کد خبر: ۲۱۶۸۴
۱۴:۲۶ -۲۲ دی ۱۳۹۹
رئیس اتاق اصناف بجنورد خبر داد؛ پیگیری مشکلات صنفی از سوی رئیس قوه قضاییه و کمک ۸ میلیارد ریالی اصناف بجنورد به اقشار آسیب‌پذیر خراسان شمالی

مشکلات اصناف

نشان تجارت - در راستای پیگیری مشکلات اصناف طی چند هفته گذشته اقداماتی از جمله دیدار با حجت‌الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضاییه، دیدار با غلامرضا حسن پور، رئیس بسیج اصناف کشور و جمع آوری ۸ میلیارد ریال جهت امور خیریه و آزادی زندانیان غیر عمد داشته‌ایم.

مهدی امیدوار بیان کرد: در سفری که حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه به خراسان شمالی داشتند، مجموعه اتاق اصناف با ایشان دیدار کرد. در این دیدار، دریافت هزینه اضافی از صنوف مواد غذایی از سوی دفاتر خدمات سلامت و اختلاف بین وزارت صمت و وزارت بهداشت را مورد تاکید قرار دادیم.

به این صنوف تکلیف شده است که بابت خود اظهاری و خود کنترلی، با دفاتر خدمات سلامت قراردادی یک ساله امضا کنند و هزینه‌های سنگینی گاها تا یک میلیون تومان بپردازند. این در حالی است که طبق قانون نظام صنفی نباید هزینه‌های اضافی برگردن اصناف گذاشت و ماده ۱۲ قانون نظام صنفی نیز صراحتا شرایط عمومی و اختصاصی صدور پروانه کسب اعلام شده است. بنابراین از رئیس قوه قضاییه درخواست کردیم که از طریق بازرسی یا دادستان به این موضوع ورود کند.

وی افزود: بر اساس تبصره ۷ ماده ۷۲ دولت باید ۳۰درصد از مبلغ جرائم دریافتی را به اتاق اصناف ایران بازگرداند. در دیدار با حجت‌السلام رئیسی خواستیم تا دلیل اجرا نشدن این قانون از سوی قوه قضاییه رسیدگی شود. همچنین در خصوص ثبت شرکت‌ها نیز موردی را مطرح کردیم خواستار جلوگیری از برخوردهای سلیقه‌ای در حوزه ثبت شرکت‌ها و کسب و کارهای نوپا شدیم.

امیدوار گفت: همچنین در حوزه بسته‌های حمایتی نامناسب نیز مواردی را بیان کردیم و توجه ایشان را به عدم همکاری بانک‌ها در اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا نیز جلب کردیم.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان خراسان شمالی گفت: حجت‌الاسلام رئیسی قول پیگیری این موارد را دادند و پس از آن، از دفتر دادستان کشور با ما تماس گرفته شد که این نشان دهنده پیگیری همین مباحث است.

امیدوار در ادامه به دیدار با غلامرضا حسن‌پور، رئیس سازمان بسیج اصناف کشور طی هفته گذشته نیز اشاره کرد و گفت: با همراهی رئیس سازمان بسیج اصناف کشور که روز پنجشنبه در بجنورد حضور یافتند، دیداری از خانواده شهدای بسیج اصناف داشتیم و گزارشی از خیرین مرکز نیکوکاری شهدای اصناف بجنورد به ایشان ارائه دادیم.

بر اساس این گزارش، طی مدت یک ماه گذشته مبلغ ۸ میلیارد ریال از سوی خیرین مرکز نیکوکاری شهدای اصناف بجنورد جمع‌آوری شد که ۴ میلیارد ریال آن به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی برای آزادسازی زندانیان اختصاص یافت.

دو دستگاه به مبلغ ۲ میلیارد و ۷۰۰ ریال نیز تهیه و به بیمارستان امام حسن (ع) اهدا شد. همچنین یک میلیارد ریال بسته غذایی و معیشتی بین نیازمندان توزیع شد. در این شرایط سخت اقتصادی چنین اقدامات خیرانه‌ای ستودنی و قابل توجه است.

به گفته امیدوار، طبق آخرین آمار ۸۰ درصد کسبه خراسان شمالی مستاجر هستند و در چند ماهه اخیر بابت کرایه ملک با مشکلات زیادی روبرو بوده اند.

وی خاطر نشان کرد: تجربه ماه‌های گذشته نشان داد، بسیاری از مردم از مراسم‌های خانوادگی نمی‌گذرند و در خانه‌ها و باغ‌ها جشن عروسی می‌گیرند. حال اینکه باز بودن تالارها به اشتغال حدود ۸ شغل از جمله مزون‌داران، رستوران‌ها، عکاسان و فیلمرداران و … کمک می‌کند.

بنابراین پیشنهاد ما این است که در شهرهای نارنجی با ظرفیت ۳۰ درصد و وضع پروتکل‌های بهداشتی مناسب، امکان فعالیت تالارها وجود داشته باشد. در حال حاضر بجنورد وضعیت زرد دارد و امکان فعالیت تالارها فراهم شده اما ما تلاش داریم که بیش از ۳۰، ۴۰ درصد ظرفیت پر نشود.

امیدوار همچنین خبر داد: سردار ابوالقاسم چمن، فرمانده سپاه استان خراسان شمالی در حضور سردار حزنی، دبیر قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سردار حسن‌پور، رئیس بسیج اصناف کشور لوح تقدیری را به اتاق اصناف مرکز خراسان شمالی به منظور مدیریت بازار و کمترین تنش و مشکلات در سه ماهه اخیر با وجود تعطیلی بازار اهدا کرد.

رئیس اتاق اصناف بجنورد گفت: درباره فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز گشت‌های اتاق اصناف و سازمان صمت همه روزه به تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای نظارت دارند تا قیمت‌ها و تخفیف‌ها واقعی باشد. چند پرونده تخلف هم در این باره تشکیل شده است و در دست بررسی است و ما با حضور در جلسات ستاد کرونا پیگیر جدی مطالبات اصناف هستیم.

منبع: اتاق اصناف ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه چهارم بهمن ۹۹
شاخص کل به کانال ۱.۲ میلیونی بازگشت
نرخ تورم دستوری توسط مرکز آمار منتشر شد
تورم سالانه خوراکی‌ها به ۶۰ درصد رسید
گوناگون