کد خبر: ۴۲۴۰۲
۱۷:۲۹ -۱۹ خرداد ۱۴۰۱
گرمسار که از شمال به دماوند، از غرب به ورامین، از شرق به آرادان و از جنوب به کویر مرکزی ایران محدود می‌شود. تنوع و گوناگونی جاذبه‌های گردشگری و جا‌های دیدنی گرمسار بسیار جذاب است.

غارهای نمکی

نشان تجارت مهدی توفیقی: از تپه‌های مریخی تا تونل نمکی که این روز‌ها به خصوص در فصل سرما گردشگران زیادی را برای بازدید به این منطقه می‌کشاند. منطقه گرمسار که دارای بزرگ‌ترین معادن و تونل‌های نمک در منطقه‌ی خاورمیانه است، در حال حاضر ۴۰ تونل نمک را در خود جای داده است و سهم عمده‌ای از استخراج نمک در کشور را دارد.

در بسیاری از کشور‌های دنیا، چون آلمان، ایتالیا، لهستان با ایجاد تسهیلات ویژه از تاثیرات مثبت درمانی نمک با عناوین انرژی درمانی یا نمک درمانی بهره می‌برند و اقدام به ساخت اتاقک‌های مصنوعی می‌کنند و به این شکل در رونق گردشگری و توریسم درمانی فعالیت ویژه‌ای می‌کنند. کشور ایران نیز با دارا بودن معادن نمک فراوان می‌تواند از این جاذبه‌ی طبیعی فوق العاده برای گسترش گردشگری در فصول سرما استفاده کند. تونل نمکی گرمسار یکی از معدن‌های خارق‌العاده نمک در کشور است که تور‌های طبیعت‌گردی بسیاری برای بازدید از آن هر ساله برگزار می‌شود.

تعداد زیادی گنبد نمکی در نواحی مختلف ایران وجود دارد، که به صورت منابع منفرد و مجزا قرار دارند و باعث تخریب منابع طبیعی می‌شوند. نقاط عمده تجمع گنبد‌های نمکی در جنوب کازرون، بندر عباس، شمال کرمان، شمال یزد و جنوب سمنان است. مطالعات زمین شناسی و کیفیت منابع آب منطقه حبله‌رود گرمسار در محدوده منطقه عروس ایران و شاهزاده حسین انجام شده است که گسترش گنبد‌های نمکی در این منطقه را مورد بررسی قرار داده است.

تونل نمکی گرمسار

پاده، روستایی از توابع بخش آرادان شهرستان گرمسار در استان سمنان است و آنچه روستای پاده، را از بقیه جاذبه‌های گردشگری سمنان در این منطقه متفاوت می‌کند، وجود تونل‌های بزرگ نمکی است. معدن کوهدشت در جنوب شرقی گرمسار و در شرق تهران واقع و بخشی از سازند قم است. این معدن محل بالا آمدن گنبد نمکی با پوشش گچ و نمک است. در داخل برخی از این گنبد‌های نمکی، تله‌های نفتی وجود دارد.

حدود ده سال است که از معادن این شهرستان نمک استخراج می‌شود. یکی از این معادن به شکل کوه است و نحوه استخراج نمک از آن باعث شکل‌گیری غاری دستکن شده است. معمولا برای ساختن تونل در جاده‌ها از یک قالب خاص الگو برداری می‌شود، قالبی که استحکام، دوام و امنیت تونل را تضمین کند، اما برای حفر دهانه و شکل‌گیری این غارنمکی تنها فاصله ارتفاع از سطح و عرض در نظر گرفته شده است، بدین معنی که به طور تقریبی ارتفاع دو برابر عرض و به شکل مستطیل است.
ورودی غار، دیواره‌ها تیره و طوسی رنگ و هر چه به عمق آن نزدیک‌تر می‌شویم، روشن‌تر و براق‌تر دیده می‌شوند. نزدیک شدن به سطوح روشن‌تر گویای این مطلب است که زمان حفر آن نقطه از غار به حال نزدیک‌تر است. با قدم گذاشتن در مسیر این تونل‌ها، دیواره‌هایی از جنس نمک را مشاهده می‌کنیم که در سرتاسر آن، قندیل‌های آویزان از یخ نمک، جلوه زیبایی به این تونل‌های نمکی داده است.

تپه‌های مریخی و گنبد‌ها و تونل‌های نمکی در منطقه‌ی نسبتا بزرگی پراکنده شده است. در حوالی گرمسار حدود ۲۷ معدن نمک وجود دارد؛ اما این جاذبه‌ها به طور خاص در حدود ۱۵ کیلومتری غرب گرمسار و ۹۰ کیلومتری تهران در جاده ایوانکی و گرمسار واقع شده اند. با عبور از ایوانکی تعدادی از این تپه‌ها و مناظرشان مشاهده خواهند شد. ۵۰۰ متر قبل از خروجی آزادراه قم و گرمسار یک خروجی در سمت راست قرار دارد که برای رفتن به معدن بی‌نظیر کوهدشت کهن می‌بایست وارد آن شد.

هشتاد و پنج در صد از نمک استخراج شده از این معدن مورد استفاده خوراکی است وبه نقاط مختلف ایران ارسال می‌شود.

برای بازدید حتما باید چراغ قو مناسب و همراه راه بلد داشته باشید، زیرا که داخل غار تاریک است و به دلیل تردد بسیار میانه‌های مسیر به سوی انتهای غار لغزنده است و عبور از کناره‌ها ایمن‌تر خواهد بود. همچنین برای بازدید از تونل‌های نمکی نیاز به دریافت مجوز از پلیس راهنمایی و رانندگی برای ورود به جاده‌های معدن نمک با اتوبوس دارید. بازدید از معدن فعال کوهدشت کهن نیز نیاز به انجام هماهنگی با مسوولان محیط زیست و معدن دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون