کد خبر: ۲۳۷۸۸
۱۳:۴۹ -۰۳ اسفند ۱۳۹۹
توسعه پایدار زمانی اتفاق می‌افتد که تمام ابعاد توسعه دیده شده و مورد توجه قرار گیرند، استاندار سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب گفت: این همان رویه‌ای است که طی چند سال گذشته در چابهار مورد توجه و مطالعه قرار گرفته و با توسعه محدوده منطقه آزاد و الحاق شهر به منطقه آزاد، شکل اجرایی و عملیاتی به خود گرفته است.

منطقه آزاد چابهار

نشان تجارت - احمدعلی موهبتی، ضمن قدردانی از عملکرد سازمان منطقه آزاد در پیشبرد طرح توسعه محدوده در چابهار، گفت: ماحصل اقدامات و برنامه‌هایی که منطقه آزاد در پیش گرفته این است که امروز شاهد توسعه متوازن در چابهار هستیم. به این معنا که علاوه بر توسعه اقتصادی و تجاری، در چابهار توسعه فرهنگی و اجتماعی نیز در حال تحقق است. توسعه پایدار زمانی اتفاق می‌افتد که تمام ابعاد توسعه دیده شده و مورد توجه قرار گیرند. این همان رویه‌ای است که طی چند سال گذشته در چابهار مورد توجه و مطالعه قرار گرفته و با توسعه محدوده منطقه آزاد و الحاق شهر به منطقه آزاد، شکل اجرایی و عملیاتی به خود گرفته است.

موهبتی تاکید کرد: تغییر نگاه مردم چابهار به منطقه آزاد از جمله دستاورد‌های برجسته منطقه آزاد در سال گذشته است. چنانکه طی سال‌های مردم چابهار به هیچ عنوان نگاه مثبتی نسبت به منطقه آزاد نداشته و آن باری اضافی بر دوش شهر قلمداد می‌کردند. اما امروز و به واسطه خدمات و اقدامات منطقه آزاد در محدوده چابهار و همچنین مناطق همجوار، این نگاه تغییر کرده و منطقه آزاد به نوعی موتور توسعه شهر چابهار و همچنین مناطق همجوار شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به اینکه امروز در منطقه آزاد چابهار یک نگاه علمی و هدفمند وجود دارد، افزود: برای نخستین بار شاهد آن هستیم که برنامه‌های منطقه آزاد چابهار با توجه به اسناد بالادستی و اهداف اولیه‌ای منطقه آزاد تدوین و ترسیم می‌شود. چنانکه منطقه آزاد چابهار علاوه بر اینکه برای ۱۴ هزار هکتار محدوده برنامه جامع دارد، برای ۶۸ هزار هکتار محدوده جدید هم که به منطقه آزاد الحاق شده، نقشه راه مدون ترسیم کرده که در نهایت کل محدوده در مسیر توسعه همگام و همسو شوند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تاکید بر ظرفیت‌های تولیدی و صنعتی چابهار، افزود: دو دهه غفلت تاریخی نسبت به حوزه تولید و صنعت سبب شده بود که منطقه آزاد چابهار تنها روی مقوله تجارت برنامه داشته باشد و از صنعت عقب بیفتد. لیک طی ۵ سال گذشته یک جهش و چرخش در حوزه تولید و صنعت در چابهار رخ داده و چابهار در مسیر صنعتی شدن قرار گرفته است. حجم بالای پروژه‌های اجرا شده و در حال اجرا نویدبخش یک قطب صنعتی و تولیدی در تنها بندر اقیانوسی ایران است که به سهولت به بازار‌های جهانی دسترسی داشته و منبع ارزآوری و درآمدی پایدار برای اقتصاد ملی خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون