کد خبر: ۵۴۰۱۰
۱۲:۵۳ -۱۱ تير ۱۴۰۳

یک پیشبینی هولناک از قیمت دلار با آمدن جلیلی

کارشناس ارز گفت: ما همین الان ۵۰ درصد تورم داریم که به مرور بازار ارز را به سمت بالا می‌برد. تندرو‌ها روند افزایش نرخ ارز با ۵۰ درصد تورم تشدید می‌کنند.

یک پیشبینی هولناک از قیمت دلار با آمدن جلیلی

نشان تجارت - میثم رادپور، کارشناس ارز، درباره تأثیر قدرت گرفتن تندرو‌ها بر افزایش شدید قیمت ارز گفت: تندرو‌ها خبر خوبی برای بازار نیستند. تجربه ثابت کرده این طیف ریسک‌های جدی به بازار ارز وارد می‌کنند. نباید فراموش کنیم نرخ پایه بازار ارز و منشأ اصلی افزایش نرخ ارز، سیاست خارجی کشور است. به هر ترتیب حضور یک رئیس جمهور تندرو، ریسک‌های بازار و افزایش قیمت را به سرعت و شدت بیشتری نشان می‌دهد. ما همین الان ۵۰ درصد تورم داریم که به مرور بازار ارز را به سمت بالا می‌برد. تندرو‌ها روند افزایش نرخ ارز با ۵۰ درصد تورم تشدید می‌کنند.

وی در ادامه در رابطه با میزان نوسان نرخ ارز در کوتاه مدت با قدرت گرفتن تندرو‌ها بیان کرد: جابه جایی نرخ ارز با تندرو‌ها در آغاز و روند پیش رو به صورت عددی مشخص نیست. شما می‌توانید تورم دولت رئیسی را در سه سال محاسبه کنید، همین عدد را ضرب در هشت سال آینده با تندرو‌ها کنید. نوسانات نرخ ارز با قدرت خرید فاصله بیشتری می‌یابد و حضور تندرو‌ها تورم را بیش از همین مقداری کند که وجود دارد. سیاست‌های اقتصادی و سیاست خارجی تندروها، تأثیر مستقیم خود را بر تورم می‌گذارد. خوش آمد بازار به تندرو‌ها را باید با در نظر گرفتن تورم سنجید.

او افزود: در دوازده سال گذشته قیمت ارز و تورم با هم بالا رفته‌اند؛ طبق آمار مرکز آمار، ارقام نجومی دلار اصلاً از ما دور نیست. دلار اگر دو بار ۵۰ درصد تورم بخورد به بالای صد هزار تومان می‌رسد. دولت فعلی اگر هشت سال می‌ماند، دلار به ۶۳۰ هزار تومان می‌رسید. بازار ارز در هر حال رو به افزایش قیمت دارد.

رادپور درباره ظهور اعداد نجومی در دلار گفت: این اعداد اصلاً نجومی نیست و خیلی هم نزدیک است. الان هم ۷ برابر شدن دلار اعداد ۲۰۰ هزار تومان را نشان می‌دهد. ما هنوز به قیمت‌های بالا عادت نکردیم و جامعه با اعداد دیگری مواجه می‌شوند. اگر تندرو‌ها بیش از این سیاست‌هایشان ادامه داشته باشد، ریال از ارزش خالی می‌شود و به جمع پول‌های منقرض شده می‌پیوندد. البته این بقا به خاطر حضور نفت است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون