کد خبر: ۱۹۴۹۳
۱۲:۵۹ -۲۶ شهريور ۱۳۹۹
محمدحسن آصفری:
آن‌طور که رییس‌جمهوری مطرح کرده است این دولت قصد دارد در آخرین سال فعالیت خود برق مجانی را نیز به لیست کارهای انجام‌شده اضافه کند، اما مشترکان بدانند که مزایای برق رایگان یا همان برق مجانی تنها به کم‌مصرف‌ها می‌رسد.

نشان تجارت - محمد آیتی: آن‌طور که رییس‌جمهوری مطرح کرده است این دولت قصد دارد در آخرین سال فعالیت خود برق مجانی را نیز به لیست کارهای انجام‌شده اضافه کند، اما مشترکان بدانند که مزایای برق رایگان یا همان برق مجانی تنها به کم‌مصرف‌ها می‌رسد.

تعداد مشترکان برق خانگی در ایران ۲۹ میلیون و پانصد هزار نفر است که هشت میلیون و پانصد هزار کم‌مصرف، ۱۶.۶ میلیون خوش‌مصرف و ۴.۵ میلیون پرمصرف هستند. الگوی مصرف در ماه‌های گرم ۱۰۰، در ماه‌های عادی ۸۰ و برای مناطق گرمسیری ایران از ۱۵۰ تا ۴۰۰ کیلووات ساعت در ماه متغیر است.

در همین رابطه تقی‌زاده‌خامسی، معاون وزیر نیرو اعلام کرده ۸.۵ میلیون مشترک کم‌مصرف حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را پوشش می‌دهند و قبض خود را از دو ماه دیگر «صفر» دریافت می‌کنند، این پاداش به همه اقشار جامعه تعلق می‌گیرد و ارتباطی به محل زندگی و طبقات اجتماعی ندارد و ملاک تنها مصرف کمتر است. قبض مشترکان خوش‌مصرف تغییری نخواهد کرد؛ مگر اینکه به گروه کم‌مصرف‌ها بپیوندند و مانند آن‌ها پاداش بگیرند.

به گفته وی گروه پرمصرف‌ها نیز هشت ماه فرصت دارند تا با کاهش مصرف در گروه خوش‌مصرف‌ها قرار گیرند و به‌طور قطع قبض آن‌ها کاهش قابل توجه خواهد یافت وگرنه ۱۰ درصد جریمه خواهند شد.

محمدحسن آصفری نماینده اراک در مجلس یازدهم در خصوص این تصمیم دولت گفت: متاسفانه سیاست‌های تشویقی در کشور ما بسیار ضعیف است در حالی که اگر به این موضوع در همه بخش‌ها توجه شود بسیاری از امور نظم و نسق می‌گیرد.

وی افزود: من با اینکه خانواده‌ها را تشویق به کم‌مصرف‌کردن حامل‌های انرژی کنیم و به پاس این همکاری به آن‌ها پاداش دهیم، موافقم. این صداقت و تعامل به نفع کشور است و اگر این‌طور نباشد برخی افراد به‌فکر دورزدن قانون می‌افتند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه عده‌ای از مردم با پنل‌های خورشیدی، برق تولید می‌کنند و دولت از آن‌ها می‌خرد تا در اختیار دیگران بگذارد، کاری بسیار ارزشمند است و تا حد زیادی هزینه‌های کشور را مخصوصاً در بخش ایجاد نیروگاه‌های برقی کم می‌کند.

آصفری اظهار داشت: تشویق مردم به کم‌مصرف‌کردن یک کار بزرگ فرهنگی است، یعنی افراد باید حس کنند که این کارشان می‌تواند به اقتصاد کشور کمک شایانی کند، حال چه بهتر برای اینکه این فرهنگ جا بیفتد، دولتمردان به این افراد پاداش هم بدهد.

نماینده اراک در ادامه عنوان کرد: مصرف برق برخی افراد به اندازه نصف مصرف برق کل یک روستای چندخانواده‌ای است. این روند اصلاً عادلانه نیست و باید به‌خاطر خدمت‌رسانی به همه مردم، جلوی این رویه‌ها گرفته شود.

وی در واکنش به اینکه گویا دولت برای ارائه این طرح با مجلس هماهنگی نداشته است، گفت: این طرح کار بسیار درستی است، اما باید مجلس در جریان کم و کیف آن باشد و به نوعی دولت هماهنگ‌های لازم را با مجلس انجام دهد. بدون شک ما در این رابطه آمادگی هر همکاری با دولت را داریم چون می‌دانیم این تلاش‌ها به رضایت عمومی جامعه کمک خواهد کرد. از طرفی دولت اگر می‌خواهد این طرح را عملیاتی کند حتماً باید در بودجه سال 1399 اصلاحیه بیاورد و در بودجه سال 1400 هم این موضوع را درنظر بگیرد تا نمایندگان آن را تصویب کنند.

منبع: روزنو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون