کد خبر: ۲۷۰۰۳
۱۸:۵۶ -۳۰ فروردين ۱۴۰۰
صفوف طولانی خرید نان در بجنورد علاوه بر خطراتی که در حوزه سلامت دارد، این سئوال را مطرح می‌کند که با وجود سهمیه آرد بیشتر استان نسبت به میانگین کشور، این آرد در کجا مصرف می‌شود.

صف نان

نشان تجارت - ‌روز به روز آمار مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی بالاتر می‌رود؛ همین چند روز پیش بود که کمتر از ۳۰۰ بیمار روی تخت‌های بیمارستانی استان بستری بودند، اما اکنون این عدد از ۴۳۰ مورد نیز فراتر رفته است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی ۶۰۰ تخت بیمارستانی برای بیماران کرونایی استان در نظر گرفته شده که حال فقط حدود یک چهارم آن خالی است؛ البته با سرعت رشد بسیار بالا شیوع کرونا در استان بعید نیست این ظرفیت باقی مانده نیز پر شود.

در چنین شرایطی که بسیاری از مراسم مذهبی در ایام ماه مبارک رمضان، برگزاری نماز جماعت و یا نماز جمعه، دید و بازدید‌ها و عبور و مرور‌های درون شهری تعطیل و یا محدود شده است، اما همچنان برخی صف‌ها جولان کرونا را دو چندان می‌کنند.

کافی است در این روز‌های ماه مبارک رمضان به درون شهر سری بزنیم تا متوجه شویم مردم برای خرید نان، این کالای اساسی به شدت با مشکل مواجه هستند. صف‌ها به قدری پر ازدحام است که کار به ایستادن در صف، پیش از باز شدن نانوایی و پخت نان کشیده شده است.

خرید نان یک معضل جدی در دوران کرونا!

یکی از شهروندان که منتظر باز شدن صف بود، گفت: روز گذشته حدود ساعت ۶ عصر به نانوایی آمدم، اما صف آنقدر طولانی بود که در نهایت نان به من نرسید و مجبور شدم از مغازه‌ها و با قیمت آزاد نان بخرم.

وی افزود: حدود یک ساعت و ربع در صف نان ایستادن و در نهایت دست خالی برگشتن مایه تأسف است؛ چرا نباید نانوایی‌ها مدیریت شوند؟

این شهروند بجنوردی تصریح کرد: گفته می‌شود به دید و بازدید و افطاری نروید که کرونا می‌گیرید؛ حال این سوال مطرح است که اگر یک فرد ۲ ساعت در صف نانوایی باشد کرونا نمی‌گیرد؟

یکی دیگر از شهروندان بجنوردی به خبرنگار مهر گفت: شلوغی صف‌های نانوایی قابل مشاهده است و نیازی نیست کسی آن را توصیف کند؛ اما با این شرایط نمی‌دانم چرا مسئولان آن را حل نمی‌کنند؟

وی افزود: روزانه باید حداقل یک ساعت از وقت خود را صرف نان خریدن کنیم؛ جدای از اینکه اگر نان را برای چند روز بخریم قابل استفاده نیست؛ اگر کسی تعداد زیادی نان بخواهد به دلیل شلوغی نمی‌تواند تهیه کند.

این شهروند خاطرنشان کرد: اگر مشکل نانوایی‌ها هستند باید با آن‌ها برخورد شود، اما اگر مشکل تأمین آرد است مسئولان این معضل را حل کنند.

ریشه مشکلات کجاست؟ / سهمیه آرد استان کجا می‌رود؟

اما مشکل کجاست و چرا صف‌ها روز به روز طولانی‌تر شده و آب نمی‌رود؟ مسئولان از تأمین آرد مورد نیاز و حتی برچیده شدن صف‌های نانوایی‌ها در ماه مبارک رمضان خبر داده بودند، اما اکنون چنین اتفاقی رقم نخورده است.

سید جلال موسوی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی در روز‌های پایانی سال گذشته اظهار کرد: سهم آرد نانوایی‌های استان فروردین ماه سال آتی نسبت به فرورین امسال ۱۰۰ تن افزوده شده است لذا در تأمین نان مورد نیاز مردم مشکلی نداریم.

وی افزود: شمار واحد‌های نانوایی در این استان زیاد و ۲ برابر میانگین کشوری است که این امر توجیه اقتصادی فعالیت این صنف را تحت شعاع قرار داده است.
موسوی بیان کرد: بالا بودن تعداد واحد‌های نانوایی در استان سبب شده تا نظارت‌ها بر فعالیت این صنف و کنترل بهداشتی این مکان‌ها تا حدی تحت شعاع قرار گیرد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: سرانه مصرف آرد و نان در این استان ۲ کیلوگرم بالاتر از میانگین کشوری است و مردم ما نان خورتر هستند.

سرانه آرد درست توزیع نشده است

اما حسین حاجی بی گلو، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در نشست خبری خود که روز قبل از ماه مبارک رمضان برگزار شد، اظهار کرد: در این حوزه بی نظمی‌هایی داریم که به اتحادیه‌ها باز می‌گردد لذا قصد داریم اختیارات اتحادیه نانوایی‌ها را افزایش دهیم.

وی افزود: سرانه آرد مرکز استان نسبت به برخی شهرستان‌ها کمتر است که باید اصلاح شود.

حاج بی گلو در انتها گفت: طبق تصمیمات اتخاذ شده ۱۰ درصد نانوایی‌های شهری باید تا ساعت ۱۰ شب پخت کنند تا صف نانوایی‌ها کاهش یابد.

نانوایی‌ها مقصرند؟ / نظارتی که باز هم نیست

با وجود اینکه سهمیه آرد اختصاصی به خراسان شمالی به نسبت میانگین کشور و استان‌های مجاور بیشتر است، باز هم صفوف نانوایی شلوغ هستند. موسوی، مدیرکل غله خراسان شمالی علت را تخلف نانوایی‌ها می‌داند و می‌گوید: مقدار آردی که در خراسان شمالی به ازای هر فرد طی یک ماه توزیع می‌شود دو کیلوگرم بیشتر از میانگین سهمیه کشوری اعلام شده است.

وی افزود: یکی از عللی که موجب شده تا سرانه مصرف آرد در این استان بالاتر برود و صف‌های نانوایی‌ها شلوغ‌تر شود آن است که نشت آرد در برخی از نانوایی‌ها وجود دارد.

وی اظهار کرد: این اداره کل طی سال گذشته حدود ۱۰۰ نانوایی متخلف را به اداره کل تعزیرات برای برخورد گزارش کرده است.

اختلاف قیمت شدید آرد یارانه‌ای و آرد صنوف را می‌توان یکی از علل خروج آرد از چرخه تولید نان دانست. اکنون قیمت یک کیسه آرد یارانه‌ای ۳۸ هزار تومان بوده در حالی که این میزان برای صنوف ۱۶۵ هزار تومان است. این اختلاف قیمت را می‌توان عامل اصلی شرایط نامساعد بازار آرد دانست.

موسوی، مدیرکل غله استان در خصوص این بازار ناهماهنگ می‌گوید: در ۱۵ روز ابتدایی فروردین ماه امسال ۱۵۰ تن آرد اضافه‌تر در میان نانوایی‌های استان توزیع شد، اما باز هم مشکلاتی همچون کسری وجود داشت.

در این بین نقش نهاد‌های نظارتی پر رنگ‌تر می‌شود. این نهاد‌ها کجا هستند و چه اقداماتی انجام می‌دهند؟

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان شمالی استفاده از نان برای دام، بالاتر بودن قیمت نان ضایعاتی و خرید بیش از مقدار میزان ثبت شده توسط نانوایی‌ها را از جمله علل کمبود آرد و نان در استان عنوان کرد و گفت: به هر نانوایی سهمیه مشخصی آرد برای پخت نان در مدت مشخصی داده می‌شود، اما اگر آن نانوایی با کسری آرد مواجه شود تخلف کرده و بر اساس قانون با آن برخورد می‌شود که هم جریمه خواهد شد و هم اینکه ملزم است تا آن آرد را از بازار آرد تهیه و پخت کند.

وی افزود:، اما اگر مشاهده کردیم که جریمه و برخورد‌ها بازدارنده نبود و موجب نارضایتی مردم شده است با هماهنگی‌هایی که صورت می‌گیرد، سهمیه آرد نانوایی کاهش و یا واحد تولیدی پلمپ می‌شود که در سال گذشته پلمپ چندین واحد نانوایی وجود داشت.

سیدالموسوی بیان کرد: طی سال گذشته یک سری از اعضای اتحادیه نانوایان دچار تخلفاتی شده بودند که با پیگیری‌های صورت گرفته از کار عزل شدند.

نکته قابل بیان آن است که بازگو کردن علل و مشکلات از زبان مسئولان دردی را دوا نخواهد کرد و مردم به دنبال اقداماتی هستند تا این مشکلات از بین برود؛ اقداماتی که تاکنون به ثمر ننشسته و همچنان مشکلات وجود دارد.

اقداماتی که پاسخگو نبود

اما حال باید چه کرد که شرایط به حالت عادی بازگشته و مردم از صف‌های طولانی نان رها شوند؟

مهرداد داوود زاده، معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی طی هفته گذشته از شروع اقداماتی برای حل مشکلات صف نان خبر داد.

وی در این خصوص گفت: یکی از عوامل ایجاد صف در نانوایی‌های استان، سوق یافتن نان یارانه‌ای به سوپری‌ها است که تلاش داریم تا با وارد کردن نان بسته بندی از سایر استان‌ها، به این مشکل خاتمه دهیم.

داودزاده بیان کرد: توزیع نان بسته‌بندی تولیدی شرکت‌های خارج استان در سوپری‌های این استان آغاز شده است و مشکل عرضه نان یارانه‌ای در این واحد‌های صنفی به مرور حل خواهد شد.

این مسئول تصریح کرد: در شهر‌ها ۱۰ درصد واحد‌های نانوایی و در روستا‌ها پنج درصد از این واحد‌ها مکلف به فعالیت به صورت کشیک شده‌اند.

گرانی محصولات دیگر عامل صف‌های جدید! / این چرخه ادامه دارد

وی با اشاره به اینکه تقاضا و مصرف میزان نان در استان افزایش یافته است خاطرنشان کرد: در این زمینه افزایش قیمت کالا‌های اساسی همچون برنج، مرغ و یا ماکارونی در سوق یافتن مردم به مصرف نان بیشتر بی تأثیر نبوده است.

ورای اینکه با اقدامات صورت گرفته همچنان مشکلات باقی است، مسئولان بار‌ها و بار‌ها در توجیه صف یک کالا، افزایش قیمت دیگر کالا‌ها را علت دانسته‌اند؛ به عنوان نمونه طی هفته‌های گذشته مسئولان استانی علت ایجاد صف مرغ را گران شدن دیگر کالا‌های مشابه مانند گوشت قرمز و ماهی عنوان کرده بودند که به نظر می‌رسد توجیه مناسبی برای مشکلات فعلی نیست.

اما شب گذشته محمد علی شجاعی، استاندار خراسان شمالی از فرماندارانش خواست تا خود به مشکلات نانوایی‌ها وارد شوند. حال باید دید چه اقدامات تازه‌ای در این حوزه رقم خواهد خورد تا مشکل صف نان حل شود؟

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون