کد خبر: ۴۶۹۲۱
۲۰:۳۰ -۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۲

تعیین تکلیف رتبه‌بندی معلمان تا پایان اردیبهشت

سرپرست وزارت آموزش و پرورش خطاب به مدیران مدارس گفت: مدرسه را برای تربیت، نجات دهید. یکی از راهبرد‌های اساسی ما بازگشت به جایگاه سترگ مدرسه به عنوان کانون اصلی تربیت است. راهبرد دوم عدالت است. به کمک شما به دغدغه والدین مبنی بر اینکه «فرزندم را به کدام مدرسه بفرستم؟» پایان خواهیم داد.
رتبه بندی معلمان
نشان تجارت - رضامراد صحرایی، در نشست صمیمی با مدیران مدارس شهر تهران گفت: مدیران مدارس، مدیران آینده کشور را تربیت می‌کنند به همین خاطر است که باید درس مدیریت را از مدیر مدرسه آموخت. مدیران مدارس کار‌هایی می‌کنند که برخی مدیران با همه امکاناتی که در اختیار دارند نمی‌توانند انجام دهند.
 
وی با تاکید بر اینکه مدرسه رکن رکین تربیت است؛ گفت: مدیر مدرسه راهبر تحول است؛ در دوره جدید مدیریت آموزش و پرورش، مدیریت از پنجره مدرسه است. هرکس می‌خواهد آینده ایران را ببیند باید مدارس را ببیند.
 
صحرایی با اشاره به تفاوت نسلی معلمان و دانش آموزان گفت: ما امروز با نسلی مواجهیم که به درستی نمی‌توانیم آنان را درک نمی‌کنیم. باید با این نسل آنگونه که هستند روبه رو شویم، نه آنگونه که خودمان می‌خواهیم.
 
سرپرست وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: خانواده، معلم و نظام آموزشی سه ضلع پیشرفت هستند؛ و برای پیشرفت در نظام آموزشی باید به هر سه ضلع توجه کنیم.
 
صحرایی با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: این سند منشور خدمت ماست. ما به سند جدیدی نیاز نداریم. مدرسه، محل اجرای سند تحول بنیادین و مجری آن معلم و مدیر مدرسه هستند. سند تحول فی ذاته مشکلی ندارد، اشکال در بخش اجراست.
 
سرپرست وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد که سند تحول بنیادین به ما می‌گوید خانواده، شریک راهبردی ما برای تربیت نسل آینده است. اگر می‌خواهیم آینده خوبی را ترسیم کنیم یک مقدمه اجتناب ناپذیر دارد و آن، نجات مدرسه است. مدرسه نقطه اصلی تربیت است و روز به روز نقشش در جوامع مختلف کمرنگ‌تر می‌شود. اما فناوری‌های جدید هیچگاه جای مدرسه و معلم را نمی‌گیرند.
 
صحرایی خطاب به مدیران مدارس گفت: مدرسه را برای تربیت، نجات دهید. یکی از راهبرد‌های اساسی ما بازگشت به جایگاه سترگ مدرسه به عنوان کانون اصلی تربیت است. راهبرد دوم عدالت است. به کمک شما به دغدغه والدین مبنی بر اینکه «فرزندم را به کدام مدرسه بفرستم؟» پایان خواهیم داد.
 
صحرایی با اشاره به لزوم مهارت آموزی در مدارس گفت: هر مدرسه باید یک مهارت سرا باشد. دانش آموزان باید هر سال مهارتی بیاموزند و معلمان باید برای آموزش، خودشان هم ماهر باشند و تحت آموزش قرار بگیرند.
 
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه از شما می‌خواهیم اگر عاشق ایران هستید آموزش و پرورش را تنها نگذارید گفت: رتبه بندی مهمترین اقدام تحولی نظام تعلیم و تربیت و ضامن پویایی آن است. اگر نقش مدیر مدرسه به‌عنوان بازیگر فعالی دیده می‌شد امروز وضعیت رتبه بندی این نبود. فرایند ساماندهی و تعیین تکلیف بازمانده‌ها و معترضین هنوز به سرانجام نرسیده است. به عنوان مثال ۳۵ هزار نفر هنوز رتبه‌های خود را نمی‌دانند یا برخی فاقد رتبه اند. تا پایان اردیبهشت باید تمام این فرایند‌ها به پایان برسند و تعیین تکلیف شوند.
 
صحرایی اضافه کرد: آموزش و پرورش باید معاونت اقتصادی داشته باشد و دارایی‌ها را به درستی مدیریت کند و تا حد امکان پاسخگوی معیشت معلمان باشد.
 
وی از مدیران مدارس خواست که وزرای مختلف را به کلاس درس فرزندان خود دعوت کنند تا فضای مدارس را از نزدیک ببینند و در جریان امور قرار بگیرند.
 
سرپرست وزارت آموزش و پرورش به تأثیر مثبت تغییرات کنکور و افزایش سهم سوابق تحصیلی اشاره کرد و گفت: در گذشته کلاس کنکور همه فرایند تحصیل دانش آموزان را تحت‌الشعاع قرار داده بود و این وضعیت به هیچ وجه مورد نظر نظام تعلیم و تربیت نبود.
ارسال نظرات
آخرین اخبار
گوناگون