کد خبر: ۵۰۳۸۱
۰۸:۳۲ -۰۵ بهمن ۱۴۰۲
نماینده شیراز مطرح کرد
علیرضا پاک‌فطرت، نماینده شیراز گفت: جوانان ما اگر بنا به کار داشته باشند، ما شغل داریم و بیکاری در کشور نیست، اما چون سیستم دانشگاهی و آموزشی ما در ۲۰ سال گذشته، مدرک‌گرا بوده و تعداد دانشگاه‌ها زیاد شده است، جوان‌های ما با مدرک فوق‌لیسانس و دکتری فکر می‌کنند باید کار‌های دفتری داشته باشند؛ در صورتی که کار دفتری دیگر جواب نمی‌دهد و اساساً مثل گذشته، چنین مشاغلی هم وجود ندارد.

علیرضا پاک فطرت

نشان تجارت - محمد آیتی: اشتغال‌زایی یکی از مهم‌ترین رسالت‌های دولت‌هاست، اما با این وجود، آمار بالای نرخ بیکاری در ایران، همیشه به عنوان یک دغدغه جدی و البته تهدیدکننده مطرح بوده و هست؛ زمانی این نگرانی بیش از پیش خودش را نشان داد که تحصیلکرد‌ه‌ها از داشتن یک شغل ساده هم محروم باشند. در همین خصوص، علیرضا پاک‌فطرت، نماینده شیراز گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌توانید مهم‌ترین بخش‌های این مصاحبه را بخوانید:

* اقتصاد ما، یک اقتصاد بزرگ است. ایران بیست و دومین اقتصاد بزرگ جهان است؛ هفت درصد ثروت دنیا در مملکت ما جای گرفته است، در حالی که یک درصد جمعیت جهان در ایران ساکن هستند.

* منابع زیادی مثل نفت، گاز و معادن در ایران وجود دارد و البته استخراج ما هم بالاست، اما متاسفانه این پول در کشور نمی‌ماند و این درآمد به طرق مختلف در حال خارج‌شدن است.

* جوانان ما اگر بنا به کار داشته باشند، ما شغل داریم و بیکاری در کشور نیست، اما چون سیستم دانشگاهی و آموزشی ما در ۲۰ سال گذشته، مدرک‌گرا بوده و تعداد دانشگاه‌ها زیاد شده است، جوان‌های ما با مدرک فوق‌لیسانس و دکتری فکر می‌کنند باید کار‌های دفتری داشته باشند؛ در صورتی که کار دفتری دیگر جواب نمی‌دهد و اساساً مثل گذشته، چنین مشاغلی هم وجود ندارد.

* در حال حاضر در کارخانه‌های کشور، نیروی متخصص و فنی کم داریم. از طرفی، بالای چهار میلیون شغل در ایران، در اختیار اتباع بیگانه قرار گرفته است. حال اگر خود ایرانی‌ها بیایند و این کار‌ها را به دست بگیرند که باید هم بگیرند، هم اشتغال‌زایی می‌شود و هم درآمدشان خوب است.

* حتی در کشور‌های پیشرفته هم آمار بیکاری سه یا چهار درصد است. در همه جا برخی افراد حاضر نیستند کار کنند که خب با وجود این افراد، باید آمار سه تا چهار درصد بیکاری را طبیعی دانست، اما وقتی این آمار به هشت تا ۱۰ درصد می‌رسد، باید بگوییم آمار بیکاری بالاست.

* تاکید دارم بگویم اگر کسی در ایران اراده بر کار داشته باشد، کار وجود دارد. حداقل کاری که یک جوان جویای کار می‌تواند داشته باشد این است که یک حرفه را بیاموزد و مشغول کار شود. با این روند، آن جوان درآمد بالاتری نسبت به کار دفتری خواهد داشت.

* متاسفانه فرهنگ کار و تلاش در کشور ما پایین است. روی این موضوع باید کار شود و در این راستا، نقش دولت کلیدی است. به نظر من جالب نیست که ما در کشور به افرادی که توان کار دارند و کار نمی‌کنند، یارانه بدهیم. باید همه کار‌های ایرانی را، ایرانی‌ها انجام دهند و از این‌رو من اعتقادی به نیروی کار اتباع خارجی در مملکت ندارم.

منبع: رویداد۲۴

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون