲۰ سال امضا شده است. بدنیست بدانید در فروردین ۹۶ یعنی هفت سال قبل، ۴۵ درصد خانه‌های خریدوفروش شده در تهران زیر پنج سال عمر داشتند و کمتر از ۱۰ درصد معاملات به خانه‌هایی با عمربنای بالای ۲۰ سال تعلق می‌گرفت.

متوسط قیمت هر متر آپارتمان مسکونی در تهران

83 میلیون و 312 هزار تومان

ارزش تقریبی آپارتمان 100 متری در تهران

هشت میلیارد و 331 میلیون تومان

میزان افزایش قیمت مسکن در یک سال

متری 16 میلیون و 872 هزار تومان (25 درصد)

ارزان‌ترین منطقه بازار مسکن تهران

45 میلیون و 310 هزار تومان (منطقه 18)

گران‌ترین منطقه بازار مسکن تهران

170 میلیون و 310 هزار تومان (منطقه یک)

منبع: فرارو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون