کد خبر: ۲۷۱۴۹
۰۹:۲۰ -۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه تحریم سالانه ۲۵ میلیارد دلار هزینه داشته گفت: خیلی از کشور‌ها از ترس ترامپ قید نفت ما را زدند و چشم خود را روی تخفیف‌ها بستند.

حمید حسینی

نشان تجارت - مذاکرات وین در حالی همچنان ادامه دارد که امیدواری‌ها نسبت به احیای برجام و لغو تحریم‌ها حسابی قوت گرفته است. تحریم‌هایی که حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی به بازار می‌گوید که سالانه چیزی حدود ۲۵ میلیارد دلار به اقتصاد ایران خسارت وارد می‌کرد.

او در ادامه از مشکلات تحریم در صادرات می‌گوید: در سال‌های گذشته ناچار بودیم که برای حمل هر بشکه نفت یک تا دو دلار هزینه حمل بیشتری بدهیم. غیر از این هزینه اسناد پرداخت می‌کردیم در حالیکه قبلا تقریبا این هزینه نبود و اسناد را خودمان صادر می‌کردیم. همچنین مجبور بودیم برای حفظ سهم خود از بازار تخفیف‌های تقریبا خوبی را به مشتریان خود بدهیم تا برای کسی که این ریسک خرید از ایران را می‌پذیرد منفعتی داشته باشد.

این عضو کمیسیون انرژی پارلمان بخش خصوصی با بیان اینکه تحریم‌ها یک هزینه ۳۰ درصدی را به اقتصاد ایران تحمیل می‌کند، ادامه داد: اگر حجم تجارت کشور را حدود ۸۰ میلیارد دلار در نظر بگیریم می‌توان گفت که ۲۵ میلیارد آن صرف دور زدن تحریم‌ها می‌شده که هزینه بسیار بالایی است.

او ادامه داد: به عنوان مثال اگر ۲۰ میلیارد دلار صادرات نفت داشته باشیم حدود ۶ میلیارد آن به دلیل تحریم‌ها عملا نابود میشده است.

تحریم‌ها یک هزینه ۳۰ درصدی را به اقتصاد ایران تحمیل می‌کرد. اگر حجم تجارت کشور را حدود ۸۰ میلیارد دلار در نظر بگیریم می‌توان گفت که ۲۵ میلیارد آن صرف دور زدن تحریم‌ها می‌شده که هزینه بسیار بالایی است.

عادت به ارزان خری در بازار نفت

این عضو کمیسیون انرژی پارلمان بخش خصوصی ادامه داد: با این وجود بسیاری از کشور‌ها از ترس ترامپ و تحریم‌های او قید خرید نفت از ایران را زدند و چشم خود را روی تخفیف‌های نفتی ما بستند. به عنوان مثال هندی که بعد از آغاز ریاست جمهوری بایدن اعلام کرده که متقاضی خرید نفت از ایران هستند، در روز‌های تحریم بی معرفتی کرده و خرید خود از ایران را متوقف کردند. اما حالا دیگر این فضا وجود ندارد و کشور‌های مختلفی برای خرید نفت از ما اعلام آمادگی کردند. هند هم می‌تواند همانند رقیب خود یعنی چین وارد خرید و فروش نفت از ایران شود.

به گفته حسینی، در سال‌های تحریم هند بیشترین نیاز خود را از آمریکا تامین می‌کرد. کشتی‌های نفتی آمریکا حدود ۴۵ روز در راه بودند. ضمن اینکه نفت این کشور مشخصات نفت ایران را مناسب برای پالایشگاه‌های هند است را نداشتند. از همه مهم‌تر ایران تخفیف خیلی خوبی می‌دهد.

این فعال اقتصادی همچنین افزایش صادرات هند به ایران را از دیگر مزایای خرید نفت از کشور ما دانست و گفت: این کشور می‌تواند به ازای بدهی نفتی که به ایران دارد، کالا به کشور ما صادر کرده و اینگونه سود خود را از تجارت با ایران افزایش دهد.

او همچنین با اشاره به افت قیمت نفت در ۱.۵ سال گذشته ادامه داد: خریداران بزرگ نفت، به نفت ارزان عادت کرده اند و در تلاش هستند تا همچنان بتوانند انرژی مصرفی خود را با قیمت پایینی تامین کنند.

بسیاری از کشور‌ها از ترس ترامپ و تحریم‌های او قید خرید نفت از ایران را زدند و چشم خود را روی تخفیف‌های نفتی ما بستند. اما حالا دیگر این فضا وجود نداشته و کشور‌های مختلفی برای خرید نفت از ما اعلام آمادگی کردند.

افزایش تولید نفت ایران به ۴ میلیون بشکه

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی همچنین با استناد به تازه‌ترین گزارش اوپک می‌گوید: آنگونه که اعلام شده ایران در ماه ژانویه (بهمن‌ماه - اسفندماه) ۲ میلیون و ۳۰۴ هزار بشکه تولید کرده که نسبت به ماه قبل حدود ۱۳۷ هزار بشکه افزایش داشته است.

به گفته حسینی، ایران خیلی سریع می‌تواند میزان تولید خود را به ۴ میلیون بشکه در روز برساند و هیچ مشکلی از این جهت وجود ندارد. زمانیکه برجام اتفاق افتاد ایران در زمانی بسیار سریع‌تر از آنچه کارشناسان پیش بینی می‌کردند به بازار بازگشت و احتمالا این بار هم شرایط مثل سابق خواهد بود. ایران می‌تواند بازار‌های سابق خود را بدست آورد و تولید خود را خیلی راحت و سریع به ۴ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

منبع: بازار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون