کد خبر: ۴۳۲۶۱
۱۵:۲۶ -۰۱ مرداد ۱۴۰۱
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: کالابرگ الکترونیکی چند ویژگی دارد. اول، از تورم فزاینده جلوگیری می‌کند. دوم، مردم دغدغه تامین کالاهای اساسی خود را ندارند. سوم، کالاهای اساسی بر اساس عدالت در کشور توزیع خواهد شد و اینرو شاهد این نخواهیم بود که در گوشه‌ای از کشور، کالایی باشد و در جای دیگر آن کالا نباشد یا کمیاب شود.

قاسم ساعدی

نشان تجارت - محمد آیتی: بنا بود بر اساس قانون، در شروع سال ۱۴۰۱، کالابرگ الکترونیکی که به واسطه آن، خانواده‌ها بتوانند اقلام اساسی خود را تامین کنند از طریق دولت ارائه شود، اما با گذشت چهار ماه از سال همچنان این اتفاق نیفتاده است.

قاسم ساعدی، نماینده دشت‌آزادگان و هویزه در این باره گفت: همان‌طور که بارها مقام معظم رهبری اعلام کردند و همچنین نمایندگان و دولتمردان بر آن تاکید داشتند، موضوع اقتصاد و معیشت مردم، اولویت اول کشور است و می‌باید بستری را آماده کرد تا زندگی سخت‌تر از این بر مردم نگذرد و در آینده نزدیک شرایط به نفع مردم تغییر پیدا کند و شاهد رفاه نسبی آن‌ها باشیم.

وی افزود: اکنون کشور در وضعیتی قرار گرفته است که دیگر نمی‌توان مملکت را با آزمون و خطا اداره کرد. می‌باید تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان نظام با تعامل، همفکری و خردجمعی، روی به تصمیماتی بیاورند که اگر بهترین تصمیم نباشد لااقل جزو تصمیمات خوب بتوان قلمداد کرد. یعنی پس از مدتی نگوییم آن تصمیم باعث پسرفت کشور شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: مجلس یازدهم در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ تصویب کرد که دولت کالابرگ الکترونیکی آن هم با قیمت‌های مصوب شهریور ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار دهد، اما از آن‌جایی که زیرساخت‌های دولت برای چنین کاری مهیا نبود، آن‌ها تصمیم گرفتند در کوتاه مدت و در قالب دو ماه، یارانه نقدی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی در اختیار مردم قرار دهند که پس از گذشت دو ماه شاهد آن بودیم که این یارانه برای بار سوم هم پرداخت شد.

ساعدی اظهار داشت: حال، مجلس به طور دقیق نمی‌داند که پرداخت کالابرگ الکترونیکی از چه زمانی توسط دولت آغاز خواهد شد. از قرار معلوم، دولت در حال ایجاد زیرساخت‌ها است، اما زمان آن مشخص نیست و نباید روند به گونه‌ای باشد که سال ۱۴۰۰ به آخرهای خود نزدیک شود و این اتفاق مهم نیفتد.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان یادآور شد: کالابرگ الکترونیکی چند ویژگی دارد. اول، از تورم فزاینده جلوگیری می‌کند. دوم، مردم دغدغه تامین کالاهای اساسی خود را ندارند. سوم، کالاهای اساسی بر اساس عدالت در کشور توزیع خواهد شد و اینرو شاهد این نخواهیم بود که در گوشه‌ای از کشور، کالایی باشد و در جای دیگر آن کالا نباشد یا کمیاب شود. از طرفی دولت تا حدی می‌تواند به آمار و ارائه کالاهای اساسی، دسترسی بهتری داشته باشد و در ادامه، میزان مصرف و رضایت مردم را بررسی کند و بر اساس آن، روی به برنامه‌ریزی در آینده بیاورد.

وی افزود: مجلس به طور ویژه این موضوع را پیگیری و رصد می‌کند و مطمئناً در این رابطه، تذکراتی را هم به دولت خواهد داد و ان‌شاا... با تعامل قوای مقننه و مجریه، این اتفاق مبارک سریعتر به سرانجام برسد تا مردم کمتر از گذشته به واسطه مشکلات اقتصادی، زندگی‌شان با چالش روبرو شود.

ساعدی در پایان خاطرنشان کرد: جراحی اقتصادی کاری شجاعانه و مهم بود، زیرا وجود ارز۴۲۰۰ تومانی به نوعی یک منبع رانت و فساد شده بود که می‌باید حذف می‌شد، اما زمانی کام مردم شیرین می‌شود که اگر جلوی رانت گرفته شد، فضای بهتری ایجاد شود. با حذف ارز یارانه‌ای بنا بود کالابرگ الکترونیکی وارد زندگی مردم شود و همچنان این اتفاق نیفتاده است. اگر این موضوع تا چند ماه دیگر اتفاق نیفتد، بی‌اعتمادی را در جامعه ایجاد می‌کند و مردم می‌پرسند حذف ارز ترجیحی و جراحی اقتصادی چه سودی برای ما داشت؟ و این برای مجلس و دولتی که انقلابی و جهادی نامیده می‌شود، چالش‌برانگیز است. ایجاد رضایت و شفاف بودن برای مردم، بسیار مهم است و با وجود مشکلاتی که در پنج سال گذشته در کشور بیش از پیش خود را نشان داد، انتظارات از دولت بالا رفته و باید به این انتظارات باسخ مثبتی داد.

منبع: روزنامه اقتصادسرآمد

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون