کد خبر: ۵۰۹۷۷
۰۶:۰۰ -۳۰ بهمن ۱۴۰۲
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نوع جدیدی از درمان سرطان را برای مقابله با انواع تهاجمی سرطان پوست ملانوما تأیید کرد.

داروی جدید سرطان پوست تایید شد

نشان تجارت - شرکت آمریکایی Iovance Biotherapeutics توانست تأییدیه داروی Amtagvi را برای درمان سرطان ملانوما دریافت کند. این دارو نوعی درمان TIL یا لنفوسیت‌های نفوذی به تومور است و باعث افزایش تعداد سلول‌های ایمنی در داخل تومور‌ها می‌شود.

این نخستین بار است که FDA یک روش سلول‌درمانی را برای درمان تومور‌های سخت تأیید می‌کند. براساس نتایج کارآزمایی بالینی فاز ۲ بود که این دارو تأییدیه دریافت کرد. این شرکت درحال انجام یک آزمایش فاز ۳ با مقیاس بزرگ‌تر برای تأیید مزایای این دارو است. درحال‌حاضر قیمت این نوع درمان ۵۱۵ هزار دلار (بدون احتساب بیمه) برای هر بیمار است.

داروی Amtagvi و درمان سرطان ملانوما

به گفته انجمن سرطان آمریکا، ملانوما زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های پوستی که رنگدانه تولید می‌کنند، شروع به رشد غیرقابل کنترل کنند. یکی از عواملی که باعث این سرطان می‌شود، قرارگرفتن در معرض نور فرابنفش خورشید است. درمان این تومور با تشخیص زودهنگام آسان است. اما اگر به‌موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، ملانوما می‌تواند به‌سرعت به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند.

داروی Amtagvi برای مبارزه با اشکال پیشرفته ملانوما و با استخراج و تکثیر سلول‌های T در تومور بیمار طراحی شده است. سلول‌های T بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. درحالی‌که آن‌ها معمولاً می‌توانند به مبارزه با سرطان کمک کنند، اما در تومور‌ها ناکارآمد می‌شوند.

اگرچه به Amtagvi چراغ سبز داده شد، اما شرکت Iovance Biotherapeutics گفته که درحال انجام یک آزمایش اضافی برای تأیید اثربخشی این درمان است.

ملانوما تنها یک درصد از کل موارد سرطان پوست را تشکیل می‌دهد، اما طبق گفته FDA، نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این سرطان بالاست. انجمن سرطان آمریکا تخمین می‌زند که در سال ۲۰۲۴، حدود ۱۰۰ هزار مورد جدید ملانوما تشخیص داده می‌شود که حدود ۸۰۰۰ نفر آن‌ها بر اثر این سرطان جان خود را از دست می‌دهند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون