کد خبر: ۵۳۴۸۵
۰۸:۰۰ -۱۴ خرداد ۱۴۰۳

گسترش چتر حمایتی شهید رئیسی بر محرومان

دولت سیزدهم با افزایش ۲۳ درصدی اعتبارات بخش رفاهی در سال جاری، چتر حمایتی خود از اقشار ضعیف، مددجویان و بازنشستگان را گسترده‌تر کرد.

گسترش چتر حمایتی شهید رئیسی بر محرومان

نشان تجارت - دولت آیت‌الله شهید سید ابراهیم رییسی در سال جاری برنامه‌های گسترده‌ای را در راستای عدالت اجتماعی، افزایش رفاه، کاهش فقر و افزایش دسترسی اقشار ضعیف جامعه به منابع عمومی در دستور کار قرار داده است. محور این برنامه ها هم اختصاص بودجه جهت تحقق اهداف بود.

سازمان برنامه و بودجه در سال ۱۴۰۳ اقداماتی همچون افزایش ۲۳ درصدی اعتبارات بخش رفاهی نسبت به سال قبل، رشد ۲۹ درصدی اعتبارات بخش درمان، افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان از طریق رشد ۱ درصدی مالیات بر ارزش افزوده را انجام داده است که در طول سال جاری اجرایی خواهد شد.

افزایش ۲۰ درصدی نهادهای حمایتی

حمایت از اقشار محروم و آسیب پذیر با هدف افزایش کرامت انسانی و عدالت توزیعی، در تعامل با نهادهای مربوطه نسبت به سال قبل به طور میانگین ۲۰ درصد افزایش داشت.

از سوی دیگر اعتبارات بخش رفاهی نسبت به سال قبل ۲۳ درصد رشد داشت. رشد ۱۲ هزار میلیارد تومانی بودجه بنیاد شهید، افزایش ۶۰۰۰ میلیارد تومانی بودجه بهزیستی و رشد ۳۱۰۰ میلیارد تومانی بودجه کمیته امداد از کارهای خوبی بود که در قالب بودجه ۱۴۰۳ صورت گرفته است.

اختصاص بودجه برای طرح‌های آبرسانی

دسترسی به آب آشامیدنی به عنوان یکی از اهداف توسعه در بودجه ۱۴۰۳ به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است. افزایش ۷۳ درصدی طرح‌های تامین آب و آبرسانی به شهرها و روستاها، رشد  ۷۳ درصدی طرح‌های ساخت سد و انتقال آب شرب و افزایش ۶۰ درصدی طرح‌های حاکمیتی بخش آب شامل آبخیزداری، تهیه ابزارها و... در این زمینه صورت گرفت.

در سال جاری اعتبار طرح‌های تامین آب و آبرسانی به شهرها و روستا به ۲۲ هزار و ۴۰۳ میلیارد تومان رشد یافته که نسبت به سال گذشته ۷۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اعتبارات بخش درمان

افزایش سلامت و بهداشت عمومی از طریق اجرای طرح‌های متعدد با فراهم ساختن زیرساخت‌های تامین مالی مناسب آن و با همکاری و تعامل دستگاه های ذیربط در سال ۱۴۰۳ تصویب شد.

داوود منظور ـ رییس سازمان برنامه و بودجه در روزهای اخیر افزایش ۲۹ درصدی کل اعتبارات بخش درمان نسبت به سال گذشته، جذب ۲۵ هزار نیروی جدید برای مراکز درمانی و جذب ۱۸۰۰ نفر هیات علمی حوزه بهداشت و درمان را از بخش‌های مهم سلامت و بهداشت در بودجه امسال عنوان کرد.

سهم بازنشستگان از بودجه ۱۴۰۳

تامین آتیه بازنشستگان و شاغلان کشور در سال ۱۴۰۳ با تصویب ردیف بودجه ۱۱.۷ هزار میلیارد تومانی و تبصره ۱۳۰ هزار میلیارد تومان تادیه بدهی‌های گذشته لحاظ شده است.

در راستا کمک به اقشار پایین از جمله مددجویان نهادهای حمایتی نیز دولت اقدامات خوبی انجام داده است. ایجاد یک ردیف مستقل برای اجرای قانون حمایت از توان‌یاب‌ها با اعتبار ۱۳هزار میلیارد تومانی و افزایش مستمری مددجویان به میزان ۳۰ درصد از جمله این کارها است.

ساخت مسکن برای خانواده‌های دارای دو معلول در بسیاری از شهرهای کشور با همکاری دستگاه‌های مختلف در حال انجام است که تاکنون بیش از ۱۴ هزار واحد تحویل داده شده است.

هم‌چنین در سال جاری حداقل حقوق مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با افزایش ۳۰ درصد از ۷۶۴ هزار تومان به ۹۹۳ هزار تومان افزایش یافت. این در حالی است که میزان رشد حقوق کارکنان دولت ۲۰ درصد بود. با افزایش ۳۰ درصدی مستمری خانوارهای یک نفره تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ماهیانه ۹۹۳ هزار و ۷۲۰ تومان، دو نفره یک میلیون و ۴۱۹ هزار و ۶۰۰ تومان، سه نفره یک میلیون و ۹۸۷ هزار و ۴۴۰ تومان، چهار نفره دو میلیون و ۵۵۵ هزار و ۲۸۰ تومان و خانواده پنج نفره و بالاتر سه میلیون و ۱۲۳ هزار و ۱۲۰ تومان دریافت خواهند کرد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار
گوناگون