کد خبر: ۴۷۱۳۰
۱۸:۴۰ -۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۲
مهدی آیتی، کارشناس عمران و شهرسازی می‌گوید: با اینکه مسئولان و متخصصین امور شهری به خوبی می‌دانند که خانه‌های ویلایی که امروز ساخته می‌شوند به دلیل ارزش افزوده زمین، می‌توانند در آینده نه چندان دور به عنوان ساختمان‌های کلنگی برای نوسازی و بلندمرتبه‌سازی استفاده شوند و بورس‌بازی زمین و مسکن را تشدید کنند، ولی متاسفانه این قوم در کار‌های نادرست شهری که فراوان هم است، یا سکوت کرده یا در غفلت و گمراهی هستند و یا از همه بدتر، این‌گونه اعمال را تایید می‌کنند!

مسکن سازی ویلایی

نشان تجارت - امروز دیگر بچه‌های دبستان هم می‌فهمند که در محدودیت زمین‌های شهری و نامحدودی رشد جمعیت و تقاضای شهرنشینی، شهرسازی و خانه‌سازی مدرن، بایستی با حداکثر استفاده از زمین‌های موجود، ساخت و ساز به صورت عمودی انجام شود و گسترش افقی ساخت و ساز‌ها در شهر‌ها به دلایل مختلف از جمله هزینه‌های زیرساختی، طرحی شکست خورده و منسوخ‌شده در دنیا است.

با اینکه مسئولان و متخصصین امور شهری به خوبی می‌دانند که خانه‌های ویلایی که امروز ساخته می‌شوند به دلیل ارزش افزوده زمین، می‌توانند در آینده نه چندان دور به عنوان ساختمان‌های کلنگی برای نوسازی و بلندمرتبه‌سازی استفاده شوند و بورس‌بازی زمین و مسکن را تشدید کنند، ولی متاسفانه این قوم در کار‌های نادرست شهری که فراوان هم است، یا سکوت کرده یا در غفلت و گمراهی هستند و یا از همه بدتر، این‌گونه اعمال را تایید می‌کنند!

زمین‌های شهری یعنی زمین‌هایی که دارای امکانات خدمات شهری است و تنها شهرسازی بر روی زمین‌های شهری که دارای زیرساخت‌های شهری نظیر آب، برق، گاز، تلفن، شبکه فاضلاب و... هستند ممکن و میسر است؛ در غیراین‌صورت، خانه‌سازی و شهرسازی در بیابان‌های برهوت، نتیجه‌اش همان می‌شود که بلای مسکن مهر بر سر شهر‌های ایران آورد!

متاسفانه هر روز شاهد تصمیمات هیجانی، غیرکارشناسی و یک‌شبه مسئولان مملکت در موضوعات مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستیم که بی‌تردید، مسکن‌سازی ویلایی هم، یکی از این‌دست تصمیمات است.

هر روز در این مملکت برای نان و نانوایی، خودرو، بنزین، ارز و طلا، مسکن و ده‌ها موضوع دیگر، مسئولان کم‌تجربه و کارنابلد، تصمیماتی می‌گیرند که بدون‌شک در آینده، دود آن به چشم ملت می‌رود و بر مشکلات آینده ایران می‌افزاید!

مهدی آیتی - کارشناس عمران و شهرسازی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون