کد خبر: ۳۱۵۱۱
۱۷:۴۴ -۲۹ تير ۱۴۰۰
مراکش بزرگترین تولید کننده روغن آرگان در جهان است و سالانه بالغ بر ۴هزار تن تولید می‌کند درحالیکه تقاضای جهانی برای این محصول ۲۰هزار تن است و در سال ۲۰۲۰ ارزش بازار آن بیش از ۱۴۷ میلیون دلار بوده است.

روغن آرگان

نشان تجارت - روغن آرگان از جمله محصولات پر کاربرد در صنایع آرایشی و بهداشتی است که به تدریج با گرایش مصرف کنندگان از محصولات شیمیایی مصنوعی به محصولات گیاهی ارگانیک موجب شده فعالان صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده از این محصول را در تولیدات خود افزایش دهند.

کارشناسان می‌گویند: بازار جهانی روغن آرگان در یک دوره ۱۰ ساله یعنی از ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۱ به طور متوسط ۷ درصد رشد خواهد کرد. از سوی دیگر پیش بینی شده است که روغن آرگان با هدف استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی تا ۱۰ سال آینده سهمی ۸۰ درصدی بازار را در اختیار خواهد داشت و مابقی بازار نیز در اخیار صنایع غذایی و آشامیدنی‌ها خواهد بود.

رشدی ۷ درصدی بازار روغن آرگان در بازه زمانی نامبرده در حالی پیش بینی شده است که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ این بازار به طور متوسط ۴.۸ درصد رشد داشته است و در سال ۲۰۲۰ ارزش این بازار به بیش از ۱۴۷ میلیون دلار رسیده است.

پیش بینی می‌شود که بازار جهانی روغن آرگان سالانه با نرخ قابل توجه ۷ درصدی رشد کند و تا پایان سال ۲۰۲۴ ارزش این بازار به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار برسد!

همچنین پیش بینی می‌شود که بازار جهانی روغن آرگان سالانه با نرخ قابل توجه ۷ درصدی رشد کند و تا پایان سال ۲۰۲۴ ارزش این بازار به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار برسد!

بازار جهانی روغن آرگان اگرچه روند رو به رشدی دارد، اما تولیدکنندگان این محصول با یکسری چالش‌ها مواجه هستند که تولید و عرضه بالای روغن آرگان تقلبی در بازار و همچنین برچسب گذاری نامناسب از عمده‌ترین آن‌ها است.

طی ۵ سال گذشته، مراکش سالانه بیش از ۴هزار و ۴۰۰ تن روغن آرگان تولید می‌کند که حدود ۷۰ درصد آن را صادر می‌کند.

مراکش؛ بزرگترین تولید کننده روغن آرگان

داده‌های جهانی نشان می‌دهد که طی دهه‌های گذشته کشور مراکش یکی از بزرگترین تولید کنندگان روغن آرگان در دنیا بوده است. به طوری که با رشد تقاضای جهانی طی ۵ سال گذشته، مراکش سالانه بیش از ۴هزار و ۴۰۰ تن روغن آرگان تولید می‌کند و حدود ۷۰ درصد آن را به سراسر دنیا صادر می‌کند.

نکته جالب توجه در مورد کشور مراکش اینکه زمین‌های تولید محصولات زراعی این کشور به مساحت ۷.۵ میلیون هکتار می‌رسد و در سال ۲۰۱۹ بخش‌های کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری این کشور بالغ بر ۱۱ درصد به تولید ناخالص داخلی این کشور کمک کرده است که در مقایسه با سایر کشور‌های آفریقای شمالی رقم بیشتری بوده است.

علاوه بر تولید سالانه بالغ بر ۱۵۰ هزار تن روغن زیتون در مراکش، همچنین داده‌های منتشر شده از سوی فائو بیانگر این است که سایر تولیدات این کشور شامل غلات و انواع میوه‌ها است به طوری که در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۵ میلیون تن غلات و بالغ بر ۶ میلیون تن میوه در مراکش تولید شده است.

گزارشات منتشر شده در سطح جهانی نشان می‌دهد که تقاضای جهانی برای روغن آرگان سالانه حدود ۲۰ هزار تن است.

تقاضای جهانی ۲۰ هزار تنی برای روغن آرگان

گفتنی است روغن آرگان عمدتا توسط تولید کنندگان مواد آرایشی و تا حدودی نیز توسط تولید کنندگان صنایع غذایی مصرف می‌شود. به طوری که در درجه اول برای درمان موارد مراقبت از پوست مانند آکنه، اگزما، بافت اسکار، خشکی پوست و پسوریازیس استفاده می‌شود.

از سوی دیگر خاصیت آنتی اکسیدانی و اسید‌های چرب روغن آرگون برای تغذیه مو مفید است که مو را مرطوب نگه می‌دارد و از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند و لذا منجر به شکستگی و ریزش کمتر می‌شود. این در حالی است که گزارشات منتشر شده در سطح جهانی نشان می‌دهد که تقاضای جهانی برای روغن آرگان سالانه حدود ۲۰ هزار تن است.

منبع: بازار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون