کد خبر: ۴۵۵۳۱
۱۳:۰۹ -۲۱ دی ۱۴۰۱
فروش ویژه ۵۰۰ هزار ربع سکه در بورس کالا در حالی از شنبه آینده آغاز می‌شود که این بار بازار سیاه خرید کد بورسی برای خرید ربع سکه از بورس کالا داغ شده است؛ اما در شرایطی که تنها بخش اندکی از مردم آگاهی برای خرید از بورس کالا دارند، آیا عرضه ربع سکه می‌تواند التهابات قیمت سکه و طلا را کاهش دهد؟

قیمت سکه

نشان تجارت - بانک مرکزی اعلام کرده به مناسبت روز زن ۵۰۰ هزار ربع سکه که معادل یک تن طلا می‌شود را در بورس کالا عرضه می‌کند. عرضه ربع سکه بهار آزادی به مدت ۳ روز کاری در قالب فروش سکه در بورس کالای ایران انجام می‌شود.

خریداران تا ۵ روز کاری بعد از خرید سکه در بورس می‌توانند با ارائه اسناد مربوط به بورس به صورت فیزیکی، معادل سکه‌های خریداری شده را از خزانه بانک‌های عامل دریافت کنند. هرچند به نظر می‌رسد این کار تلاش‌های بانک مرکزی برای مهار جهش‌های قیمت سکه و طلا در بازار است، اما به گفته رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران آنچه موجب جهش قیمت طلا و سکه در بازار شده، جهش قیمت دلار و یا اونس جهانی است نه افزایش تقاضا!

این در حالی است که به گفته مهدی روزبهانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، اتفاق عجیب امروز بازار سیاه خرید کد بورسی برای خرید حداکثر ۵ ربع سکه به ازای هر کد ملی از بورس کالاست که در قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود. طبق قانون خرید سکه در بورس کالا، «هر کد ملی صرفا مجاز به خرید حداکثر ۵ ربع سکه از بورس کالاست.» بر این اساس اجاره کد بورسی این بار برای خرید ربع سکه داغ شده است.

حباب ربع سکه می‌ترکد؟

ابراهیم محمدولی، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در این رابطه به اقتصاد ۲۴ گفت: تقاضا روی قیمت طلا تاثیر زیادی ندارد و اگر هم اثر بگذارد در حد نیم تا یک درصد است.

وی ادامه داد: تنها عاملی که می‌تواند روی قیمت طلا اثرگذار باشد در وهله نخست قیمت دلار و دوم قیمت اونس جهانی است نه تقاضا.

طلا و سکه بخریم یا صبر کنیم؟

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه عرضه ربع سکه در بورس کالا ذاتا کار خوبی است، گفت: تقاضا برای ربع سکه به دلیل وزن پایین در بازار بیشتر است. طبیعتا این انتظار می‌رود که با عرضه ربع سکه در بورس کالا به تقاضا پاسخ داده شود و حباب بزرگ ربع سکه کوچک شود.

محمدولی در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه آیا الان زمان مناسبی برای خرید طلا و سکه است، گفت: طلا محل مناسبی برای سرمایه گذاری است و هر زمان مردم از من سوال کنند که طلا بخریم یا نه، خیر نمی‌گویم، زیرا طلا و سکه در بلندمدت افزایشی است و قابلیت نقدشوندگی سریع دارد.

وی ادامه داد: البته مردم توجه داشته باشند که باید با دید بلندمدت وارد بازار طلا و سکه شوند؛ نه کوتاه مدت.

پیش بینی قیمت طلا و سکه تا پایان سال

رئیس سابق اتحادیه طلا و سکه در مورد پیش بینی قیمت‌ها تا پایان سال گفت: نبض قیمت طلا و سکه در دست دلار است و هر نوسان افزایشی یا کاهشی قیمت دلار و در وهله دوم اونس جهانی، مسیر قیمت طلا و سکه را مشخص می‌کند.

محمدولی ادامه داد: قیمت طلا و سکه در بازار امروز و دیروز نسبت به روز‌های گذشته و در کل این هفته نسبت به هفته گذشته روی آرامش به خود گرفته و انتظار می‌رود با ادامه نگاه و مسیری که مسئولان اقتصادی به بازار اقتصاد دارند این آرامش ادامه داشته باشد تا طلا و سکه فروشان بتوانند داد و ستد طبیعی خود را داشته باشند و مردم هم قادر به تامین تقاضای خود به ویژه در پایان سال باشند.

کاسبی داغ دلالان در بورس

همچنین مهدی روزبهانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در همین رابطه به اقتصاد ۲۴ گفت: عرضه سکه و یا ربع سکه زمانی می‌تواند بر کنترل قیمت سکه بر بازار موثر بیفتد که به تعداد بالا عرضه شود؛ در حالی که پیش فروش ۵۰۰ هزار ربع سکه در بورس کالا تعداد کمی است.

وی ادامه داد: نکته دوم این است که متاسفانه بیش از ۸۰ درصد کسانی برای خرید ربع سکه یا سکه از بورس کالا اقدام می‌کنند مصرف کننده نیستند، بلکه دلالانی هستند که این ربع سکه‌ها را با اجاره کردن کد‌های بورسی به مبلغ ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان، ارزان و قانونی از بورس کالا خریداری کرده و در بازار آزاد با قیمت بالاتر می‌فروشند. البته برخی نیز با استفاده از کد‌های بورسی نزدیکان و آشنایان خود، تعداد بالایی ربع سکه خریداری کرده و در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.

شروط کاهش قیمت ربع سکه در بازار

به گفته این کارشناس ارشد بازار سرمایه، اگر بانک مرکزی قصد افزایش عرضه و کاهش قیمت ربع سکه در بازار را دارد می‌بایست حداقل ۵ میلیون ربع سکه در بورس کالا عرضه کند تا قیمت‌ها در بازار کاهشی شود.

روزبهانی با مقایسه عرضه خودرو و ربع سکه در بورس کالا ادامه داد: لازم است سازمان بورس و بورس کالا برای برچیدن بساط دلالی در فرایند فروش خودرو در بورس کالا تهمیداتی بیندیشد، زیرا در حال حاضر بازار سیاه اجاره کد ملی به راه افتاده است؛ اگر محدودیت فروش این خودرو‌ها حداقل تا دو سال به شرایط خرید خودرو از بورس کالا اضافه شود قطعا بساط دلالی به طرز محسوسی برچیده خواهد شد. بهترین راه برای کنترل قیمت طلا و سکه فقط ثبات بازار ارز و کاهش قیمت توأمان است. با افزایش قیمت دلار، در صورت عرضه‌های میلیونی سکه هم باز دردی دوا نخواهد شد و فقط بساط دلالی دلالان گرم‌تر می شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون