کد خبر: ۴۷۲۴۰
۲۰:۵۰ -۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲
مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان اینکه گران فروشی جوجه یکروزه باعث تداوم گرانی گوشت مرغ در بازار شده است، گفت: مشکل اصلی واحد‌های طیور در خصوص جوجه یکروزه است، البته تلاش داریم حباب قیمتی این محصول شکسته شود تا مشکل را برطرف کنیم.

قیمت مرغ

نشان تجارت - محمدعلی کمالی در خصوص وضعیت بازار مرغ و تداوم گران فروشی گوشت مرغ، افزود: به تازگی قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ زنده درب واحدهای تولیدی ۵۲ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ برای مصرف‌کنندگان ۷۳ هزار تومان تعیین شده است، اما به دلیل تداوم گران فروشی جوجه یکروزه قیمت این محصول بیش از نرخ مصوب در حال مبادله است.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی اظهار داشت: توافق اتحادیه مرغداران گوشتی با شورای قیمت‌گذاری برای عرضه مرغ زنده و گوشت مرغ با نرخ‌های مصوب با شرط عرضه جوجه یکروزه با نرخ مصوب بین ۱۵ هزار و ۹۰۰ تا ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان و توزیع نهاده‌های طیور برای ذرت ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان و کنجاله سویا ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان در بنادر کشور بوده است.

انحصار فروش جوجه یکروزه در دست ۵ تا ۶ شرکت

وی تصریح کرد: اکنون قیمت هر قطعه جوجه یکروزه سویه وارداتی بین ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان به پرورش‌دهندگان مرغ فروخته می‌شود که این رقم تقریباً دو برابر نرخ مصوب است که اجحاف به تولیدکنندگان است و در صورتی که تولیدکننده‌ای به این وضعیت معترض شود در لیست سیاه دفاتر فروش جوجه یکروزه قرار می‌گیرد.

کمالی مشکل اصلی تولید مرغ گوشتی را خصوصی بودن تولید و فروش جوجه یکروزه دانست و گفت: در حال حاضر عوامل فروش جوجه یکروزه کشور محدود است و تقریباً بین ۶۰ تا ۷۰ درصد فروش آن توسط ۵ تا ۶ شرکت بزرگ انجام می‌شود که انحصاری در بازار این محصول ایجاد کرده است و تولیدکنندگان چاره‌ای جز خرید با شرایطی که آنان تعیین می‌کنند، ندارند.

به گفته وی، این در حالی است چند بار انجمن جوجه یکروزه به این شرکت‌های فروش اخطار داده، اما تاکنون توجهی به این اخطارها نشده است.

برنامه واردات جوجه یکروزه نرخ‌ها را می‌شکند

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی افزود: تلاش داریم با مدیریت جوجه یکروزه حباب قیمتی این محصول شکسته شود، البته وزارت جهاد کشاورزی نیز به‌تازگی اعلام کرد در صورت ادامه این روند دست به واردات جوجه یکروزه می‌زند؛ یعنی تخم مرغ نطفه‌دار وارد کشور می‌شود تا مشکل فعلی جوجه یکروزه برطرف شود.

وی با بیان اینکه حجم جوجه‌ریزی کاهش نیافته است، اظهار داشت: اکنون میزان آن در اردیبهشت‌ماه ۱۱۰ میلیون قطعه است و تلاش داریم با کنترل قیمت عوامل تولید و مواد اولیه مشکل را برطرف کنیم.

ذرت و کنجاله سویا ۵۵ درصد مواد اولیه تولید مرغ زنده

کمالی با اشاره به اینکه ۵۵ درصد تولید مرغ زنده را ذرت و کنجاله سویا تشکیل می‌دهد گفت: در یک ماه گذشته توزیع نهاده‌های طیور مانند کنجاله سویا و ذرت در سامانه بازارگاه با مشکل روبرو شده و تاکنون توزیعی از این بخش نداشته‌ایم علی‌رغم اینکه تولیدکنندگان مبلغ خرید نهاده‌ها را پرداخت کرده‌اند.

وی اظهار داشت: طی یک هفته اخیر بخشی از کنجاله سویا موردنیاز تولیدکنندگان به دستور دولت توسط شرکت پشتیبانی امور دام بارگیری و توزیع شده است؛ بنابراین چون دولت تامین کننده نهاده‌های طیور است نگرانی در این خصوص نداریم، اما مشکل اصلی ما با توزیع‌کنندگان جوجه یکروزه است که باید تدبیری در این خصوص اندیشیده شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون