کد خبر: ۴۳۸۵۱
۱۲:۲۲ -۱۱ شهريور ۱۴۰۱
رئیس اتحادیه نان‌های صنعتی کشور تاکید کرد؛
رئیس اتحادیه نان‌های صنعتی کشورگفت: طبق وعده دولت قرار بود آرد نان صنعتی وسنتی همزمان آزاد شود، اما امروز با آزاد سازی نرخ آرد فقط نان‌های صنعتی رقابت در تولید نان از بین رفته است.

یارانه نان

نشان تجارت - امسال با افزایش تقریبا چهار برابری قیمت آرد صنف و صنعت، محصولات تولیدی در این بخش گران‌تر شده است.

محسن لزومیان، رئیس اتحادیه نان‌های صنعتی کشور با اشاره به آزادسازی قیمت آرد فقط برای نان صنعتی گفت: با گرانی نان صنعتی، شاید خرید مردم کمتر نشده باشد، اما استقبال دوباره به خرید نان سنتی به دلیل ارزان‌تر بودن بیشتر شده است. اگر قرار بر آزادسازی نرخ آرد بود، برای همه انواع نان باید نرخ آزاد می‌شد چراکه این موضوع به بخش تولید نان صنعتی صدمه می‌زند.

لزومیان گفت: مشکلات ناشی از اختلاف ایجاد شده بین قیمت آرد نان سنتی و صنعتی با آزاد سازی قیمت آرد نان سنتی قابل حل است؛ موضوعی که دولت در آن تعلل دارد.

به گفته رئیس اتحادیه نان‌های صنعتی کشور؛ در حال حاضرکارخانه‌های تولید نان صنعتی آرد با کیفیت بالا و با نرخ مناسب تهیه می‌کنند و شرایط برای تولید کنندگان بسیار بهتر از سال‌های گذشته شده؛ اما نبود فضای رقابت وضعیت تولید را تحت تأثیر قرار داده است.

یکسان سازی برای نان‌های سنتی فضای رقابت را در بازار نان ایجاد می‌کند. رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان ایران با بیان این مطلب ادامه داد: نان سنتی به دلیل آرد یارانه‌ای ارزان‌تر از نان صنعتی تهیه و تولید می‌شود و همین موضوع باعث استقبال بیشتر مردم از نان سنتی شده است.

این فعال صنعتی تأکید کرد: طبق وعده دولت برای نان سنتی مردم یارانه پرداخت خواهد شد از این رو به نان صنعتی و بسته بندی نیز باید یارانه تعلق بگیرد در این صورت بازار به تعادل خواهد رسید و تولید کنندگان نان صنعتی نیز دچار زیان نخواهند شد.

لزومیان ادامه داد: تولید کنندگان نان‌های صنعتی به غیر از تولیدات بسته بندی، نان‌های سنتی به روش صنعتی نیز تولید می‌کنند که این محصولات مورد استقبال مردم می‌باشد، اما در برابر نرخ پایین نان‌های سنتی توان رقابت در بازار را ندارند.

وی تصریح داشت: تولید کنندگان نان صنعتی پس از آزاد سازی، هر کیلو آرد را بین ۱۴ تا ۱۶ هزار تومان خریداری می‌کنند که برای تهیه آرد آزاد با مشکل جدی روبرو نیستند و تحول جدی در بخش تولید نان صنعتی ایجاد شده است.

وی در پاسخ به این سوال که با گران شدن نان‌های صنعتی تقاضا در این بازار کاهش یافته یا خیر؟ گفت: محصولات مختلف تولید شده در این بخش با آزاد شدن نرخ آرد، افزایش قیمت داشته و تولیدات این صنعت مشتری خاص خود را دارد؛ از این رو تقاضای خرید نان‌های صنعتی نسبت به زمان قبل از آزاد سازی نرخ آرد بدون تغییراست.

لزومیان با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ کارخانه تولید نان در سراسر کشور با ظرفیت کامل و بخشی از آن با توجه به منطقه با ظرفیت‌های مختلف فعال می‌باشند، گفت: اگرتا پایان سال قیمت آرد، شکر، روغن و. تغییر نداشته باشد و ثابت بماند، نرخ محصولات نیز افزایش نخواهد یافت در غیر این صورت پیش بینی برای قیمت نان‌های صنعتی خیلی سخت خواهد شد.

منبع: اقتصاد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون