کد خبر: ۴۲۵۹۸
۱۰:۲۸ -۲۸ خرداد ۱۴۰۱
در فن های صنعتی مستقیم، پروانه ای که پره های فن را نگه می دارد، مستقیماً به موتور متصل می شود. در مورد فن گریز از مرکز، پروانه را می توان با تسمه یا درایو مستقیم هدایت کرد و در محفظه یا درام محصور شد.

فن صنعتی

موتور فن

موتور یک فن صنعتی می تواند مستقیماً محرک باشد و به پروانه متصل شود یا در جایی که پروانه با تسمه حرکت می کند غیر مستقیم باشد. موتورهای فن های صنعتی معمولاً جریان متناوب (AC) هستند و شامل سیم پیچ ها، یاتاقان ها و سایر اجزا هستند. قاب موتور به گونه ای طراحی شده است که قسمت های داخلی موتور را در خود نگه می دارد و از آن محافظت می کند و گرما را دفع می کند. برای شرایط خطرناک و بالقوه انفجاری، موتور ممکن است به گونه ای طراحی شود که ضد انفجار باشد.

پروانه فن

در فن های صنعتی مستقیم، پروانه ای که پره های فن را نگه می دارد، مستقیماً به موتور متصل می شود. در مورد فن گریز از مرکز، پروانه را می توان با تسمه یا درایو مستقیم هدایت کرد و در محفظه یا درام محصور شد. پروانه مهمترین قسمت یک فن صنعتی است زیرا پره ها را نگه می دارد.

تیغه های فن

تیغه های فن یکی از اجزای مهم فن هستند و کارایی فن را تعیین می کنند. پروفیل های تیغه می توانند به سمت جلو، عقب، شیبدار شعاعی، منحنی و نوک شونده باشند. بسته به کاربرد و طراحی تیغه ها، می توانند به جلو یا عقب بچرخند. تیغه ها هوا را به داخل می کشند و در حین چرخش آن را بیرون می راند. مشخصات تیغه کارایی جریان هوا و حجم هوا را که فن می تواند حرکت کند را تعیین می کند.

محفظه فن

محفظه شامل پروانه و فن که بخشی از فن است که جریان هوا از آن عبور می کند. هنگامی که هوا وارد محفظه می شود، ساختار آن هوا را فشرده می کند. این باعث افزایش سرعت هوا شده و دو عامل محفظه و پروانه از عوامل اساسی در تعیین عملکرد یک فن صنعتی هستند.

پایه فن

انواع مختلفی از پایه‌ها برای فن‌های صنعتی وجود دارد که بسته به نحوه استفاده از فن، حجم هوای جابجا شده و چندین عامل دیگر متفاوت است. پایه های معمولی کف و دیوار هستند. فن های روی زمین می‌توانند مستقیماً روی پایه‌های فلزی روی زمین قرار گیرند یا می‌توانند روی یک میله یا تیرک باشند. فن های صنعتی دیواری می توانند از سقف یا از کنار دیوار آویزان شوند یا در گوشه ای محکم شوند. محل قرارگیری و نوع پایه بستگی زیادی به محل قرارگیری فن برای هدف خود دارد.

تسمه و قرقره فن

تسمه ها و قرقره ها در موتورهای فن درایو غیر مستقیم گنجانده شده اند و بخشی از گیربکس هستند. آنها بخش مهمی از عملکرد فن هستند و باید با دقت انتخاب شوند تا استانداردهای فن را رعایت کنند. موتور روی محفظه نصب می شود و تسمه یا قرقره از آن تا قرقره پروانه امتداد می یابد که عملا بالانسینگ فن را درست اجرا می کند.

مواد به کار رفته در ساخت فن صنعتی

فن صنعتی

عامل کلیدی در ساخت فن صنعتی، نوع فلزات و موادی است که برای تولید آنها استفاده می شود. انتخاب مواد بر وزن، هزینه، بهداشت، دوام، نگهداری و ظاهر فن تأثیر می گذارد. عاملی که انواع مواد را تعیین می کند، کاربردی است که فن برای آن طراحی شده است.

شرایط محیط، دمای عملیاتی بالا و محیط های انفجاری همگی در فرآیند انتخاب فن نقش دارند. انواع متداول فلزات شامل گریدهای مختلف فولاد، فولاد ضد زنگ، آلیاژهای نیکل، تیتانیوم، مونل و آلومینیوم است.

جنس مواد فن صنعتی

آلومینیوم

آلومینیوم برای ساخت اجزای حیاتی فن ها مانند محفظه و چرخ استفاده می شود. ساختار مقاوم در برابر جرقه (SRC) یک استاندارد انجمن حرکت و کنترل هوا (AMCA) است، زمانی که گرد و غبار، الیاف، گازها، بخارات یا مایعات وجود داشته باشد و ممکن است باعث انفجار شود. آلومینیوم در طبقه بندی به عنوان یک ماده SRC قرار می گیرد.

فولاد ضد زنگ

ویژگی ها و خواص فولاد ضد زنگ آن را برای تولید فن ایده آل می کند. فولاد ضد زنگ آستنیتی گریدهای 304 و 316 بیشترین کاربرد را در ساخت فن های صنعتی دارند. با افزودن مولیبدن و تیتانیوم، مقاومت فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی و کاربردهای دمای بالا افزایش می یابد.

شکل پذیری، استحکام، سختی، نگهداری کم و ظاهر استثنایی آن به مقاومت در برابر خوردگی و دمای بالا فولاد ضد زنگ اضافه شده است.

نتیجه گیری

فن صنعتی یک دستگاه جریان هوای بسیار کارآمد و سنگین است که از مواد و اجزای بسیار بادوام ساخته شده است تا بتواند در محیط‌های سخت کار کند و برای مدت طولانی‌تری برای تامین جریان و فشار هوا ثابت کار کند.

طیف وسیعی از کاربردهای فن های صنعتی، از خنک سازی ساختمان های تجاری بزرگ گرفته تا تامین سرمایش برای عملیات مونتاژ فنی وجود دارد.

انواع مختلفی از فن های صنعتی وجود دارد که از نظر میزان هوای جابجا شده، موتور آنها، منطقه ای که باید خنک شود و عوامل مختلف دیگری متفاوت است.

هر فن صنعتی به نوعی سیستم جریان هوا نیاز دارد تا سلامت و رفاه کارگران خود را تضمین کند.

منبع : https://baadafzar.ir

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون