کد خبر: ۲۶۷۱۹
۲۳:۳۳ -۲۶ فروردين ۱۴۰۰
تخم شربتی دانه گیاه ریحان است که به علت داشتن ترکیبات لعاب‌دار در داخل شربت استفاده می‌شود و به دلیل اینکه لعاب این دانه‌ها پس از جذب آب به صورت ژله‌ای درمی‌آید می‌تواند برای رفع عطش مورد استفاده قرار گیرد.

تخم شربتی

نشان تجارت - تخم شربتی دانه گیاه ریحان است که به علت داشتن ترکیبات لعاب‌دار در داخل شربت استفاده می‌شود و به دلیل اینکه لعاب این دانه‌ها پس از جذب آب به صورت ژله‌ای درمی‌آید می‌تواند برای رفع عطش مورد استفاده قرار گیرد. همین خاصیت تخم شربتی را به یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای رفع عطش در ماه رمضان تبدیل می‌کند.

دانه این گیاه سیاه و شفاف است و وقتی که در آب ریخته شود بر اثر جذب آب هاله‌ای لعاب دار دور آن را احاطه می‌کند. این دانه‌ها به علت داشتن ترکیبات موسیلاژی (لعاب‌دار) به صورت شربت درآب استفاده می‌شود.

این دانه‌های لعاب دار از آب درست شده، هیچ کالری ندارد و، چون آب جذب شده را به مدت طولانی داخل دانه‌ها و حتی درون بدن باقی نگه می‌دارد، باعث می‌شود که بدن احساس تشنگی نکند.

اگر شما تخم شربتی را با غذای خود بنوشید، خاصیت ژله بودن آن، باعث می‌شود که مواد نشاسته‌ای به تدریج شکر موجود در خود را آزاد کنند و به این ترتیب شما به طور تدریجی انرژی متعادل در طول روز خواهید داشت.

مزایای تخم شربتی برای روزه داران

خنک کننده و رفع عطش

تخم شربتی دارای خاصیت خنک کنندگی است که سبب کاهش دمای بدن، رفع عطش و درمان تب می‌شود به همین دلیل بهتر است به هنگام افطار در ماه روضان از این نوشیدنی استفاده نمایید تا در طول روز دچار تشنگی و عطش نشوید.

جلوگیری از گرسنگی

نوشیدن شربت تخم شربتی در ماه رمضان سبب جلوگیری از گرسنگی می‌شود، زیرا دانه‌های ژلاتینی تخم شربتی از آب درست شده، هیچ کالری ندارد و، چون آب آن به مدت طولانی داخل دانه‌ها حتی درون بدن باقی می‌ماند، باعث می‌شود که بدن احساس سیری کند.

تامین انرژی متعادل در طول روز

خوردن شربت تخم شربتی به همراه غذا در ماه رمضان سبب می‌شود مواد نشاسته‌ای به تدریج شکر موجود در خود را آزاد کنند و به این ترتیب شما به طور تدریجی انرژی متعادل در طول روز خواهید داشت.

تنظیم قند خون

آب لیمو ترش تازه و تخم شربتی یک نوشیدنی ساده و سالم است که باعث تنظیم میزان قند خون در ماه رمضان می‌شود. افراد دیابتی نیز برای کاهش قند خون خود باید یک قاشق تخم شربتی را خیس کرده با ۱ لیوان شیر و مقداری وانیل مخلوط کنند و بدون افزایش شکر بنوشند. این معجون انرژی زیادی تولید می‌کند بدون اینکه قند بدن را افزایش دهد.

جلوگیری از ناراحتی‌های معده

بسیاری از افراد در ماه رمضان دچار ورم معده و دیگر ناراحتی‌های معده می‌شوند. رژیم غذایی نادرست در ماه رمضان سبب سوزش و اسیدی شدن معده می‌شود. نوشیدن تخم شربتی به دلیل اثر خنک کنندگی و آرام بخشی برای درمان مشکلات معده مناسب است.

مسمومیت غذایی

تخم شربتی برای تصفیه درمان مسمومیت غذایی و پاک‌سازی روده است. تخم شربتی دارای خاصیت دیورتیک بوده، برای سلامت و سم زدایی کلیه‌ها مفید است و تهوع را درمان می‌کند.

از ورم معده و دیگر ناراحتی‌های معده جلوگیری می‌کند.

دارای مقدار فراوانی روغن امگا ۳ می‌باشد.

تخم شربتی برای تمام طول روز به شما انرژی فراوانی می‌بخشد.

تخم شربتی دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدانت می‌باشد که شما را جوان نگه می‌دارد.

تخم شربتی دارای مقدار فراوانی پروتئین و مقدار زیادی کلسیم می‌باشد.

دارای یک ماده معدنی به نام بورون است که باعث انتقال کلسیم به استخوان‌ها می‌شود.

همچنین تخم شربتی دارای مقدار زیادی پتاسیم و آهن می‌باشد.

تخم شربتی حاوی یکسری ترکیبات پلی فنولی و آنتی اکسیدانی مانند آنتوسیانین‌ها و بتاسیسترول است.

همچنین طبق برخی تحقیقات پیشگیری از دیابت نوع دو، سرطان و خاصیت ضد باکتریایی برای این گیاه گزارش شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون