کد خبر: ۴۳۵۰۵
۱۳:۳۲ -۱۷ مرداد ۱۴۰۱
نماینده اراک گفت: باید حق و حقوق کارگران معدنی متناسب با درجه سختی کارشان باشد و ضمناً زیرساخت‌ها برای آن‌ها مهیا شود. این عزیزان، کارگران زحمت‌کش همین مرز و بوم هستند و باید مسیر ایجاد امنیت و رفاه آن‌ها را در حد مقدور مهیا کرد.

محمدحسن آصفری

نشان تجارت - محمدحسن آصفری، نماینده اراک در مجلس یازدهم در واکنش به اینکه مدتی است با افزایش تلفات جانی کارگران معدنی روبرو هستیم و چه باید کرد؟ گفت: مشکل اصلی در این است که کار در معدن در کنار برخی شغل‌های به مراتب آسان‌تر، به عنوان مشاغل سخت شناخته شده است.

وی افزود: کارگر معدنی باید در اعماق زمین و در هوایی فوق‌العاده گرم و طاقت‌فرسا و با تهدیداتی که وجود دارد مثل مشکلات ریوی و تنفسی، کار کند و آنگاه فردی که کاری راحت‌تر در حوزه دیگر دارد، هم‌ردیف کارگر معدنی قرار بگیرد. وقتی ناعدالتی از این‌جا آغاز می‌شود، طبیعتاً جایگاه سخت بودن شغل معدن هم کم‌رنگ می‌گردد و خیلی به این افراد، نگاه ویژه نمی‌شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور تصریح کرد: باید حق و حقوق کارگران معدنی متناسب با درجه سختی کارشان باشد و ضمناً زیرساخت‌ها برای آن‌ها مهیا شود. این عزیزان، کارگران زحمت‌کش همین مرز و بوم هستند و باید مسیر ایجاد امنیت و رفاه آن‌ها را در حد مقدور مهیا کرد.

آصفری اظهار داشت: وقتی تبعیض‌ها رفع و جای آن را عدالت گرفت، یعنی گام اول در جهت اصلاح برداشته شد. از این‌رو، وزارت صمت و مرکز پژوهش‌های مجلس باید یک بار برای همیشه روی این موضوع کار کنند که کارگران معدنی در واقعیت چه حق و حقوقی باید داشته باشند و برای امنیت آن‌ها، نیاز به انجام دادن چه کارهایی است. این‌طور نیست که عده‌ای نگاه سرمایه‌داری داشته باشند و تنها دنبال استخراج و خام‌فروشی باشند و دیگران هم چیزی نگویند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در تجهیز معادن و برقراری امنیت جانی کارگران به لحاظ سخت‌افزاری مشکلات جدی داریم که ضرورت دارد در این رابطه با حفظ منافع ملی و تولیدات داخلی، روی به واردات تجهیزات لازم بیاوریم تا کمتر اخبار دردناک فوت و آسیب‌دیدن عزیزان در این بخش را شاهد باشیم.

منبع: کانی مگ

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران بیان کرد
بازار طلا با اعتراضات ناآرام می‌شود؟
گوناگون