کد خبر: ۳۷۹۰۷
۱۹:۱۵ -۱۵ دی ۱۴۰۰
پوریان رییس شورای تامین دام گفت: دامدار باید بتواند مثل سال ۹۲ یا ۹۳ به راحتی محصولات خود را صادر کند. با توجه به اقداماتی که انجام می‌دهیم تولید را دچار سردرگمی و بحران می‌کنیم.

صادرات دام

نشان تجارت - منصور پوریان رییس شورای تامین کنندگان دام زنده، در گفتگو با بازار، درباره معافیت ۵ درصد تولیدکنندگان از مالیات در لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: بودجه ۱۴۰۱ یک بودجه کاملا انقباضی است خصوصا در بخش تولید دام و صادرات. بودجه ۱۴۰۰ برای صادرات دام سبک و دام سنگین عوارض تعریف کرده است. این موضوع باید به شورای اقتصاد برود نه اینکه در بودجه بیاید و بعد به مجلس برود و بعد تبدیل به قانون شود متاسفانه موضوع از ابتدا مشکل دارد.

وی تصریح کرد: بنابراین، تعریف چنین معافیت مالیاتی تولید را نابود می‌کند. شما ببینید برای صادرات یک کیلوگرم گوشتی که قرار است در بخش سبک صادر شود تقریبا تعریفی که برای آن کرده‌اند ۵۳ هزار تومان است یعنی حدود ۲دلار. بنابراین، این کار سبب می‌شود که نتوانید صادر کنید، چون این عوارض، عوارض بالایی بشمار میاید.

بودجه ۱۴۰۱ اساسا اشتباه است. شما بخواهید تولید را تعریف کنید باید تولید را در بازار و فضای بازرگانی تعریف کنید. کسی که تصمیم به سرمایه گذاری دارد ابتدا نگاه می‌کند، در بازار داخلی و در صادرات چه سودی برای او دارد. به نظر من، حتی اگر معافیت مالیاتی در این خصوص صورت گیرد فکر نمی‌کنم با هزینه‌ای که الان تولید دارد، بتوان کاری کرد.

تنها خدمتی که می‌شود به تولید کرد این است که در ابتدا حمایت خوبی از تولید شود و ثانیا جهت برگشت سرمایه و برگشت سود و جلوگیری از ضرر و زیان دامدار یا تولید کننده، اجازه دهیم آن‌ها به راحتی خودشان صادرات انجام دهند

رییس شورای تامین دام براین باور است: با توجه به چنین شرایطی که در اقتصاد داریم، ۵ درصد معافیت مالیات اصلا تاثیری ندارد به دلیل اینکه باید به صورت ساختاری عمل کرد. در حال حاضر میزان مالیاتی که از بخش دام به انواع مختلف می‌گیرند، مگر در آن معافیت مالیات نباید باشد؟ ولی مالیات را به انواع مختلف می‌گیرند.

بنابراین، با این کار ما نمی‌توانیم خدمتی به تولید کنیم، تنها خدمتی که می‌شود به تولید کرد این است که در ابتدا حمایت خوبی از تولید شود و ثانیا جهت برگشت سرمایه و برگشت سود و جلوگیری از ضرر و زیان دامدار یا تولید کننده، اجازه دهیم آن‌ها به راحتی خودشان صادرات انجام دهند.

او اظهار کرد: قرار بر این بود از تولید حمایت کنیم، در حال حاضر صادراتی که وزارتخانه برای دام سبک و سنگین در پیش گرفته است مگر سیاست حمایتی نیست؟ اما این وزارت خانه آنقدر برای آن چهارچوب تعریف کرده است که آن را مانند «هزارتو» کرده به طوری که دامدار در این میان نقطه آخر می‌ماند. یعنی وزارتخانه خیلی‌ها را جلو آورده و دامدار را خانه آخر گذاشته است. ما باید اجازه دهیم دامدار بتواند از سرمایه و آورده‌اش و از چیزی که برای آن زحمت کشیده، نتیجه گیری کند.

پوریان ادامه داد: ما با تعریف نماینده‌های مختلف از سازمان‌های وابسته به وزارت جهاد یا غیر جهاد و تشکل‌های مختلف عملا این اجازه را از دامدار گرفته‌ایم. دامدار باید بتواند مثل سال ۹۲ یا سال ۹۳ به راحتی محصولات خود را صادر کند و هم در بخش بازار داخل عرضه کند. با توجه به اقداماتی که انجام می‌دهیم آن هم به اسم حمایت از تولید علنا تولید را دچار سردرگمی و بحران می‌کنیم. در همین بودجه عملا در بخش دام برای عوارض صادراتی آن در هر کیلوگرم برای دام سبک ۵۳ تومان و برای دام سنگین ۶۱ تومان تعریف کرده است که این کاملا غیر منطقی است و اصلا با واقعیت جور نیست.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به شیوع کرونا خیلی از تولیدکنندگان لطمه زیادی دیدند در همین باره نیز دولت وعده‌هایی را عنوان کرد آیا وعده‌ها عملیاتی شده است؛ گفت: تا به امروز وعده‌ها عملیاتی نشده است و حتی ۵ درصد معافیت مالیاتی که در بودجه ۱۴۰۰ نیز آمده بود فعلا عملیاتی نشده است. باید صبر کنیم ببنیم اتفاق می‌افتد؟ البته درد دامداران در بخش تولید فقط کووید ۱۹نبود که صنعت دام پروری کشور زمین گیر شد بلکه خشکسالی نیز اثر گذار بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون