کد خبر: ۵۳۸۳۲
۰۴:۰۰ -۰۲ تير ۱۴۰۳

چرا وعده زاکانی درباره یارانه طلا خطرناک است؟

فضای انتخاباتی کشور این روز‌ها با وعده‌های عجیب برخی از نامزد‌های ریاست جمهوری روبرو شده است. علیرضا زاکانی یکی از افرادی است که وعده عجیب و خظرناکی را مطرح کرده که به گفته کارشناسان، نه تنها سازنده نیست بلکه غیرقابل اجراست. زاکانی گفته است که به هر خانواده سه نفره معادل اعتبار ۲۰ گرم طلا در سال یارانه داده می‌شود.

چرا وعده زاکانی درباره یارانه طلا خطرناک است؟

نشان تجارت - اکبر ترکان، فعال اقتصادی و سیاستمدار کهنه‌کار ایرانی در مناظره‌ای با حجت عبدالملکی که از قضای روزگار روزی هم بر مسند وزارت تکیه زده بود، یک جمله طلایی را بر زبان آورد که این روز‌ها کاربرد زیادی دارد؛ «عدد نمی‌شناسید!»

مناظره مرحوم ترکان با عبدالملکی، حکایت این روز‌های مناظرات انتخاباتی و اظهارات عجیب و غریب برخی کاندیدا‌ها درباره وعده‌هاست.

یکی از این وعده‌ها درباره یارانه‌هاست؛ آنجا که علیرضا زاکانی مدعی شد، به هر خانوار بالغ بر ۲۰ گرم یارانه در قالب طلا خواهد داد. آن طور که بررسی اعداد و ارقام نشان می‌دهد، در صورتی که هر خانوار ایرانی به طور استاندارد، بالغ بر ۳.۳ نفر و جمعیت ایران ۸۸ میلیون نفر فرض شود، دست کم ۲۶.۶ میلیون خانوار در کشور وجود دارد.

در صورتی که هر کدام از این خانوار‌ها ۲۰ گرم طلا دریافت کند، کشور سالانه نیازمند ۵۳۲ تن طلاست؛ این در حالی‌ست که ایران سالانه تنها هشت تن تا ۹.۸ تن طلا تولید می‌کند و برای تامین ۵۳۲ تن طلا، محتاج واردات طلا از کشور‌های دیگر خواهد بود! حتی اگر تاکید شهردار تهران بر اعتبار طلاست و نه طلای فیزیکی، باز هم باید توجه داشت که هر اعتبار نیازمند پشتوانه است! پشتوانه‌ای که در کشور وجود ندارد و زنگ خطر واردات و ضربه اقتصادی جدیدی را به صدا درمی‌آورد.

به این ترتیب شاید بد نباشد که سوال مرحوم ترکان دوباره تکرار شود؛ آیا زاکانی عدد‌ها را نمی‌شناسد؟ واردات طلا، منافع چه کسانی را تامین می‌کند؟

ارسال نظرات
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون