کد خبر: ۲۲۴۰۱
۱۲:۳۹ -۰۶ بهمن ۱۳۹۹
عسگری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای ورودی‌های بسیار سنگینی برای فروش کالا‌های بسته بندی مختلف از شرکت‌های تولیدی دریافت می‌کنند و این امر باعث شده تا هر شرکتی نتواند محصولات خود را در این فروشگاه عرضه کند.

فروشگاه های زنجیره ای

نشان تجارت - به تازگی برخی شرکت‌های بسته بندی تخم مرغ در تبانی با فروشگاه‌های زنجیره‌ای قیمت روی بسته بندی تخم مرغ را بیش از قیمت مصوب درج می‌کنند در همین راستا برنامه پارک شهر با حشمت الله عسگری معاون امور اقتصادی استانداری تهران گفتگو کرد.

معاون امور اقتصادی استانداری تهران با اشاره به اختلاف قیمت زیاد عمده فروشی تا قیمت فروش به خانواده‌ها گفت: مرغ باید با قیمت مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ به دست مردم برسد، ولی مرغ بشقابی با قیمت هر کیلو ۵۴ هزار و پانصد تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود و این قیمت بیش از دو برابر قیمت مصوب است.

وی درباره قیمت تخم مرغ خاطرنشان کرد: قیمت هر کیلو تخم مرغ فله‌ای ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان است و بسته بندی ۲۰ تایی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان قابل عرضه است، ولی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای این مبلغ در روز‌های گذشته ۴۸ هزار تومان بود و با برخورد‌های صورت گرفته به ۳۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است که باز هم با قیمت مصوب ۱۰ هزار تومان اختلاف قیمت دارد.

عسگری در ادامه تاکید کرد: بررسی‌های صورت گرفته در سازمان تنظیم بازار موید این امر است که هر کالایی که بسته بندی می‌شود به غیر از کالا‌هایی که در کارخانجات بسته بندی می‌شوند مشمول این عرضه قیمت هستند.

وی افزود: فروشگاه‌های زنجیره‌ای ورودی‌های بسیار سنگینی برای فروش کالا‌های بسته بندی مختلف از شرکت‌های تولیدی دریافت می‌کنند و این امر باعث شده تا هر شرکتی نتواند محصولات خود را برای فروش در این فروشگاه‌ها عرضه کند. در همین راستا فروشگاه‌ای زنجیره‌ای بر طبق نظرات خود قیمت درج شده روی کالا‌های بسته بندی را به شرکت‌های بسته بندی تحمیل می‌کنند. اگرچه قیمت پرداختی آن‌ها با قیمت روی بسته بندی متفاوت است و تبلیغات این کالا‌ها هم بر اساس همین تخفیف‌های کذایی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران با تاکید بر اینکه قیمت گذاری حبوبات هم همین مشکل را دارد اظهار داشت: با برگزاری جلسات متعدد در تنظیم بازار تصمیم گرفتیم کارگروهی متشکل از استانداری، وزارت صمت، وزارت جهاد، اتاق اصناف و بازرسی بر روی این موضوع تمرکز کنند تا به این موضوع ورودی قطعی داشته باشیم.

وی درباره تخم مرغ هم گفت: نهاده ۴۲۰۰ تومانی به مرغداران تحویل می‌دادیم، ولی هیچ تخم مرغی تحویل نمی‌گرفتیم. مصرف روزانه تخم مرغ استان تهران خدود ۳۶۰ تن است. در استان تهران حدود ۲۶۰ تن ظرفیت تولید روزانه داریم که فقط ۸۰ تن آن را به شبکه توزیع تحویل می‌دادند و بقیه آن به شرکت‌های بسته بندی با قیمت بالاتر تحویل می‌شد.

عسگری از قطع نهاده مرغدارانی که تخم مرغ تولیدی را به شبکه توزیع تحویل نمی‌دادند خبر داد و گفت: از روزی که نهاده‌ها قطع شده مقدار تخم مرغ تحویلی برای توزیع از ۸۰ به ۲۵۰ تن برسد. ضمن اینکه ما در تولید تخم مرغ از مهرماه حداقل در استان تهران کاهش نداریم. کاهش تولید در گوشت مرغ بود که موجب افزایش قیمت شده بود که با تلاش‌های صورت گرفته دوباره وضعیت به قیمت مصوب بازگشت.

وی با اشاره به ضعف طبیعی نظارت بر عملکرد اصناف گفت: بیش از ۴۰۰ هزار واحد صنفی در تهران وجود دارد. بخشی از نظارت توسط مردم انجام می‌شود و این تصور که تمامی واحد‌های صنفی توسط بازرس‌ها کنترل شوند درست نیست. کاهش یا تاخیر خرید از فروشگاه‌هایی که مشکل دارند باعث بهبود وضعیت می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران با تاکید بر اینکه واردات در مواقعی که تولید به قدر کافی وجود دارد کار منطقی نیست افزود: کنترل صادرات، گام اول اقدامات ما است. ولی با توجه به ثبات نرخ ارز در دوماه اخیر قیمت برخی نهاده‌های دامی مثل سویا کاهش پیدا کرده است که بی تاثیر بر کاهش قیمت محصول نهایی وابسته به ارز نیست. متغیر بودن نرخ ارز باعث ایجاد قیمت‌های مختلف برای محصولات می‌شود.

منبع: بازار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون