کد خبر: ۵۰۵۵۵
۲۳:۰۰ -۱۵ بهمن ۱۴۰۲
خبر مهم رییس کل بانک مرکزی
رییس کل بانک مرکزی از پیش فروش ارز خبر داد.

پیش‌فروش دلار در راه است؟

نشان تجارت - محمدرضا فرزین، رییس کل بانک مرکزی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران گفت: از ابتدای سال تمرکز را بر تثبیت شاخص‌های اقتصاد کلان گذاشتیم تا اقتصاد قابل پیش بینی باشد. تلاش مان این بوده که نرخ ارز را در بازار غیررسمی تثبیت کنیم.

وی افزود: با تشکیل مرکز مبادله به دنبال این بودیم که به یک نرخ ارز باثبات برسیم و آخرین عددی که در مرکز مبادله عرضه کردیم ۹۵ میلیارد دلار بوده که ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته و ۶۰ درصد بیشتر از ۴ سال گذشته بوده است.

رییس کل بانک مرکزی گفت: در چند هفته گذشته به دلیل تلاطمات سیاسی نرخ ارز رشد کرد و گفته بودیم که با پایان این تلاطم، رشد ارز تمام می‌شود که شد و روند کاهشی هم شروع شده است.

فرزین افزود: به زودی ارز را پیش‌فروش خواهیم کرد تا اطمینان خاطر را در مورد نرخ ارز به وجود بیاوریم. 


بیشتر بخوانید: سقف مبلغ کارت به کارت ماهانه محدود شد


وی گفت: سیاست مهار نقدینگی و رشد پایه پولی رل دنبال می‌کنیم و طبیعی است که در بین برای برخی واحد‌های تولیدی مشکل ایجاد شود.

رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: برخی پروژه‌ها تامین مالی نمی‌شود، در دنیا اینطور نیست که تامین مالی فقط بر گردن بانک باشد. تمرکز صرف بر نظام بانکی می‌تواند آثار تورمی داشته باشد.

وی اضافه کرد: سال آینده سیاست اصلاح نظام بانکی را دنبال خواهیم کرد، امسال دو موسسه را منحل کردیم و یک موسسه دیگر هم منحل خواهد شد. ۸ بانک را در جهت اصلاح قرار دادیم و اگر اصلاح نشوند مورد برخورد قرار خواهند گرفت.

فرزین گفت: سال آینده می‌توانیم ارز بیش‌تری را در خدمت تولید کشور قرار دهیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون