کد خبر: ۵۳۸۶۶
۱۲:۵۱ -۰۳ تير ۱۴۰۳

واکنش ظریف به ماجرای درگیری در کاشان: کدامیک از شما با شرمندگی به خانه می‌روید؟

ظریف گفت: دکتر پزشکیان دنبال هرج و مرج، تنش و جنجالی نیست. این‌هایی که سخنرانی‌ها را به هم می‌زنند از ستاد‌های دیگر هستند.

واکنش ظریف به ماجرای درگیری در کاشان: کدامیک از شما با شرمندگی به خانه می‌روید؟

نشان تجارت - محمد جواد ظریف وزیر سابق امور خارجه در کلاب هاوس ایران من گفت: برخی می‌گویند، چون انتخابات‌های قبلی را تحریم کردیم، به پزشکیان اجازه ورود داده شد؛ اینگونه نیست.

به گزارش جماران، اهم اظهارات ظریف را بخوانید.

فکر نکنیم همه محاسبات صاحبان قدرت درست است. آمریکا هم در حمله به عراق و افغانستان بعد از ۲۰ سال محاسباتش غلط بود و خروجش از افغانستان را از طالبان گدایی کرد.

پس (تحریمی ها) برای خودشان نوشابه باز نکنند! تحریم انتخابات به جایی نرسید و ترکیب مجلس را به جایی رساند که من نمی‌توانم با آن کار کنم. البته شاید خیلی‌ها بتوانند کار کنند، اما من ویژگی‌هایی دارم که به دلیل آن‌ها بود که کاندیدا نشدم.

تحریم، این پیام را به خارجی‌ها می‌دهد که دیگر حمایت خارجی ندارند. این‌عدم حمایت هم باعث نمی‌شود کسانی که در خارج هستند با سلام و صلوات بیایند؛ آن‌ها ابزار فشار هستند.

تحریم انتخابات باعث نمی‌شود منجی به ایران بیاید. عربستان هم دید که بعد از آرامکو آمریکا به دادش نرسید؛ این خاصیت جهان پساقطبی است. من در حال نگارش کتابی در این زمینه هستم. البته دوستان اندیشمندی هم هستند که مخالف دیدگاه من هستند.

تحریم انتخابات باعث می‌شوند آن‌ها ببینند می‌توانند تحریم را به ما تحمیل کنند.

به کسانی که سخنرانی مرا در کاشان به هم زدند گفتم کدامیک از شما با شرمندگی به خانه می‌روید؟

تحریم انتخابات باعث حاکم شدن خالص سازان می‌شود تا عده دیگری را خانه‌نشین کنند.

وقتی فرد سالمی به میدان آمده چرا تحریم کنیم؟! شما می‌گوید ۵ درصد اثر دارد؟! حتی اگر اینگونه هم باشد بهتر از صفر درصد یا بدتر شدن وضعیت است.

در مورد برجام هم گفتم که به برجام نمره ۱۰۰ ندهید؛ نمره ۵ دهید! بیایبد همین ۵ درصد را تبدیل به دستاورد نقد کنید. اما این کار را نکردیم.

پس اگر فرض می‌کنیم با تحریم پیامی را به کسی می‌دهیم، ببینیم که چه چیزی را به دست می‌آوریم؟ جز اینکه همان کسانی که از آن‌ها دلخور هستید ۴ سال یا ۸ سال -یا با توجه به تحولات سال‌های اخیر حتی بیشتر-حاکم شوند؟!

دکتر پزشکیان دنبال هرج و مرج، تنش و جنجالی نیست. این‌هایی که سخنرانی‌ها را به هم می‌زنند از ستاد‌های دیگر هستند.

هراس‌افکنی یک بازی است و می‌گویند ظریف گفته ۹ تیر پزشکیان رئیس جمهور است. بله من ابراز امیدواری کردم، اما به این معنا نیست که اگر نشود به خیابان می‌ریزیم. فتنه را آن‌هایی درست می‌کنند که این توییت‌ها را می‌زنند.

من عضو هیچ ستادی نیستم و با توجه به فرصتی که شکل گرفته وارد صحنه شدم. هیچ آرزویی جز اینکه «استاد تمام» شوم ندارم و دنبال هیچ پست و مقامی نیستم.

ارسال نظرات
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون