کد خبر: ۴۸۲۴۵
۰۹:۴۴ -۲۵ مرداد ۱۴۰۲

موج جدید ریزش قیمت طلا و سکه/ طلا در آستانه اربعین ارزان می‌شود؟

قیمت سکه و طلا در حالی با موج جدید کاهش قیمت دلار وارد فاز کاهشی شده که ابراهیم محمدولی، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید: به دلیل در پیش بودن اربعین شاهد کاهش تقاضا و به تبع آن کاهش قیمت سکه و طلا در بازار هستیم.

قیمت سکه و دلار

نشان تجارت - قیمت سکه روز سه شنبه با بازگشایی بازار‌ها کاهشی شد و در ادامه روز نیز  انتشار اخبار سیاسی و سیگنال کاهشی به قیمت دلار، موجب عقب نشینی قیمت سکه و طلا در بازار شد.

آخرین قیمت انواع سکه در بازار

قیمت‌ها در بازار طلا و سکه روز سه شنبه ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۲ نوسان محدودی را ثبت کرد؛ به طوری که قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار با افزایش ۵ هزار تومانی به ۲ میلیون و ۳۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

به گزارش اقتصاد ۲۴، قیمت سکه امامی هم امروز با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی تا لحظه تنظیم این خبر به مرز ۲۸ میلیون تومانی رسید که بار‌ها در چند ماهه اخیر لمس شده است.

ربع سکه هم از موج کاهشی مصون نماند و با کاهش ۵۰ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید تا در آستانه ریزش به کانال ۹ میلیونی قرار گیرد.

موج کاهشی در بازار طلا و سکه تا کی ادامه دارد؟

«ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه ادامه دار است؟» ابراهیم محمدولی، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در این مورد به اقتصاد ۲۴ گفت: نوسان قیمت‌ها در بازار طلا و سکه در یکی، دو روز اخیر افزایش یافته و روزی کاهشی و روز بعد افزایشی بوده است.

وی با اشاره به کاهش قیمت اونس جهانی در چند روز متوالی و تاثیر آن بر قیمت طلای داخلی گفت: اونس جهانی در روز‌های اخیر دچار نوسان کاهشی شده و کاهش همزمان آن با قیمت دلار موجب قرار گرفتن قیمت طلا و سکه در مسیر ریزشی شده است.

عقبگرد قیمت سکه و طلا در سایه توافق ایران و آمریکا

به گفته رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، هرچند عصر روز دوشنبه شاهد افزایش قیمت سکه و طلا بودیم، ولی این افزایش در حد یکی، دو درصد بود و قادر به ایجاد موج افزایشی در بازار نبود. به عبارتی افزایش چشمگیری را در قیمت‌ها رقم نزد.

محمدولی ادامه داد: در یک ماهه اخیر شاهد نوسان ملایم قیمت سکه و طلا در بازار هستیم. انتظار داریم با توجه به اخبار توافق و آزادسازی دلار‌های بلوکه شده، آرامش بیشتری در بازار ارز و به تبع آن بازار طلا و سکه حکمفرما باشد.

پیش بینی قیمت سکه در آستانه اربعین

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه آیا در آستانه اربعین بازهم قیمت طلا و سکه کاهشی می‌شود؟ گفت: این انتظار را داریم. امیدواریم مسئولان اقتصادی کشور با مدیریت بازار دلار و ارز، در مسیر ثبات بازار‌ها قدم بردارند.

محمدولی افزود: در حال حاضر با توجه به قرار گرفتن در ماه‌های محرم و صفر، سایه رکود و کاهش تقاضا بر بازار سکه و طلا سنگینی می‌کند. تقاضای سکه و طلا در دهه اول محرم و در آستانه اربعین کاهش می‌یابد و این کاهش تقاضا به خصوص در مورد قیمت سکه محسوس‌تر است، زیرا تاثیر بیشتری بر قیمت سکه دارد.

کاهش تقاضای سکه و طلا در آستانه اربعین

«به شرطی قیمت طلا و سکه پس از ماه‌های محرم و صفر افزایشی نخواهد شد که آرامش در بازار ارز و دلار حاکم شود؛ اما اگر حادثه غیرمترقبه‌ای در بحث اقتصادی یا سیاسی بیفتد قیمت‌ها قطعا تغییر جهت خواهند داد.» رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان این مطلب به اقتصاد ۲۴ گفت: آرامش فعلی در بازار طلا و سکه به شرطی ادامه دار است که بازار دلار و ارز بتواند تقاضای بازار را تامین و انتظارات مردم را برآورده کند.

محمدولی ادامه داد: این در حالی است که نوسان‌های یک یا دو درصدی در قیمت دلار و ارز تاثیر چندانی بر قیمت طلا و سکه ندارد.

ربع سکه بخریم یا سکه امامی؟

به گفته رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، افزایش تقاضا به طور مستقیم موجب گرانی سکه می‌شود؛ این در حالی است که این عامل تاثیری بر قیمت طلا ندارد. گاهی افزایش تقاضای سکه موجب می‌شود عرضه نتواند آن را در همان ساعت یا نصف روز تامین کند؛ به همین دلیل قیمت سکه به سرعت افزایشی خواهد شد؛ اما اگر عرضه پاسخگوی تقاضا باشد، قیمت طلا و سکه هم جهت حرکت خواهند کرد.

محمدولی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین نسبت قیمت سکه و طلا به دلیل تاثیرگذاری تقاضا متفاوت است؛ به طوری که عامل تقاضا در سکه اثر آنی دارد؛ اما در طلا به اندازه سکه اثرگذار نیست. این در حالی است که بیشترین تقاضا در میان قطعات سکه به ربع سکه اختصاص دارد، زیرا با توجه به قدرت خرید مردم، ربع سکه محبوبیت بیشتری دارد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار
گوناگون