کد خبر: ۴۶۴۵۷
۱۵:۲۵ -۰۴ فروردين ۱۴۰۲

انقلاب مشروطه با رسم شکل!

محمدرفیع ضیایی، پدیدآور کتاب «انقلاب مشروطه با رسم شکل!» می‌گوید: اگر ما در ایران چند اتفاق واقعاً جدی داشته باشیم، یکی از آن‌ها حتماً همین انقلاب مشروطه است. اما این عادت ما طنزپردازان است که معمولاً سعی می‌کنیم با چیزهای خیلی خیلی جدی، شوخی کنیم!

نشان تجارت - محمدرفیع ضیایی، پدیدآور کتاب «انقلاب مشروطه با رسم شکل!» در بخشی از مقدمه این اثر می‌نویسد: راستش من اصلاً قصد شوخی با انقلاب مشروطه را نداشتم، چون اگر ما در ایران چند اتفاق واقعاً جدی داشته باشیم، یکی از آن‌ها حتماً همین انقلاب مشروطه است. اما این عادت ما طنزپردازان است که معمولاً سعی می‌کنیم با چیزهای خیلی خیلی جدی، شوخی کنیم! واقعیت این است که وقتی موضوعی، بیش از اندازه جدی می‌شود، کم‌کم در آن جوانه‌های شوخی شکل می‌گیرد. همیشه این‌طور بوده!

اولین بار کلمه‌ی مشروطه را وقتی شنیدم که بچه بودم. عمویی داشتم که یک صبح دل‌انگیز، خرمنی از آتش را در حیاط خانه روشن کرد و بعد کتاب همیشگی را آورد و چند شعر از آن را برایمان خواند و ما که فقط ریتم و آهنگ شعر را می‌فهمیدیم شاد و سرخوش دور آتش می‌دویدیم و آن روز یادم هست که این شعر را می‌خواند:

رفت از دار فنا مشروطه / رحمت‌الله و علی مشروطه

بعد برگ‌برگ آن کتاب را پاره می‌کرد و در آن خرمن آتش می‌ریخت و ما چه‌قدر خوشحال بودیم و با هم می‌خواندیم: رفت از دار فنا مشروطه!

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به انتشارات مروارید مراجعه کنند.

انقلاب مشروطه با رسم شکل!

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۶
1
0
کتاب باحالی هست.
جوکار
|
Germany
۲۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۶
0
0
کتاب قشنگیهههههه. از نمایشگاه خریدم.
آخرین اخبار
گوناگون