کد خبر: ۴۲۳۹۸
۱۰:۲۸ -۱۹ خرداد ۱۴۰۱
نماینده بجنورد گفت: وزارت صمت باید، قدرت اعمال حاکمیت در حمایت از یک صنعت استراتژیک را داشته باشد که اکنون، خبری از اعمال این قدرت نیست.

محمد وحیدی

نشان تجارت - محمد آیتی: ۱۰ ماه از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد و همچنان خبری از گشایش‌های اقتصادی نیست. چند ماهی است که صدای مجلس همسو با دولت هم درآمده و بسیاری از نمایندگان معتقدند تیم اقتصادی دولت، منسجم نیست و در این بین، انتقادات زیادی متوجه وزارت صمت و در راس آن، سیدرضا فاطمی‌امین است.

یکی از منتقدان جدی وزیر صمت، محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد در مجلس یازدهم است. او می‌گوید: انتظارش در حوزه عملکردی و مخصوصاً معدن، از وزارت صمت و شخص آقای فاطمی‌امین چیزی غیر از اتفاقاتی بود که در حال رخ دادن است.

وی در ادامه گفت: سوال من از وزیر صمت دارای شش محور است و به قول مجلسی‌ها، سوال، ماهیت استیضاح دارد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس افزود: بخشی از ایرادات من به وزیر صمت به عدم‌پشتیبانی از صنایع بزرگ در بهره‌برداری از معدن و عدم‌کنترل قیمت‌ها در حوزه لوازم خانگی و خودرو برمی‌گردد که البته حوزه خودرو، نیاز به بحث‌های مفصلی دارد، چون فضای حاکم بر آن، کاملاً رانتی است.

وحیدی تصریح کرد: صنعت، معمولاً در یک نقطه از کشور استقرار پیدا می‌کند، ولی معدن احتمال دارد در حوزه سرزمینی، پراکنده باشد که البته در همه جای دنیا، این‌طوری است. به دلیل عدم‌حمایت دو وزارتخانه مهم یعنی وزارت صمت در حوزه معدن و وزارت کشور در حوزه سرزمینی، عملاً بهره‌برداری از معدن برای واحد‌های صنعتی بزرگ، با مشکل روبرو شده است.

عضو مجمع نمایندگان استان خراسان شمالی اظهار داشت: وزارت صمت باید، قدرت اعمال حاکمیت در حمایت از یک صنعت استراتژیک را داشته باشد که اکنون، خبری از اعمال این قدرت نیست. ما در این رابطه‌ها نیاز به پاسخگویی روشن داریم، هرچند عوامل وزارت صمت، پاسخ‌هایی هم در کمیسیون تخصصی دادند، ولی من قانع نشدم و احتمالاً در روز‌های آتی باید منتظر طرح سوال در صحن علنی مجلس باشیم.

وی یادآور شد: اگر حمایت از فعالیت معدنی را برای بهره‌برداران که اکثراً هم، وابسته به صنعت مادر هستند، نداشته باشیم، مجبوریم روی به روند‌هایی بیاوریم که منطقی نیست؛ مثل واردات بکسیت از ترکیه برای صنعت آلومینیوم. واقعاً جای تاسف دارد که کشوری مثل ایران با این حوزه وسیع سرزمینی و معادن غنی به دلیل برخی موضوعات حاشیه‌ای، باید چنین رویکردی داشته باشد که این نشان‌دهنده، ضعف عملکردی دولت و در راس آن وزارت صمت است، هرچند که همان‌طور که گفتم وزارت کشور هم در حد خود مقصر است.

وحیدی در پاسخ به اینکه آیا او جزو امضاکنندگان طرح استیضاح وزیر صمت هم بوده است، گفت: من برگه طرح استیضاح وزیر صمت که در بین نمایندگان برای امضا بچرخد را ندیده‌ام، اما جزو کسانی هستم که نارضایتی خود از وزیر صمت را اعلام می‌کنم.

منبع: اقتصاد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون