کد خبر: ۳۴۵۳۸
۱۲:۵۴ -۱۰ مهر ۱۴۰۰
دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور مطرح کرد
کشاورز، دبیر انجمن وارد کنندگان برنح با بیان اینکه ۷۰ هزار تن برنج در گمرکات رسوب کرده و دولت اجازه ترخیص نمی‌دهد، گفت: وزیر تحت فشار نمایندگان مجلس اجازه کاهش ممنوعیت واردات را نمی‌دهد.

مسیح کشاورز

نشان تجارت - مسیح کشاورز دبیر انجمن وارد کنندگان برنج کشور در خصوص وضعیت بازار برنج و افزایش قیمت‌ها گفت: همانطور که می‌دانید بعد از نان، برنج پرمصرف‌ترین غذای خوارکی در کشور ما است و لذا وقتی این قوت لایموت تهدید می‌شود مردم نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند.

کشاورز افزود: مشکلات اخیر در بازار برنج به این دلیل رخ داده که وزیر اصرار دارد با تزریق برنج‌های خارجی که در ذخیره استراتژیک کشور است بازار را به تعادل برسانیم تا قیمت برنج ایرانی هم کاهش یابد، اما حرف ما این است که این امر شدنی نیست.

وی ادامه داد:، چون سیستم دولتی هیچ گاه در توزیع موفق نبوده و سیستم‌های دلالی و همچنین رانت ایجاد می‌شود و در نتیجه ثمره‌ای عاید مصرف کننده نهایی نمی‌شود و مسلما بازار در همین وضعیت می‌ماند.

کمبود برنج خارجی و گرانی برنج ایرانی در بازار| رسوب ۷۰ هزار تن برنج خارجی در گمرکات کشور
این مقام مسئول گفت: در حال حاضر از یک طرف کمبود و گرانی برنج خارجی در بازار احساس می‌شود و از طرف دیگر، چون جنبه ممنوعیت واردات حاکم شده است کشاورز و تولید کننده هم منتظر هستند تا محصول داخلی گرانتر شود و با قیمت بالاتری محصول خود را عرضه کند. در نتیجه در بازار هم کمبود خواهیم داشت و هم گرانی برنج ایرانی و خارجی را شاهد خواهیم بود.

کشاورز با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰ هزار تن برنج خارجی در گمرکات رسوب کرده و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن نیز در بنادر است، افزود: درخواست ما از وزیر جهاد این است که اجازه بدهد بخش خصوصی این محموله‌های برنج را ترخیص و به بازار تزریق کند.

وی تصریح کرد: وقتی بخش خصوصی وارد شود اولین مزیتی که دارد این است که جو حاکم شکسته می‌شود و کشاورز متوجه می‌شود که واردات آزاد شده و مستمر نیز خواهد بود در نتیجه شاهد کاهش قیمت برنج ایرانی نیز خواهیم بود.

کشاورز ادامه داد: با این وجود وزیر جهاد با این خواسته ما موافقت نکردند و اعلام کردند این یک قانون است؛ البته از نظر ما تبعیت از قانون وزیر تبعیت از یک کار سیاسی است، چون نمایندگان مجلس به ایشان فشار می‌آوردند که ممنوعیت واردات را کاهش ندهند. این در حالی است که اگر از مهرماه ممنوعیت برداشته شود و بتوانیم برنج را ترخیص کنیم قطعا تاثیرات اش را در بازار خواهد گذاشت.

افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت برنج ایرانی پیامد ممنوعیت واردات برنج توسط بخش خصوصی
دبیر انجمن وارد کنندگان برنج با بیان اینکه هر سال ممنوعیت داشته ایم، اما مدت کمتری بوده است، افزود: امسال، چون ارز آزاد شده است در نتیجه بخش خصوصی نمی‌تواند برای ۴ ماه ذخیره داشته باشد، چون سرمایه سنگینی می‌خواهد. در نتیجه ما تاکید داریم که میزان واردات بخش خصوصی برای تولید داخل دیگر تهدیدی ندارد و از طرف دیگر قیمت‌های ما به قیمت برنج ایرانی نزدیک شده و لذا و هیچ تهدیدی برای تولید داخل نداریم. به همین دلیل درخواست دادیم دوره ممنوعیت برداشته شود و بگذارند برنح‌ها وارد کشور شود.

کشاورز در خصوص پیش بینی بازار گفت: اگر دولت اصرار کند قضیه به همین شکل ادامه پیدا کند کمبود و گرانی برنج خارجی را در بازار داریم و چیزی برای عرضه نداریم در حالی که قیمت برنج ایرانی نیز روندی صعودی دارد.

وی خاطر نشان کرد: زمانی که قیمت برنج خارجی در بازار ۲۲ تا ۲۴ هزار تومان بود برنج پر محصول ایرانی به طور میانگین در خرداد ماه ۲۵ هزار تومان بود و برنج کیفی ایرانی نیز ۳۲ هزار تومان بود؛ لذا اگر مصرف کننده قصد داشت برنج کیفی ایرانی مصرف کند باید ۵ تا ۶ هزار تومان نسبت به برنج خارجی بیشتر پرداخت می‌کرد. اما الان قیمت برنج ایرانی حداقل ۵۰ درصد گران شده است.

منبع: بازار
برچسب ها: نشان تجارت برنج
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون