کد خبر: ۵۱۹۲۴
۰۱:۰۰ -۰۵ فروردين ۱۴۰۳
پاکستان اعلام کرده است که به توافقات خود درباره خط لوله گاز این کشور با ایران متعهد است.

خط لوله گاز پاکستان و ایران

نشان تجارت - دولت پاکستان اعلام کرده است که به تعهدات خود در قرارداد خط لوله گاز این کشور با پاکستان متعهد خواهد بود. ایران نیز همواره به تعهدات خود با کشورهایی که قراردادی را در حوزه انرژی داشته است متعهد بوده و سعی کرده است به قراردادهای خود عمل کند و هیچ کشوری را در بندهای موجود قراردادهای تجاری نا امید و منصرف نکند.

سخنگوی وزارت امورخارجه پاکستان با تاکید بر اینکه اسلام‌آباد متعهد به پروژه خط لوله گاز با ایران است، گفت: ما اهمیت این پروژه را برای امنیت انرژی خود به مقامات آمریکایی منتقل کرده‌ایم.

«زهرا ممتاز بلوچ» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان امروز (پنج‌شنبه) در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالات رسانه‌ها درخصوص جلسه دیروز کنگره آمریکا خاطر نشان کرد: «این تصمیم مستقل دولت پاکستان است که پروژه خط لوله گاز پاکستان و ایران را به پیش ببرد».

وی در ادامه تاکید کرد که در حال حاضر، جایی برای هیچ بحث یا معافیتی از سوی طرف ثالث برای ساخت خط لوله در داخل خاک پاکستان وجود ندارد. پاکستان همچنین اهمیت این پروژه را برای امنیت انرژی خود به مقامات آمریکایی منتقل کرده است.

«دونالد لو» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور جنوب و مرکز آسیا رو چهارشنبه و در جریان یک جلسه استماع در کنگره گفته بود واشنگتن مخالف پیشبرد این پروژه است.
انتخابات پاکستان

این دیپلمات پاکستان در پاسخ به سوالی درباره نگرانی‌های مطرح شده در جلسه کنگره آمریکا در مورد احتمال تقلب در انتخابات پاکستان هم گفت که برخی از اظهارات بیان شده در آنجا نشان دهنده درک نادرست از وضعیت داخلی پاکستان و قوانین انتخاباتی است. او ابراز امیدواری کرد که برای رفع این سوءتفاهم‌ها با ایالات متحده گفت‌وگوی معناداری انجام شود.

او با بیان اینکه «پاکستان برای روابط نزدیک خود با ایالات متحده ارزش قائل بوده و به تعامل سازنده با آن معتقد است» تصریح کرد: «پاکستان به اختیار نهادهای قانونگذاری برای بحث در مورد مسائل بین‌المللی احترام می گذارد. با این حال، مذاکرات این نهادهای قانونگذاری باید به ترویج پویایی مثبت در روابط دوجانبه بر اساس احترام و درک متقابل کمک کند».
عملیات نظامی در افغانستان

سخنگوی وزارت امور خارجه ‌پاکستان همچنین در پاسخ به سوالات متعدد در مورد عملیات اخیر پاکستان در داخل افغانستان تاکید کرد که این عملیات علیه دولت، نهادها و یا مردم افغانستان انجام نشده است، بلکه علیه مخفیگاه‌ها و پناهگاه‌های تروریست‌ها بوده است.

ممتاز بلوچ اظهار داشت: پاکستان در موارد متعدد شواهد و اطلاعات ملموس را در مورد وجود پناهگاه‌های تروریستی در داخل افغانستان با مقامات افغان به اشتراک گذاشته است. این یک واقعیت است که تروریست‌ها به‌ویژه «تحریک طالبان پاکستان» در افغانستان پایگاه‌های خود را دارند.

وی ادامه داد: «این فقط ادعای پاکستان نیست، بلکه ناظران بین‌المللی، از جمله گزارش‌های سازمان ملل نیز آن را تأیید کرده‌اند».

این سخنگو گفت که پاکستان به حاکمیت و تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد و مشتاق است برای یافتن راه‌حل‌های مشترک برای مقابله با تروریسم و جلوگیری از هرگونه خرابکاری در روابط دوجانبه بین پاکستان و افغانستان با یکدیگر همکاری کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون