کد خبر: ۳۷۹۰۵
۱۹:۱۰ -۱۵ دی ۱۴۰۰
حسنی ریس سابق اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به رکود حاکم بر بازار، گفت: در حال حاضر حداقل قیمت برنج به صورت عمده فروش ۳۷ هزار و حداکثر آن ۶۵ هزار تومان است.

قیمت برنج

نشان تجارت - قاسمعلی حسنی رییس سابق اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به رکود حاکم در بازار ۱۴۴ گانه محصولات بنکداری گفت: در ماه‌های گذشته بیشترین رشد قیمت مربوط به برنج و رب گوجه فرنگی بوده است. به طوری که رب در آذر نسبت به ماه قبل یعنی آبان حدود ۹ درصد و برنج هم حدود ۵ درصد گران‌تر شده است.

به گفته او، در حال حاضر حداقل قیمت برنج در بازار عمده فروش ۳۷ هزار تومان و حداکثر آن ۶۵ هزار تومان است. این حجم از رشد قیمت خارج از توان بسیاری از مصرفکنندگان بوده و به همین دلیل شاهد کاهش تقاضا در بازار هستیم.

حسنی با بیان سود مجاز خرده فروشی بر اساس مصوبه دولت ۱۲ درصد تعیین شده است، ادامه داد: با این اوصاف فروش برنج به قیمت بالای ۷۵ هزار تومان تخلف و گران فروشی محسوب می‌شود.

اما در حالی برنج درجه یک ایرانی این روز‌ها به قیمت ۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود که بسیاری از دست اندرکاران بخش کشاورزی و کارخانه داران شمال حداکثر قیمت برنج کیفی بدون خرده را ۴۷ هزار تومان اعلام می‌کنند که با این وجود جای این سوال مطرح است که بر مبنای چه هزینه‌ای اختلاف قیمت برنج در بازار تهران و شمال باید ۳۳ هزار تومان باشد.

رب از دیگر رکورداران گرانی در ماه‌های گذشته بوده است. آنگونه که آمار‌ها نشان می‌دهد قیمت رب گوجه فرنگی در آبان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۷۵ درصد افزایش یافته است. بسیاری مهم‌ترین دلیل رشد قیمت این محصول را افزایش صادرات آن اعلام می‌کنند. جالب است که بدانید صادرات رب گوجه فرنگی در مهر ماه نسبت به ماه قبل خود ۲۲۳ درصد افزایش پیدا کرده و این رشد در گوجه فرنگی زراعی تازه یا سرد کرده معادل با ۱۱۸ درصد بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون